DAI arzı bu hafta %13 düştü

İsim

Geçtiğimiz hafta MakerDAO, toplam kilitli kıymet (TVL), DAI arzı ve senelik ücret gelirinde düşüş yaşadı ve bu, dünyanın en büyük stablecoin ihraççılarından biri için bazı potansiyel sorunlara işaret ediyor.

Ek olarak, MKR’nin kıymeti aynı süre diliminde %25 oranında azaldı. DAI’nin son zamanlarda ABD doları ile pariteye dönmesine karşın, sabitlenip sabitlenmeyeceği mevzusunda artan bir belirsizlik var ve bu da son yedi gün içinde MakerDAO’nun TVL’sinde düşüşe niçin oluyor.

Zincir üstü veriler, MakerDAO’nun varlık tutarındaki düşüşün, platformdaki teminatlandırılmış kredilerdeki azalmaya kadar izlenebileceğini gösteriyor. Kredilerdeki bu düşüş, Marker Burn verilerine bakılırsa geçen hafta arzda %13’lük bir düşüş gören DAI stablecoin’in sürdürülebilirliğine ilişkin endişelerden kaynaklanıyor benzer biçimde görünüyor.

(Kaynak: MakerBurn.com)

DAI üstünde aşağı yönlü baskı

Netice olarak, DAI arzı da azaldı ve Maker Burn verileri 13 Mart’tan bu yana %13 düşüş gösterdi. Şu anda DAI stablecoin arzı 5,6 milyar token seviyesinde. DAI’nin arzı düştüğünde, bu, muhtemelen geçen hafta gözlenen talepteki düşüş sebebiyle yada her ikisi de yükselen Bitcoin ve Ethereum benzer biçimde öteki kripto varlıklarına kaçış sebebiyle dolaşımda bir düşüş bulunduğunu gösterir. Geçen hafta.

Bu, MakerDAO senelik gelir dağılımları için potansiyel olarak ne anlama geliyor?

Geçen hafta DAI’nin arzındaki düşüş, MakerDAO’nun senelik ücret gelirinde düşüşe niçin oldu. MakerDAO, kullanıcılar bir Teminatlı Borç Pozisyonu (CDP) açıp DAI oluşturduklarında ücretler kanalıyla gelir elde eder ve bu sonrasında MKR belirteçleriyle ödenir.

Stabilite tutarı DAI’de ödenip MKR’ye çevrildiğinden, DAI arzındaki bir azalma, istikrar ücretlerinde düşüşe ve arkasından ücret geliri olarak dağıtılan MKR token miktarında düşüşe niçin olabilir. Maker Burn verileri, Silicon Valley Bank’ın çöküşünden bu yana MakerDAO’nun senelik ücret gelirinin %10 azaldığını gösteriyor.

(Kaynak: Maker Burn)

DAI ve öteki stablecoinler düştükçe Tether artıyor

CryptoSlate’in verilerine bakılırsa Tether’in USDT arzı, Mayıs 2022’den bu yana ilk kez 74 milyara ulaştı.

Geçen ay süresince Tether’in arzı, düzenleyici incelemeler ve BUSD ve USDC benzer biçimde stabilcoin rakiplerinin karşılaşmış olduğu bankacılık sorunları sebebiyle ortalama 5 milyar arttı.

Buna karşılık, USDC, BUSD ve DAI arzları bu yıl azalırken USDT’nin arzı %10 arttı ve USDT’nin pazar hakimiyeti geçen hafta %56,4’e ulaşarak Temmuz 2021’den bu yana en yüksek noktasına ulaştı.

Gösterilen: Çözümleme, Stablecoins

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir