Crypto VC intikam almak için geri döndü

Parayı takip et ifadesini kesinlikle duymuşsunuzdur. Bunu risk sermayesi dünyasında yapmış olursanız, direkt kriptoya, blok zincirine ve dijital varlıklara yönlendirileceksiniz. Girişim finansmanında mütevazı bir yaz durgunluğundan sonrasında, bu hafta toplam 500 milyon dolar değerinde iki büyük zam duyurusu yapılmış oldu. Bu, Web3, blok zinciri altyapısı ve merkezi olmayan toplulukların kesiştiği noktada kripto odaklı girişimlere 500 milyon dolarlık VC tahsis ediyor.

Ayı piyasasının ortasında fonlama anlaşmalarının durduğunu düşünüyorsanız, yine düşünün. Başta “yaz süreci durgunluğu”ndan bahsetmiştim, sadece bu finansmanın durduğu anlamına gelmiyor. Aslen o denli oldukça antak kalma var ki, yalnız izlemek için VC Roundup adlı ayrı bir diziye adım atmak zorunda kaldım. Cointelegraph Research’ten elde edilmiş veriler ek olarak, ikinci çeyrek finansman anlaşmalarının dolar bazında ilk çeyrek kadar büyük bulunduğunu gösteriyor.

Bu haftaki Crypto Biz, blockchain dünyasından son olarak finansman haberlerine bakıyor.

CoinFund 300 milyon dolarlık erken aşama Web3 girişim fonu başlattı

Girişim şirketi CoinFund, kripto ile ilgili her şeye ayrılmış yeni bir yatırım fonu başlattı. Yeni başlatılan CoinFund Ventures 1, Web3’e odaklanarak blok zinciri alanında yenilik icra eden erken aşamadaki şirketlere 300 milyon dolar yatırım meydana getirecek. CoinFund, 2021’deki boğa piyasası esnasında 83 milyon dolar topladı. Son anlaşması bu miktarın üç katından fazla – ve kripto kışının derinliklerinde terfi etti. Bu bizlere risk sermayedarlarının muhtemelen piyasanın dibe vurduğuna yada bunu yapma sürecinde olduğuna inandıklarını söylüyor.

Blockchain VC Shima Capital, 200 milyon dolarlık Web3 fonuyla piyasaya çıktı

Riskten korunma fonu yatırımcısı Yida Gao tarafınca kurulan bir girişim şirketi olan Shima Capital, blok zinciri ekosistemindeki girişimleri hedefleyen 200 milyon dolarlık bir yatırım fonu ile giriş yapmış oldu. Dragonfly Capital, Animoca Brands ve OKX tarafınca desteklenen Shima Capital Fund I, gelecek vaat eden girişimlere ve yenilikçilere 2 milyon dolara kadar tohum öncesi fon dağıtmaya hazırlanıyor. Shima’nın belirlediği en ümit verici temalardan bazıları, ötekiler içinde merkezi olmayan kimlik, merkezi olmayan toplumsal medya, merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) ve blok zinciri oyunlarıdır.

Web3, teknolojiden sanata kadar oldukça çeşitli alanlarda katılımda devrim yaratmayı hedefliyor. Sadece, @IBM Digital Asset Labs’ın kurucusu ve yöneticisi @nitingaur’a gore, potansiyelin ne işe yaradığını görmek için bu katılımcılara gereksinim var https://t.co/ThiJmisXPS

— Cointelegraph (@Cointelegraph) 13 Mart 2022

Samsung, Eylül ayından bu yana blockchain’de en etken yatırımcı bulunduğunu deklare etti

Blok zincirine yatırım yapılanlar yalnız kripto odaklı VC’ler değil; Dünyanın en büyük şirketlerinden bazıları, Web3 oyun, Bitcoin (BTC) altyapı çözümleri ve dijital varlık saklamanın kesiştiği noktada yeni başlayanları da destekliyor. Blockdata’ya gore Samsung, halihazırda 13 blockchain şirketine yatırım yapmış olan bu alandaki en etken oyuncu. Google-parent Alphabet, Fireblocks, Dapper Labs, Voltage ve Digital Currency Group’a stratejik yatırımlar yapmış oldu. Ayrıca, Morgan Stanley ağırlığını Figment ve New York Digital Investment Group’un (NYDIG) arkasına verdi. Ve insanoğlu hala bu blockchain vakasının yalnız bir heves bulunduğunu mu düşünüyor?

Eski JPMorgan, Barclays, ayı piyasasında bile kripto işlerinin niçin çekici bulunduğunu açıklıyor

Duran bir kripto yok – bir ayı piyasası bile yok. Geleneksel finanstan yöneticiler, sektöre yönelik devasa FUD kampanyasına karşın, dijital varlıklarda kariyer hayata geçirmeye devam ediyor. Mevzuya ilişkin örnek: Avrupa kripto borsasında işlem gören fon sağlayıcısı 21Shares kısa süre ilkin Fransa, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne genişlemesinin bir parçası olarak üç mühim işe alım duyurdu. İşe alınanlardan ikisi JPMorgan ve Barclays’in eski yöneticileriydi – geçtiğimiz yıl piyasa değerinin üçte ikisini kaybeden bir sektöre katılmak için niçin bu kadar heyecanlı olduklarını okumak isteyeceksiniz.

kaçırmayın! Bitcoin altından daha iyi bir enflasyon koruması mı?

Bitcoin, birçok şahıs tarafınca “dijital altın” olarak tanımlanıyor ve enflasyondan korunma ekonomisinde yeni bir sınır oluşturuyor. En büyük endişeniz enflasyon ise, Bitcoin yada 5.000 senelik geçmişe haiz kıymetli bir metal tutmaktan daha mı iyisiniz? Cointelegraph, BTC’nin enflasyondan korunma tezinin hala geçerli olup olmadığını tartışmak için Swan Bitcoin genel müdürü Steven Lubka ile görüştü. Röportajın tamamını aşağıdan seyredebilirsiniz.

Crypto Biz, her Perşembe direkt gelen kutunuza gönderilen blockchain ve kriptonun arkasındaki işin haftalık nabzınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir