CryptoPunks NFT Sahipleri Ticari Haklar Alırken, Yuga ‘Sanat Eseri Olarak Miraslarını’ Güvence Altına Almayı Umuyor

CryptoPunks kripto dünyasında ikoniktir ve proje, tokenize edilmiş NFT profil resimlerini popüler hale getirirken sayısız taklitçiyi teşvik etti. Sadece Bored Ape Yacht Club yaratıcısı Yuga Labs şeklinde yeni bir sahiple, yeni kahyanın Ethereum NFT’lerinin yararını iyi mi genişletmeyi ve markayı ilerletmeyi planladığını anlamaya başlıyoruz.

Yuga Labs, Mart ayında orijinal yaratıcı Larva Labs’tan CryptoPunks ve Meebits mülklerini ve her iki koleksiyondan da oldukça büyük oranda NFT’yi satın aldı. Haziran ayında şirket, daha ilkin Christie’s müzayede evinde dijital satışlara başkanlık eden ve Beeple’ın 69 milyon dolarlık NFT’sini satan Noah Davis’i, marka lideri olarak CryptoPunks’ın geleceğini denetlemek için işe aldı.

Davis, Decrypt’e, fırsatın başlangıçta kıdemli müzik endüstrisi yöneticisi ve Yuga Labs’ı temsil eden eski etiket yöneticisi Guy Oseary tarafınca sunulduğunu söylemiş oldu. Oseary ilk başta pozisyon hakkında belirsizdi, sadece Davis’e almaya kıymet bir iş olacağına dair güvence verdi. Davis tüm bilgileri duyunca kabul etti.

Davis, “Bu, reddedemeyeceğim bir fırsat” dedi. “Bu benim hayalimdeki iş.”

Son birkaç haftayı CryptoPunks sahipleriyle, her biri minimum 1 milyon dolarlık düzinelerce NFT satışı ve lansmanında parasız olmasına karşın bugüne dek 2.3 milyar doların üstünde işlem elde eden koleksiyon hakkında duygularını tartışmak için toplantı yapmış oldu. 2017.

Mart ayındaki satın almanın yanı sıra Yuga Labs, Web3 girişiminin CryptoPunks sahiplerine tam ticarileştirme hakları vererek, haiz oldukları sanat eserlerine dayalı projeler ve türev ürünler oluşturmalarını sağlayacağını duyurdu. Yuga Labs aslına bakarsan Bored Ape Yat Kulübü sahiplerine bunu sunuyor ve hakları Meebits sahiplerine de genişletecek.

CryptoPunks sahiplerine, IP lisans sözleşmesinin yayınlandığı 15 Ağustos’ta bu haklar verilecek. Davis, nihai sonucun sonunda Bored Apes ile aynı bulunduğunu söylemiş oldu, sadece mühim bir fark var: Bored Apes’in ticari lisansı kısa ve tatlıyken, CryptoPunks ve Meebits lisansı görünüşe gore birazcık daha uzun olacak.

Yuga, @dt_chain, @TiffanyAndCo & @alexarnault arasındaki işbirliğine direkt dahil olmasa da, Punks sahiplerinin 8/15’te yayınlamayı planladığımız IP lisans anlaşmasıyla yapabilecekleri türlere mükemmel bir örnek. Lisans ayrıntıları için bkz. https://t.co/clS7XyfmT7

— CryptoPunks (@cryptopunksnfts) 31 Temmuz 2022

Davis, “Punks’a verdiğimiz lisansla, bu yeni tanımlanmış gri alanların bazılarına doğru genişlediğimizden güvenilir olmak istedik,” dedi ve “yapabileceğimiz yerlerde daha çok koruma sağladık ve lisansın ne işe yaradığını daha açık bir halde tanımladık. yapar ve ek olarak ne yapmaz.”

Birkaç NFT projesi, geçen yıl süresince ticarileştirme hakları hibelerinde gezinmek için savaşım etti, Davis’in “hepimiz için bir kasırga bok gösterisi” olarak tanımladığı bir süreç. CryptoPunks lisansına, Bored Ape Yacht Club lisansında bulunmayan mühim eklemeler bulunduğunu söylemiş oldu – Davis, bunun yeni Punks ve Meebits şartlarına uyacak şekilde güncellenmeyeceğini yada genişletilmeyeceğini deklare etti.

Bored Apes’te olduğu benzer biçimde, lisans hakları her bir NFT’ye bağlıdır. Sadece CryptoPunks lisansının tanımladığı “gri alanlardan” biri, bir Punks sahibi NFT’sini satarsa, bir tweet’e gore “aslına bakarsan yaratıp yayınladıklarını kullanmaya ve bundan kâr etmeye devam edebilir”. resmi CryptoPunks Twitter hesabı.

Bu modelin iyi mi çalmış olduğu hakkında daha çok detay istendiğinde, bir Yuga Labs temsilcisi Decrypt’e “15 Ağustos’ta piyasaya sürülen tam lisansa atıfta bulunmasını” söylemiş oldu. Aksi takdirde Davis, birincil lisans sınırlamalarının Punks’ın nefret dolu içerik oluşturmak yada yasa dışı amaçlar için kullanılamayacağını söylemiş oldu. Aksi takdirde, sahiplerinin yaratması ve kar etmesi için başka her şey adil bir oyundur.

Davis, kısa Bored Apes lisansı “süper punk rock” olsa da, Yuga Labs’in kısa sürede edinmiş olduğu mülkler için yeni ticari kullanım lisansları hazırladığı için yasal olarak “detaylı olmanın daha iyi” olduğuna inandığını söylemiş oldu.

Lüks mücevher markası Tiffany & Co’nun son NFTiff düşüşü, yeni lisansla neler yapılabileceğinin bir örneğidir. Bu lansman, CryptoPunks sahiplerinin, her biri 30 ETH karşılığında (lansmanda 50.000 doların üstünde) 250 Ethereum NFT’den birini satın almasına ve peşinden sahibinin haiz olduğu CryptoPunk görüntüsüne dayalı fizyolojik bir kolye ile değiştirmesine izin verdi.

CryptoPunks hesabı tweetledi, bu resmi bir Yuga Labs ortaklık değildi, daha oldukca Tiffany ile Web3 altyapı sağlayıcısı Chain içinde bir girişimdi – ikinci firmanın CEO’su en pahalı Punk satın alma rekorunu elinde tutuyor. Davis, Tiffany düşüşünü Punks’ın ticari haklarının yeni projeler için iyi mi kullanılabileceğinin “mükemmel bir örneği” olarak nitelendirdi.

Larva Labs daha ilkin bu tür hakları verip vermeme mevzusunda kararsız kalmış olduğu için, sahiplerine ticarileştirme hakları verilmesi, nihayet sahipleri arasındaki en büyük şikayetlerden birini ele alıyor. Önde gelen bir haiz, takma adlı 4156, sonunda, IP haklarından memnuniyetsizliğin peşinden Aralık 2021’de CryptoPunk’unu (#4156) 10 milyon doların üstünde ETH’ye sattı.

‘Sanat olarak CryptoPunks’

Bu köpüren şikayeti çözmek, Yuga’nın CryptoPunks planının bir parçası. Davis, bir ötekinin, Larva Labs’ın geçmişte oldukca fazla elverişsiz olduğu bir başka yaygın şikayete değinerek, sahipler topluluğuyla daha iyi bağlantı kurma fırsatları sağlamak bulunduğunu söylemiş oldu.

Davis, “topluluk” ve “yarar”nın NFT alanında parodi noktasına kadar aşırı kullanılan terimler bulunduğunu kabul ederken bile “topluluk faydadır” dedi. Sadece, açıklamada gerçek olduğuna inandığını ve sahipleriyle bağlantı kurmanın ve onlarla etkileşim kurmanın yeni yollarını bulmanın başlıca önceliklerinden biri bulunduğunu söylemiş oldu.

“CryptoPunks’ın [holders], genel olarak konuşursak, Web3’teki en yetenekli inşaatçılar, öykü anlatıcıları ve yaratıcı insanlardan bazıları, “dedi Davis Decrypt. “Bir çok Punk için topluluğu güçlendirmek en mühim şeydir.”

Bununla beraber, Yuga Labs’ın CryptoPunks’i gelir getirici bir işletmeye dönüştürmeyi iyi mi organize ettiği hemen hemen belli değil. CryptoPunks’ın yaratıcı telif hakkı %0’dır, bu da Yuga’nın şu anda ikincil satışlardan kesinti yapmadığı anlamına gelir.

Yuga kısa süre ilkin gelecekteki girişimleri finanse etmek için Meebits’in telif hakkını %0’dan %5’e değiştirdi – bu, topluluktan karışık tepkiler alan bir hareket – sadece aynı şeyin Punks için olacağına dair derhal bir işaret yok.

Davis, “Şu an için fikrin CryptoPunks’ı başka bir altın kaz haline getirmeye odaklanmak olmadığını düşünüyorum – bu sebeple aslına bakarsan orada Yuga için birkaç altın kaz var” dedi. “Uzun solukta elbet bu gündemin ve kim bilir iç yol haritasının bir parçası olacak.”

Yuga’nın CryptoPunks IP’sini satın alması, yaklaşmakta olan Ethereum metaverse oyunu Otherside dahil olmak suretiyle, girişimin daha büyük Web3 hedeflerine iyi mi entegre edileceğine dair soruları da gündeme getiriyor. Oyunun teaser fragmanında aslına bakarsan bir Punk gördük, sadece Davis, Punk’ların Bored Ape merkezli bir dünyaya iyi mi uyduğuna dair sorularla boğuştuklarını söylemiş oldu.

“Punklar 2017’de basıldı, uzun süre ilkin kripto zamanlarında oluşturuldu – on seneler süresince kripto zamanlarında” dedi. Sonucunda Otherside’da iyi mi temsil edildikleri “açık bir sual” olmaya devam ediyor ve konuşmuş olduğu Punks sahiplerinden “titreşimleri topladığını” söylemiş oldu.

Kripto tutkunları içinde CryptoPunks için mühim bir kültürel önbellek var, bu da Yuga için telif haklarının ve gelir getirici girişimlerin ötesinde başka faydalar sağlayabilir. CryptoPunk’lar şimdiye kadar satılan en kıymetli NFT’lerden bazıları değil, bununla birlikte giderek daha ikonik hale geliyorlar ve NFT alanında büyük seviyede etkili oldular.

“Web3’ün mağara resimlerine haiz olmak ne kadar havalı?” Davis, CryptoPunks’tan bahsetti. “Bu, başlı başına inanılmaz bir bulut.”

Davis’in kendi geçmişiyle beraber bu terbiye, Yuga Labs’ın gelecekte takip etmeyi organize ettiği bir yolu öneriyor: CryptoPunks’ı mühim bir çağıl sanat eseri olarak korumak için çaba sarfetmek.

“Benim için odak noktası, insanların CryptoPunks’ı sanat olarak görmelerini sağlamak ve bu mirası sanat eseri olarak ve bununla birlikte bu yeni teknoloji için inanılmaz bir kullanım örneği oluşturmaktır” dedi.

CryptoPunks daha ilkin açık artırmada ve göz kamaştırıcı meblağlarda satılmıştı ve Davis Mayıs 2021’de Christie’s’de ortalama 17 milyon dolar değerinde ETH karşılığında dokuz CryptoPunks paketinin satışını kolaylaştırmaya destek oldu. Sadece Davis ve Yuga Labs için hedef şu: Dolarlık satışları artırmaktan daha azca, Punk’lar ve tesirleri için daha geniş bir takdiri güvence altına almakla ilgili.

“Müze koleksiyonlarında ve müzelerde sergilenen Punk’ları görünce CryptoPunks için oldukca fazla kurumsal tanınırlığınız yok” dedi. “Kamuyla bağlantı kurma fırsatları, genel olarak ademi merkeziyetçilik ve Web3 için işe alım fırsatlarıdır.”

Davis, “Kesinlikle kurumsal buluta odaklanmak benim için mühim olacak,” diye ekledi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir