DeFi, hayatta kalmak istiyorsa gerçek dünya kıymeti yaratmaya başlamalı

Merkezi olmayan finans (DeFi) projelerinde kilitlenen toplam kıymet, Aralık 2021’de 250 milyar doları aşan zirveden Ağustos ortasında 62 milyar dolar civarında seyrediyor. Ana para, cenk, yükselen enflasyon ve öteki sürprizler içinde kripto alanından kaçıyor 2022 hala bizi bekliyor olabilir.

Bununla beraber, önceki kripto boğa koşularından değişik olarak, ilk etapta bu sermayeyi çeken bir tek perakende ilgi değildi. Aksine, kısa sürede kriptoya oluşturulan büyük kurumsal oyuncular, DeFi’nin bilinmiş olduğu getiriler için hızla bir iştah geliştirdi. Fakat şimdi o kış geldi, yüksek verimli platformların tuzakları daha belirgin hale geldi.

Kıymet havadan çıkamaz

Bir anlamda, kıymet daima birazcık özneldir, kişinin kişisel düşünceleri ve hedefleri tarafınca tanımlanır. Bir aile koleksiyonundan bir fotoğraf, o ailenin bir üyesi için rastgele bir yabancıdan daha fazlaca şey ifade eder. Ziraatçi, işleri için fazlaca mühim olduğundan tohum sevkiyatı için ödeme halletmeye oldukça istekli olacaktır, sadece bir kent sakini muhtemelen nihai ürün için ödeme yapmayı tercih edecektir.

Gene de, yukarıdaki kolay örnekler bile, değerin çoğu zaman gerçek dünyadaki koşullara ve süreçlere iyi mi dayandığını göstermektedir. Ziraatçi söz mevzusu olduğunda, tüm endüstrileri ve tüketicileri sofistike ve azca ya da fazlaca işlevsel bir sistemde bir araya getiren özgür piyasa yardımıyla oldukça ölçülebilir. Parada tanımlanan kıymet, mahsul yada meyve olsun, verimde tanımlanan kıymeti yaratır ve bu ürünler piyasada yol alırken büyük ekonomik yaşam döngüsü devam eder.

“Verim”, blok zinciri endüstrisi için kıymetli bir kelimedir, bilhassa de toplam değerinin kilitlendiğini gören DeFi sektörü, devam eden ayı koşusu içinde Mayıs ayından bu yana milyarlarca dolar kıymet yitirdi. Hala büyük seviyede yeni bir sanayi olan kripto, bir tüm olarak, bilhassa spekülatif ticaretin ötesinde bir şey söz mevzusu olduğunda, gerçek dünya ekonomisine neredeyse asla maruz kalmıyor. DeFi’nin getirileri ne kadar kazançlı görünse de, sual daima nereden geldikleridir.

İlgili: Toprak bulaşması, UST ile ilişkili DeFi protokollerinde %80+ düşüşe niçin oluyor

Anchor’un ölümünün üzücü hikayesi, DeFi protokollerinin arkasındaki iş modellerinin ne kadar sürdürülemez olabileceğinin muhteşem bir örneğidir. Neredeyse %20’lik getirisi resmen zincir üstü kredilerden geldi, sadece çalışmaya devam etmek için bir nakit infüzyonu aldı – kredinin getirileri sürdürmek için kafi olmadığının açık bir işareti. Anchor’ın tüm Terra blok zinciri için bir çekici unsur olarak öne çıkması göz önüne alındığında, tüm ekosistemi çökerterek şüpheli getirilerine güvenebilirsiniz.

Aynı şekilde, zincir üstü kredilerin, büyük seviyede silolu blok zinciri ekosistemi içinde zincirde kalma eğiliminde olduğu gerçeğidir. Zincir üstü bir protokol size yalnızca zincir üstü bir belirteç ödünç verebilir ve bildiğimiz şeklinde, zincir üstü varlıklar gerçek dünya ekonomisine pek entegre değildir. Bu yüzden, ister bir arbitraj fırsatının peşinden gidiyor olun ister kredinizi başka bir getiri protokolüne yatırıyor olun, krediniz – geleneksel finans kredilerinin aksine – gerçek dünya kıymeti açısından fazlaca azca şey yaratır. Ve sıhhatli verimler asla yoktan var olmaz.

zincir dışı yaşam var

Getirileri ve tüm teklifi desteklemek için gerçek dünya değerinin bu eksikliği, kripto sahnesi için büyük bir Aşil topuğudur. Birçoğu Bitcoin’i (BTC) dijital altınla karşılaştırdı, sadece altının kuyumculuk piyasasından elektroniğe kadar bir banka kasasında oturmanın yanı sıra kullanım durumları var. Ve Bitcoin’in aya yönelik yırtıcı atışını asla tekrarlayamasa da, kullanım durumları, bir enflasyon hedge olarak kaplaması kaybolduğunda bile altını ayakta tutacaktır.

Kripto alanı, gerçek dünya ekonomisinde ve süreçlerinde daha büyük bir dayanak oluşturmak için beyzbol içi zihniyetinden vazgeçmeye ve zincir üstü faaliyetlerin ötesine bakmaya çalışmalıdır. Blok zinciri endüstrisi, blok zinciri alanını bu şekilde ilerletmenin yanı sıra, geleneksel pazarlardaki finansal ve öteki hizmetlerle rekabet etmeye yönelik kullanım durumlarını denemelidir.

DeFi alanındaki en büyük adlardan bazıları duvardaki yazıyı çoktan görmüş oldu. DeFi’nin devleri, daha net bir risk-ödül oranına haiz bir iş modeline ve işletmeler arası kredilendirme ile üretilen daha sıhhatli getirilere haiz bir iş modeline geçiş yaparak, gerçek dünyadaki varlıklara maruz kalma arayışındalar. Tüm blockchain endüstrisi bu yönü takip etmelidir.

İlgili: Do Kwon’un Terra soruşturmasına hazırlanmak için Cenup Kore’de avukat tuttuğu bildirildi

Gerçek dünyadaki kullanım örneklerine yönelik bu arayış, temel finansal hizmetler kümesinin ötesine geçmelidir. Merkezi olmayan veri depolama ve kimlik çözümlerinden Nesnelerin İnterneti ve mobilite uygulamalarına kadar fazlaca çeşitli hizmetlere güç sağlamalıdır. 7 gün 24 saat çalışan makineler, gerçek dünya değerinin getirmiş olduğu büyük bir likidite deposu sunduğundan, makine dünyası bilhassa garip bir kullanım durumudur. Bu likidite, bir takım yeni DeFi iş modelinin kilidini açabilir ve mevcut protokollerden bazılarının daha sıhhatli getirilere geçmesi için bir fırsat sunabilir.

Ay için sınırsız hasat zamanı sonlanmış olan olabilir, sadece zincire vurulmayı bekleyen fazlaca sayıda ilgi uyandıran gerçek dünya etkinliği var. Hepsi daha tanıdık iş modelleri sunarak projelerin risk yönetimi kazanımlarını artırmalarına olanak tanırken hem de yatırımcılara gerçek somut sonuçlara dayalı getiriler sunar. Blok zincirinin benimsenmesi, banka hesabınızdan Bitcoin alıp satmaktan daha fazlası olmalıdır – bu, tüm endüstrileri ve iş modellerini dönüştürebilecek ve dönüştürmesi ihtiyaç duyulan bir süreçtir.

Birden fazla gerçek iktisat endüstrisi ve sektöründe kendisine bir varlık kazandıran blok zinciri alanı, kazanmak için daha sıhhatli getirilerden daha fazlasına haizdir. Uzun solukta, kafi çaba ve cila ile bu, sonunda Web3 rüyasını kendi kendini gerçekleştiren bir kehanete dönüştürmekle ilgilidir. Blockchain tabanlı bir web, bir takım merkezi olmayan uygulama ve hizmetle yavaş fakat güvenilir bir halde merkezi rakiplerini devralarak başlamalıdır ve mevcut ayı piyasası onları yapmaya başlamanın tam zamanıdır.

Till Wendler, peaq’in kurucularından biridir. 2017-2020 yılları aralığında Advanced Blockchain AG’de operasyon başkanı olarak çalıştı ve hem de bir blockchain hizmetleri şirketi olan Axiomity AG’de CEO olarak vazife yapmış oldu.

Burada anlatılan görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmaz yada temsil etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir