Crypto.com’da İkinci İşten Çıkarma Turu Haziran Kesintilerinden Daha Fena: Kaynaklar

Haziran ayında, Singapur merkezli kripto borsası Crypto.com, kripto ayı piyasasını gerekçe göstererek 260 çalışanını yada işgücünün %5’ini işten çıkardı. Kalan çalışanlara o sırada bu kesintilerin kan dökülmesinin sonu olduğu söylendi.

Crypto.com içindeki bir kaynak şimdi Decrypt’e “Yalan söylediler” diyor. Geçen Cuma üç ayda bir meydana getirilen “hepimiz” çağrısında şirket, çalışanları ek işten çıkarmalar mevzusunda bilgilendirdi.

Kimliği Decrypt tarafınca onaylanan yönetici rolündeki bir Crypto.com çalışanı olan kaynak, anonimlik koşulu altında konuştu. Decrypt, işten çıkarmaları öteki iki mevcut çalışan kaynağıyla doğruladı.

Son kesintiler halka açıklanmadı. Kaynak, görüşme esnasında “liderliğin halka açılmak benzer biçimde bir niyetlerinin olmadığını beyan etti” dedi. Haziran ayındaki işten çıkarmalardan sonrasında her insanın işinin güvende bulunduğunu ve tekrar işten çıkarma olamayacağını iddia ettikleri için üst yönetimin bir izahat yapması pek ihtimaller içinde değil” dedi.

Firmanın dahili gizlilik uygulamaları sebebiyle, çalışan son bir aydaki işten çıkarma sayısını yada etkilenen kalan çalışanların yüzdesini sağlayamadı. Sadece kaynak, bu kesintilerin boyutunun “birincisinden oldukca daha büyük” bulunduğunu söylüyor.

Kaynağa nazaran, kesintiler devam ederken bir takım unsur rol oynuyor. Haziran ayındaki işten çıkarmalar, alan kişi hizmetleri ve gelişme rolleri benzer biçimde “esnek” çalışanı hedef aldı – platformdaki alan kişi sayıları ve tecim hacmi düştükçe daha azca talep gören çalışanlar. Kaynak, bu turun insanları “değişiklik, uygulama ve cüzdan benzer biçimde tehlikeli sonuç ürünlerden” etkilediğini söylemiş oldu.

Hareket, 2 Haziran’da kesintileri duyurmak için manşetlere çıktıktan sonrasında, Temmuz ortasında ikinci bir işten çıkarma grubunu da yürürlüğe koyan rakip kripto borsası Gemini’de olanlara oldukca benziyor.

Bir Crypto.com sözcüsü, ayrıntıları yada Haziran ayında açıklananların ötesinde işten çıkarmaların sayısını doğrulamadı, sadece kısa bir izahat yapmış oldu.

Sözcü, “Haziran ayında indirimleri duyurduk ve o zamandan beri iş gücümüzü mevcut dış ekonomik rüzgarlara uyum sağlayacak şekilde optimize ettik” dedi. “Kuvvetli bir bilançomuz var ve ileriye doğru ürün, mühendislik ve marka ortaklıklarına yatırım halletmeye devam edeceğiz.”

Crypto.com, Haziran ayı kesintilerini duyururken, çalışanlarını “ihtiyaca dayalı” olarak tanımladı ve koşullar düzeldiğinde işe alımların devam edeceğini söylemiş oldu. Daha dün, Crypto.com, Kanada’nın yeni düzenleyici planı kapsamında etkinlik gösteren ilk kripto para borsası olacağını duyurdu.

O şekilde olsa bile, Crypto.com’da maliyet düşürme birinci öncelik haline geliyor.

Kaynak, “İş, ihtimaller içinde uzun ayı piyasasında hayatta kalmak için minimum seviyeye indiriyor – iç girişimler her kuruşunu kurtarmaya çalışmakla ilgili” dedi.

Kaynak, kesintilerden ilkin tüm Crypto.com çalışan tabanının ortalama %45’inin 2021 ile 2022 içinde işe alındığını söylemiş oldu. “Büyük işe alım gelişme için tasarlandı ve bunların çoğuna – ortalama 1.300 personel – mevcut bağlamda artık gerekseme yok.”

Decrypt, eski Crypto.com çalışanlarının geçen hafta LinkedIn’de her insana açık olarak yayınladığı bir düzine işten çıkarma gönderisini inceledi. Birçoğu, “mevcut piyasa koşullarını” öne sürerek ve Haziran indirimlerinin bir parçası olarak sonlandırılmalarını açıklayarak aynı çerçeveyi kullandı.

Şimdi benzer mesajlar işveren derecelendirme sitesi Glassdoor’da ortaya çıkıyor ve daha yeni benzer biçimde görünüyor.

10 Temmuz’da kendi kendini tanımlayan mevcut bir Crypto.com çalışanı, “Şirket, resmi olarak 260’ı işten çıkardıklarını açıklamalarına karşın 1000’den fazla çalışanı işten çıkardıkları gerçeğini saklıyor” diye yazdı. Rakamların düştüğünü göremiyoruz. Bir sonraki toplantınızda davetiye listesinin 1/3’ünün dönem dışı hesaplar bulunduğunu görmek moral için iyi değil.”

Editörün notu: Bu yazı Crypto.com’un yorumunu bir şirket sözcüsüne atfedecek şekilde güncellendi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir