DeFi Yazını Unutun: NFT Güz Geliyor

Fazlaca yakın zamana kadar “ayı piyasaları inşaatçılar içindir” şeklindeki iyi malum mantrayı tamamımız duymuş olsak da, bu günlerde kriptoda asla kimsenin fazlaca garip bir şey inşa etmediğini hissettik.

Tüm NFT damlaları aynı eski geri dönüştürülmüş kavramları kullandı. DeFi, Luna PTSD’den hala kurtulamadı. Ve hepsinden önemlisi, Tornado Cash yaptırımları, DeFi’de inşa etme risklerinin beklediğimizden daha yüksek olup olmadığını merak etmemize niçin oldu.

Fakat birkaç hafta ilkin kıyameti koparırken, sonunda aradığım heyecanı ve yeni şeyi buldum. Kripto fenomeni Cobie ile NFT Twitter’ın tüm nüfusu şeklinde görünenler içinde hararetli bir münakaşaya rastladığımda başladı. Cobie, NFT’leri “resimli altcoinler” olarak adlandırdığında NFT koleksiyoncularını tetiklemişti.

Son aşama rahat. Bunlar resimli altcoinlerdir. Aksini düşündüren her şey larp ve başa çıkmaktır.

— Cobie (@cobie) 14 Ağustos 2022

Birçoğunun alçakgönüllü bir hakaret olarak görmüş olduğu şeyi, Overton penceremin sıfırlanması ve bilişsel önyargılarımın turnusol testi olarak gördüm. NFT’lere bakış açımı değiştirdi. Tüm nüansı görmezden gelirseniz ve akıllı sözleşmeyi kesinlikle dikkate alırsanız, resimli altcoinler hakkaten NFT’lerin gerçekte olduğu şeydir.

Sudoswap bir sonraki yeni şey

Bu rahat fakat kışkırtıcı düşünce, azca ilkin bir yönetim belirteci (SUDO) açıklayan Sudoswap’ın bugünlerde NFT’ler için hızla “o” yer haline gelmesinin bir parçası.

Temmuz ayında piyasaya sürülen Sudoswap (adı yakında ortaya çıkacak nedenlerden dolayı Uniswap’ın bir riffidir) ve zincir üstü otomatik piyasa yapıcı (AMM) ile tanrıya karşı dürüst çalışan, merkezi olmayan ilk NFT değişimidir.

Başka bir deyişle, Sudoswap bir protokoldür ve bu yüzden öteki protokollerle beraber emek vermesi amaçlanmıştır. AMM’si vasıtasıyla sağlamış olduğu likiditeye öteki protokoller, dapp’ler ve hatta pazar bölgeleri tarafınca erişilebilir. Buna karşılık, OpenSea şeklinde devasa bir NFT pazarı, kapalı bir sipariş defterine haiz kapalı bir ekosistemdir; Müşteriler likidite sağlasa da, platform işlem tutarı alıyor.

Aracıyı kaldırmak, devamlı olduğu şeklinde büyük bir düşünce. Ötekiler NFT likidite sorununu çözmeye çalışsa da, takma adlı Statelayer, 0xmons, 0xHamachi ve sıkılmışGenius ekibi tarafınca oluşturulan sudo, problemi hakkaten çözen ilk şahıs oldu. OpenSea ve LookRare şeklinde platformlar pazar yerleridir, sadece Sudoswap daha fazlaca bir borsa şeklinde çalışır.

Altcoinler için Uniswap ne ise, NFT’ler için Sudoswap odur

Anladığım kadarıyla Sudoswap, Uniswap’ın DeFi için yaptığını NFT alanı için yapıyor.

Uniswap’ın piyasaya sürüldüğünde bu kadar mühim olmasının bir sebebi, çoğu zaman merkezi borsalar tarafınca tutulan ücretleri alması ve bu ücretleri geleneksel piyasa yapıcılara olan ihtiyacı ortadan kaldıran likidite sağlayıcılarına vermesiydi.

Aslına bakarsak bu, 2020’deki DeFi Yazının heyecanını NFT hayatına nihayet getiren kıvılcım olabilir. NFT Güz deyin. DeFi’yi turbo şarj eden anlardan biri, AMM’lerin altcoin ticareti için likidite yarattığı zamandı. NFT Güz aynı yörüngeyi izleyebilir – sadece bu, resimli ve AMM’li altcoin’ler.

Likidite, mühim bir finansal yapı taşıdır, herhangi bir başarı göstermiş tokenin (mantarlı yada değil) lüzumlu bir unsurudur. Ek olarak, Sudo’nun AMM’si piyasaya çıkana kadar NFT ekosisteminde tamamlanmamış olan bir yapı taşıdır. Ve Sudoswap’ın SUDO arzının minik bir kısmı, geçmişte platform için likidite elde eden kişilere dağıtılacak (bir Uniswap olarak), spekülatörleri cezbedeceği için Sudoswap’a ve AMM’sine daha çok likidite çekebilecek bir hareket.

Dikenli telif sorusu

Bu, Sudoswap’ın cennete yükselişinin güvence olduğu anlamına gelmez. Topluluk, pazar yerinin başka bir özelliği hakkında, kısaca telif haklarıyla ilgili bir tartışmayla sarsıldı. Şimdiye kadar bazı pazaryerlerinde, içerik oluşturucuların NFT’leri o pazarda el değiştirdiğinde telif tutarı (bazı durumlarda %10’a kadar) talep etmelerine müsaade eden uygulama olmuştur. Hakikaten de, kriptoyu yaratıcılar için bu kadar coşku verici icra eden şeylerden biri de bu oldu – kuramsal olarak, sanat eserleri için yeni alıcılar olduğu sürece sonsuza kadar ödeme alırlar.

Sudoswap telif ücretlerini karıştırdı. Bunun yerine, protokol %0,5’lik bir “işlem tutarı” alıyor ve NFT koleksiyoncularının mühim seviyede daha ucuza tecim yapmasına izin veriyor.

Statelayer (Sudoswap kurucularından biri) bana kendisinin ve ekibinin telif ücretleriyle ilgili tepkilere şaşırmadığını söylemiş oldu. Aslolan sürpriz (başlangıçta), platforma bilhassa projelerini basmak için gelen içerik oluşturuculardı.

Statelayer, “Bunu beklemiyorduk” dedi.

Sudoswap, içerik oluşturucular için telif ücretlerinden niçin daha iyi olabilir?

Yaratıcının pozitif yanlarının, doğru yaparlarsa sanatçı, satıcı ve komisyoncu olmaları olduğu ortaya çıktı. Başka bir deyişle, sanatçı, projesini Sudo’da başlatarak, likidite sağlayarak ve havuzdan işlem ücretlerini alarak bir girişimci olarak hareket edebilir. Bu, geleneksel bir NFT satılmasında yapabileceklerinden daha çok olabilir.

Şimdiye kadar bu yaklaşımı deneyen en başarı göstermiş koleksiyon, Brentsketit’in Sudonauts’uydu. Sudo’nun AMM’si vasıtasıyla lansman yaparak, bir Sudonaut NFT’nin her satışı havuza likidite ekledi, daha likit ve anlatmaya cüret ediyorum, daha azca oynak bir piyasa yarattı. Bu koleksiyoncular için mükemmel, onlara Sudonaut’ları için devamlı bir alıcı olacağına dair itimat veriyor.

Sudonauts projesi yalnız iki haftalık. Sadece şu ana kadar sonuçlar cesaret verici. Evet, mevcut taban fiyatı mütevazı bir 0,23 ETH’dir, sadece 563 ETH’lik bir satış hacmi oluşturdu. Bu da sanatçıya likidite havuzundan alım satım ücretlerinde tertipli bir 40 ETH verdi. Ek olarak 2000 NFT’nin 200’ünü kendisi ve ekibi için “sanatçıların koleksiyonları için derin likidite sağlarken iyi mi kâr edebileceklerini sergilemek” için elinde tuttu.

Şu anda, dolaşımdaki 590.000$’lık bir MC ile bir nft koleksiyonunu destekleyen 315.000$ likidite var.

Likidite temelde kilitlendi (2/2 Multisig w/ matty ve I’de)

bu koleksiyonun bu likidite ile iyi mi çalıştığını görmek garip olacak

bence en sıvı nft koleksiyonu rn AAAA

— Brent 🟪 (@Brentsketit) 17 Ağustos 2022

Koleksiyonun toplam piyasa kıymeti 590.000 dolar ve şimdi bunu destekleyen 315.000 dolarlık likidite var. Ayrıca, heyecandan fazlaca uzun yaşam için tasarlanmış bir sistemle koleksiyoncuları için daha güvenli ve sıhhatli bir pazar yaratmaya destek oluyor.

Brentsketit, deneyi telif ücretlerine “kesinlikle uygulanabilir” bir alternatif olarak nitelendirdi, sadece bana “kullanımının daha kolay hale getirilmesi icap ettiğini” söylemiş oldu.

Sudoswap’ın derinliklerine giren bir başka yürekli kaşif de Treasure DAO’nun CEO’su John Patten. John kısa süre ilkin SudoAMM vasıtasıyla başlatmayı planlayan DAO Cats adlı yaklaşan bir NFT projesini özetleyen bir blog yazısı yayınladı. DAO Cats, kendisinden “DAO’ya ilişik IP’de bir gözlem” olarak bahseder, sadece ben en fazlaca “protokol sahibi likidite” planlarıyla ilgileniyorum. Toplam Cats ve Catcoin arzının %40’ını (NFT sahiplerinin Cat NFT’lerini DAO kasasına yatırarak alabilecekleri bir token) likidite havuzlarına kilitliyorlar, sadece sahipleri bunu oylarsa kaldırılıyor.

John’un DAO Cats ile hedefi “likidite sağlamak için protokol tarafınca arzın büyük bir kısmının tutulduğu bir NFT yaratmak ve ümit ederim daha güvenilir bir taban fiyat yaratmaktır.”

“Resimli Altcoinler” bir hata değil, bir özelliktir

Yaratıcıların er ya da geç, “NFT’lerin yalnız resimli altcoinler” bulunduğunu anlayacaklarına inanıyorum.

NFT koleksiyoncularını trollemeye çalışmıyorum. NFT’leri bu çerçeve içinde görmek, zihnimi NFT’ler için yepyeni olasılıklar alanına açtı.

Bir soruyla bitireceğim: Neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair şu anda bildiklerinizi bilerek, zamanda geriye DeFi Summer’ın öncesine dönebilseydiniz, ne inşa ederdiniz? Bu suali yanıtlayın, arkasından gidin ve oluşturun – sadece fotoğraf ilave edin.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir