DAI’yi Yalnız Yok Etmekle Kalmaz: Kurucu Kurucusunun ‘Oyun Sonu’ Önerisi


DeFi’nin Şifresini Çözmek, Decrypt’in DeFi e-posta bültenidir. (sanat: Grant Kempster)

Geçen Cuma, kriptonun resmi olmayan merkez bankası MakerDAO’nun arkasındaki beyni Rune Christensen, epik oranlarda bir teklif kaleme aldı.

Tornado Cash yaptırımlarının devam eden etkilerini deklare etti, endüstrinin “topluma herhangi bir kıymet göstermediğini” söylemiş oldu ve Maker için ileriye dönük iki potansiyel yol belirledi.

Son yaptırımlarla netleştirilen bu iki yol, DeFi projelerinin ya bir sonraki fintech ürünü olmasını (ve düzenlemelere uygun olmasını) ya da “başka bir şey olarak ele alınmasını” gerektiriyor. Bilhassa, bir Tornado Cash geliştiricisi olan Alexey Pertsev’in kısa sürede tutuklanmasından anlaşıldığı benzer biçimde, ikinci seçenek de büyük risk taşıyor.

Sadece Maker, yetkililerin isteklerine boyun eğme yada kara listeye alma olasılığını ortadan kaldıracak şekilde tasarlandığından, eski yol mümkün değil, diye yazdı Christensen.

Bu bununla beraber “gelecekte bir noktada, Maker’ın küresel otoriteler tarafınca bulabilecekleri herhangi bir hücum yüzeyini hedef alan şiddetli bir saldırıya maruz kalma olasılığının yüksek olduğu anlamına gelir. [Tornado Cash] sen.”

Özetle: Bu, düzenleyicilerin MakerDAO’yu ve endüstrinin önde gelen merkezi olmayan stablecoin DAI’sini hedef alıp almayacağı değil, ne süre hedef alacağı sorusudur. Christensen, bu varsayımı göz önünde bulundurarak, şimdiki görevin DAI’yi mümkün olduğunca saldırılara dayanıklı hale getirmek bulunduğunu savundu.

Tabanca çağrısı bununla beraber projenin “DAI’nin özgür dolaşıma girmesi gerekmesi olasılığına” hazırlanmalı yada durağan(durgun) fiyatı dolara bırakmalı. Bu bununla beraber projenin kurucusunun 11 Ağustos’ta işaret etmiş olduğu bir şey.

O süre ve şimdi arasındaki fark, şimdi akılda gerçek bir planın olmasıdır.

Özgür dolaşan Maker’ın DAI durağan(durgun) parası

DAI’nin dolara bağlı olmaması bir amaç olmaktan oldukça, protokolü saldırılara karşı dirençli hale getirmenin bir emaresidir.

Christensen’in “Oyun Sonu Planı”nın bir parçası olan ve Maker’ın tekrardan yapılandırılmasını ve yönetimini özetleyen bir başka anıtsal tavsiye, projenin teminatının ne kadarının Gerçek Dünya Varlıklarında yada RWA’larda olduğuna bir üst sınır koyacaktır.

Ethereum, Wrapped Bitcoin ve Uniswap benzer biçimde varlıkların yanı sıra ufak işletmeler de DAI’yi basmak için kendi varlıklarını menkul kıymetleştirebilir.

Mesela, Reif Financial Investments Inc., DAI karşılığında gayrimenkul kredilerini güvence altına almıştır. Gig Pool adlı başka bir şirket, Instacart, Doordash, Upwork ve benzerlerinden çeşitli konser çalışanları için ödeme avanslarıyla aynı şeyi yapmış oldu.

Buna, DAI istatistiklerinden alınan verilere bakılırsa, kabaca %50’si DAI’yi destekleyen Circle’ın USDC stabilcoin’i de dahildir.

DAI İstatistikleri vesilesiyle

Tahmin edebileceğiniz benzer biçimde, düzenleyiciler için bu tür şirketleri çökertmek, Ethereum benzer biçimde bir şeyi çökertmekten oldukça daha kolay. Circle, düzenleyicilerin talebi üstüne stablecoin’ini kara listeye almak mevzusunda esasen oldukça iyi malum bir geçmişe haiz.

Bu, bu tür teminatın, Christensen’ın desteklemek istediği mühim bir hücum yüzeyi olduğu anlamına gelir.

“Ademi merkeziyetçilik yolu, hücum yüzeyimizi fizyolojik tehditlerle ve bilhassa toplam portföyün bir yüzdesi olarak RWA teminatımızla sınırlamak anlamına gelir. Oyunsonu Planında bu limiti %25 olarak belirledim” diye yazıyor.

Bununla beraber, bu tür teminatları sınırlayarak, DAI’ye yönelik devamlı talebi karşılamak için kafi saldırıya dayanıklı (şu demek oluyor ki saf kripto para birimleri) güvence olmayabilir.

Daha çok DAI basmak için daha azca yol olduğundan arz yavaşlarken, devam eden talep DAI’nin fiyatını bir doları geçebilir. Fakat bekleyin, dahası var.

Christensen ek olarak, DAI’ye olan talebi düşürmek ve arzını çoğaltmak için, esasen Maker’ın negatif faiz oranlarının versiyonu olan “negatif hedef oranın” getirilmesini savundu. [more DAI] Ethereum benzer biçimde merkezi olmayan kasalarla.”

Bu döküm, bazılarının niçin Maker kriptonun merkez bankasını aradığını da netleştiriyor.

Gerçek dünyada olduğu benzer biçimde, faiz oranlarını negatif bölgeye düşürmek, para sahiplerinin paralarına oturmasına mal olduğu anlamına gelir. Ve söz mevzusu para birimi sahipleri bununla beraber rasyonel erkek oyuncular oldukları sürece, dışarı çıkıp bu parayı potansiyel olarak daha kıymetli şeylere harcarlar ya da basitçe onlara paraya mal olmayacak varlıklara takas ederlerdi.

Faiz oranlarını düşürmek bununla beraber borçlanmayı yada bizim durumumuzda daha çok DAI basmayı oldukça daha ucuza getirir.

Bu temelde Christensen’in planıdır. Aynı anda DAI talebini azaltırken (ve arzı artırmayı daha ucuz hale getirirken) ne kadar RWA’nın güvence olarak kullanılabileceğini sınırlayın.

Bu, herhangi bir düzenleyici baskıdan kurtulmak için temel reçetedir, sadece plan daha da ileri gidiyor ve Christensen’in sözleriyle “DAI’nin özgür dolaşmasını Maker’ın hayatta kalabileceği ve hatta gelişebileceği bir şeye dönüştüren” iki aracı daha ortaya çıkarıyor.

Daha çok jeton, daha çok kasa

Birini negatif oranlardan muzdarip bir varlığa haiz olmanın iyi olduğuna ikna etmenin tek yolu, onları daha kıymetli varlıklar elde etmek için bu varlığa gerekseme duyduklarına da ikna etmektir.

İşte burada Christensen, MetaDAO’lar ve MetaDAO belirteçleri fikrini tanıtıyor.

Christensen’ın Oyunsonu Planı önerisinden. Kaynak: MakerDAO

Yukarıdaki diyagramın ana hatlarıyla belirtildiği benzer biçimde, Maker MetaDAO, öteki kripto DAO’lara benzer, sadece bunun oldukça daha büyük MakerDAO’ya bağlanması ve kendi mahalli belirtecine haiz olması gerekir.

Bu mini-DAO’lar, plana bakılırsa, tanımladıkları herhangi bir hedefi takip etmenin yanı sıra herhangi bir “kar getirici faaliyeti” avlamak için de tam özerkliğe haiz olacaklar.

Ve ortaya çıkan DAI tabanlı ekosisteme bağlı olduklarından, DAI sahipleri hemen sonra bu yeni jetonları üretebilir.

Netice: “Maker yalnız bir kez daha coşku verici olmayacak; orası tüm kripto paralarda bulunabilecek en coşku verici ve mühim tek yer olacak – ve bu metayı yakalamamıza ve insanları ekosistemimize bağlamamıza müsaade eden muhteşem bir araca sahibiz: MetaDAO verim çiftçiliği.”

Bu büyük, yürekli bir plan.

Sadece, Terra’nın Do Kwon’u benzer biçimde birinden ziyade DeFi’nin en etkili projelerinden birinden geldiği gerçeği, kripto topluluğu kolayca onun arkasında toplanabilir.

DeFi’nin Şifresini Çözmek, bu yazı tarafınca yönetilen DeFi bültenimizdir. E-postalarımıza abone olanlar makaleyi siteye girmeden ilkin okuyabilirler. Abone olun.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir