Dijital iyelik hakları, gelişen Web3 ekonomisinin anahtarı — Animoca’dan Yat Siu

Hong Kong merkezli girişim şirketi Animoca Brands’in kurucu ortağı Yat Siu, zincir üstündeki dijital iyelik haklarının, daha merkezi olmayan bir toplumu yönlendirecek blok zincir teknolojisinin ana yönleri bulunduğunu savundu.

Korean Blockchain Week 2022’de (KBW) konuşan Hong Konglu girişimci, hepimizin “dijital bağımlılar” olduğumuzu ve Apple, Google ve Feysbuk şeklinde platformlara kıymet katan “verilerin metriklerin deposu” bulunduğunu belirtti, dedi Sui:

“Bugün dünyanın en kuvvetli şirketleri enerji şirketleri yada kaynak şirketleri değil, teknoloji şirketleri ve yazılım yaptıkları için kuvvetli değiller. Güçlüler bundan dolayı verilerimizi denetim ediyorlar.”

Sadece alıştığımız Web2 platformlarından değişik olarak, blok zinciri tabanlı uygulamalar bu verileri denetim etmemize ve “dijital kolonizasyona” doğal olarak olmamamıza izin veriyor, dedi Sui, şunları ekledi:

“Kuvvetli [thing about] Web3, iyelik alabilmemiz ve bununla büyük bir değişim yapabilmemiz gerçeğidir, bundan dolayı bu varlıklar için dağıtılmış ve merkezi olmayan bir mülkiyete sahibiz.”

Sui ek olarak, vatandaşlarına kuvvetli iyelik hakları tanıyan ülkelerin toplumlarının gelişmesini sağladığına dikkat çekerek iyelik haklarının önemini pekiştirdi. Sui, Internasyonal Iyelik Hakları Endeksi (IPRI) ile Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Endeksi (GDPI) arasındaki korelasyona dikkat çekti:

“Neredeyse hiçbir iyelik hakkı olmayan bölgeler […] Görebilirsin [are in] en alttaki %20 [of GDPI] Sadece oldukça kuvvetli iyelik haklarına haiz ülkeler, Cenup Kore, ABD, Japonya, Avrupa’nın bir çok oldukça, oldukça yüksek iyelik haklarına haiz” diye açıklayarak, dijital iyelik haklarının değişik olmaması icap ettiğini de sözlerine ekledi.

Dijital iyelik Asya’da yükselişe geçecek

Siu, Asya kıtasının Web3 söz mevzusu olduğunda büyümek için açık ara en fazla alana haiz bulunduğunu ve dijital iyelik haklarından yararlandığını da sözlerine ekledi.

Siu, Asya’nın oldukça varlıklı bir “inanılmaz içerik” ve “dijital ifade” geçmişine haiz bulunduğunu ve bunların bir çok blok zinciri tabanlı varlıklara dönüştürülebileceğini söylemiş oldu. [in the form of NFTs] ve onlara varlıkları üstünde dijital iyelik hakları sağlar.

İlgili: Dijital egemenlik: Web3’te hususi verilerinizi geri alma

Siu, Asya’daki insanların öteki kıtalara kıyasla bugün internette daha çok süre harcamasına karşın, hala büyümek için oldukça fazla alan bulunduğunu da sözlerine ekledi. “Batı’da neredeyse %100 penetrasyona haiz olan dünyanın geri kalanının aksine,” Asya kıta çapında webin yalnızca %67 oranında benimsendiğini kaydetti.

Siu ek olarak blok zinciri tabanlı meta veri tabanları, oyun ve takas edilemeyen belirteçlere (NFT’ler) ve bunlarla beraber gelen dijital iyelik haklarına yönelik duyarlılığın Batı’ya kıyasla oldukça daha pozitif bulunduğunu söylemiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir