DOJ, IRS Crypto Broker SFOX’un Vergi Kaçıran Müşterilerini Hedefliyor

Bir California mahkemesi, ABD İç Gelir Servisi’ne, SFOX’un ana aracı kurumu için bir “John Doe” celbi yayınlama izni verdi.

Davet yapılırsa, 2016’dan 2021’in sonuna kadar minimum 20.000 ABD Doları değerinde işlem tamamlayan hepimiz için hem kullanıcı kimliği hem de işlem kayıtları aranacaktır.

SFOX çağrılarıyla ilgili bir notta Hubbert, IRS Ajanı Seng Lee’nin SFOX müşterisi olduğuna inanılan ve vergi yasalarını ihlal ettiğinden şüphelenilen 10 değişik vergi mükellefi tespit ettiğini yazdı.

Bu vergi mükellefleri içinde, “bir Ponzi planına dahil olduğu iddia edilen” ve SFOX vesilesiyle ortalama 1 milyon dolarlık mevduat alan, sadece 2016, 2017 yada 2018’de bunu IRS’ye bildirmemiş olan bir şahıs yer ediniyor. DOJ ve IRS ek olarak şu mevzularda informasyon arıyor: IRS’nin tahminlerine gore abonelerinden ortalama 120.000$ kripto para almış olduğu, bir SFOX hesabı vesilesiyle bunu ABD doları ile değiştirdiği, sadece vergi beyannamelerinde bunu bildirmediği bir “Youtube yaratıcısı ve çevrimiçi kumarbaz”.

Genel Müdür Yardımcısı David Hubbert Salı günü yapmış olduğu basın açıklamasında, “Bugün onaylanan celp tarafınca aranan bilgiler, kripto para birimi sahiplerinin vergi yasalarına uymasını sağlamaya destek olacak” dedi.

Bir çağrının onaylanması, SFOX’un herhangi bir görevi kötüye kullandığından şüphelenildiği anlamına gelmez. Sadece bu, SFOX’un hükümetin kriterlerini karşılayan tüm kullananların bir listesini sağlaması gerektiği anlamına geliyor. Arkasından vergi düzenleyicisi, kişilerin vergi yasasını ihlal edip etmediğini belirlemek için adları ve işlem geçmişlerini öteki verilerle karşılaştırır.

SFOX, Decrypt’in yorum talebine derhal cevap vermedi.

Hakkaniyet Bakanlığı ve IRS tarafınca vergi beyannamelerinde işlem bildirmeyen kripto tüccarlarını toplamak için meydana getirilen son tarama.

2017’de mahkemeler, IRS’ye Coinbase’e bir John Doe celbi düzenleme izni verdi. Bu, firmanın ortalama 14.000 kullanıcısı hakkında informasyon paylaşmasıyla sonuçlandı. Geçen yıl mahkemeler, John Doe celplerinin Kraken’e (başlangıçtaki bazı itirazlara karşın) ve USD Coin ihraççısı Circle’a (2019’da Circle’dan ayrılan Poloniex ile beraber) verilmesini onayladı.

Notta açıklanan öteki vergi mükellefleri içinde, SFOX hesaplarına binlerce değerinde Bitcoin ve öteki kripto para birimini yatıran, dolar ile takas eden, parayı kişisel banka hesaplarına aktaran ve ondan sonra işlemlerden herhangi bir kazanç yada yitik bildirmeyen kişiler yer ediniyor.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir