DeFi Projesi Lido Finance Geçen Hafta Ethereum Birleşmesinden Ilkin %20 Arttı

Lido Finance’in mahalli tokeni LDO’nun sahipleri, geçen hafta varlıklarının %20’nin üstünde büyüdüğünü gördüler.

CoinMarketCap’e nazaran, geçen Pazartesi gününden bu yana LDO, bugün ortalama 1,61 dolardan 1,93 dolara terfi etti ve bu süre zarfında toplam %20,5’lik bir artışa işaret etti. Belirteç için işlem hacimleri de son 24 saat içinde fırladı ve kabaca %19 arttı.

En popüler tecim çiftleri Binance’in stabilcoin BUSD, Tether’s USDT ve Bitcoin olmuştur. Alım satım işlemlerinin bir çok Binance, FTX, Gate.io ve KuCoin’de gerçekleşiyor.

Sadece son 24 saatte fiyat ortalama %0,25 düştü. Ve Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 18.62$’dan bu yana, LDO %89.43 benzer biçimde büyük bir düşüş yaşadı.

Lido Finance, popüler bir “sıvı” stake hizmetidir. Kullanıcılar, varlıkları üstünde cazip bir getiri elde etmek için protokolü kullanarak Ethereum, Polygon, Polkadot ve öteki hisse kanıtı (PoS) belirteçleri benzer biçimde belirteçleri yatırabilir.

depozito karşılığında, kullanıcılar varlıklarının bahisli bir versiyonunu kazanırlar; Mesela, Ethereum yatırmak size “stake edilmiş Ethereum” yada stETH kazandırır. Bu mevduat jetonu hemen sonra merkezi olmayan finans (DeFi) alanında daha çok getiri elde etmek için başka bir yerde kullanılabilir.

LDO belirteci, birçok DeFi belirteci benzer biçimde bir yönetişim belirtecidir. Sahiplerin protokolde yapılacak herhangi bir değişim için oy kullanmalarını ve teklif vermelerini sağlar. LDO sahipleri, orijinali bu Mayıs ayında alevler içinde kaldıktan sonrasında platformun çatallı Terra protokolüne ev sahipliği yapmış olup yapmayacağını belirlemede oldukça etkiliydi.

Lido, Ethereum birleşmesine hızlanıyor

Ethereum teknik olarak PoS tabanlı bir blockchain ağı olmasa da oldukca yakında olacak. Ve projenin en iddialı yükseltmesinden ilkin, Lido kullanarak Ethereum staking, mevduatlarda bir artış görmüş oldu.

Bu haftaki LDO fiyatının yanı sıra Dune Analytics’ten toplanan veriler, Beacon Chain’e yatırılan Ethereum miktarında geçen haftadan bu yana benzer bir artış bulunduğunu gösteriyor.

Beacon Chain, Ethereum’un Aralık 2020’den bu yana iş kanıtı (PoW) sürümüyle paralel olarak çalışan PoS sürümüdür. 10 Eylül ile 15 Eylül içinde herhangi bir süre için planlanan birleştirme etkinliği, PoW sürümünün birleşmesini görecektir. İşaret Zinciri ile.

Beacon Chain’e haftalık Ethereum mevduatı. Kaynak: Dune Analytics.

Lido şu anda tüm Ethereum staking pazarının %30’undan fazlasını yönetiyor ve 4.15 milyon Ethereum’a (bugünkü fiyatlarla 6.49 milyar dolardan fazla) ev sahipliği yapıyor.

Projenin başarısının sebebi, muhtemelen stETH’nin DeFi pazarında geniş çapta benimsenmesinden kaynaklanıyor. Kullanıcılar, mesela, jetonu Maker’ın stablecoin DAI’sini basmak için güvence olarak kullanabilir yada kredi platformu Aave’ye stETH yatırarak ek getiri elde edebilir.

Aynı şey Coinbase’in 24 Ağustos’ta piyasaya sürülen yeni teklifi cbETH için söylenemez. Gene de San Francisco merkezli kripto borsası, stake piyasasının ortalama %14,5’ini ele geçirmeyi başardı.

Bunun benzer biçimde merkezi bir hizmetin Lido’nun teklifini geçip geçemeyeceği görülecektir.

mesuliyet reddi

Yazar tarafınca anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal, yatırım yada öteki tavsiye durumunda değildir.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir