CZ, LinkedIn’deki 7.000 Binance çalışanından yalnızca 50’sinin gerçek bulunduğunu söylüyor

CZ olarak da malum Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun Pazar günü yapmış olduğu bir Twitter gönderisine nazaran, Linkedin’de dünyanın en büyük kripto para borsasının çalışanı bulunduğunu iddia eden 7.000 kullanıcıdan yalnız 50’si gerçek. Kripto yöneticisi, Linkedin’de gerçek bir kimlik doğrulama sisteminin eksikliğinden yakınarak şunları söylemiş oldu:

“LinkedIn’in, firmanın insanları doğrulamasına izin verecek bir özelliği olmasını arzu ederdim. Bu yüzden, birçok “hey, LinkedIn’de dolandırıcıların listelenmesinden ben sorumluyum. Dikkatli olun.”

LinkedIn kripto dolandırıcılığı, tipik olarak, potansiyel bir token listesiyle ilgili proje paydaşlarına görünürde bir kripto borsası yöneticisinden istenmeyen bir talep olarak adım atar. Profiller, sektörde uzun yıllara dayanan deneyimi göstermek için zekice hazırlanmış, ek olarak görünürde bir meşruiyet görüntüsü elde etmek için birden fazla bağlantı, kimi zaman 500’den fazla bağlantı elde edilmiştir.

Bithumb’dan bulunduğunu iddia eden bir LinkedIn üyesinden istenmeyen bir listeleme teklifi. Kaynak: Zhiyuan Sun

Bir kurban bulunduktan sonrasında, dolandırıcı e-posta yada Telegram vasıtasıyla listeleme sürecinin ayrıntılarını ve “hizmet” için lüzumlu ilk güvenlik depozitosunu içeren bir belge gönderir. Sadece kurban istenen dijital varlıkları mevduat adresine aktarır aktarmaz, dolandırıcı tüm iletişimi keser ve parayı cebe indirir.

Süreci başlatmak için 250.000 USDT depozito gerektirdiğini iddia eden düzmece bir Bitfinex sıralama belgesi. Kaynak: Zhiyuan Sun

Meşru borsalar çoğu zaman ilk para yatırma yada listeleme tutarı gerektirmez. Bunun yerine, bir durum tespiti ekibi, güvenlik, uyumluluk, yasal çerçeve ve genel proje hizmeti için potansiyel belirteci inceler ve peşinden daha sonraki adımları tartışmak için varlık ihraççısı ile bir toplantı planlar. Bir projenin ölçeğine bağlı olarak, geliştiriciler günlük olarak sözde düzmece listeleme teklifleriyle uğraşabilir.

Düzmece bir Binance.US listeleme teklifi. Kaynak: Zhiyuan Sun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir