Dolar maliyet averajı (DCA) nedir ve iyi mi çalışır?

Birçok kripto meraklısı, arkasında bir strateji olmadan kripto para birimlerine yatırım halletmeye adım atar. Sadece, kriptoya yatırım halletmeye başladığınızda bir yatırım planının lüzumlu bulunduğunun bilincinde olmalıdırlar. Bir stratejiye bağlı kalmış olarak net bir genel bakışa haiz olacak ve kripto pazarındaki mühim fiyat dalgalanmalarına karşı daha azca duyarlı olacaksınız.

İlgili: Kripto para ticareti stratejilerine yeni başlayanlar için kılavuz

Her yatırımcı için bu yatırım stratejisi değişik olabilir. Sonuçta, finansal hedeflerinize uygun ve kendinizi rahat hissedeceğiniz bir halde yatırım yapıyorsunuz. Birçok insan için dolar maliyeti averaj yöntemi (DCA), servetlerini yatırmanın yoludur. Bunun sebebi, bu yatırım yöntemiyle, birçok insan için yönetilebilir hissettiren net anlaşmalar yapmanızdır.

Ek olarak DCA yöntemini ihtiyaçlarınıza nazaran uyarlayabilirsiniz. DCA’nın bazı temel özellikleri vardır sadece hem de kendi yorumunuz için de yer vardır. Bu makalede, DCA’nın sizin için çalışabileceği değişik yolları, bu yatırım stratejisinin faydalarının neler bulunduğunu ele alacağız ve DCA stratejisiyle yatırım halletmeye iyi mi başlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Dolar maliyet averajı (DCA) nedir?

Dolar maliyet averajı, varlıklara yatırım yapmak için kullanılan bir stratejidir. Bu stratejiyi bir kripto para yatırım stratejisi olarak kullanabileceğiniz şeklinde hisse senetleri, emtialar yada tahvillerle de kullanabilirsiniz. Yatırım ürünü mühim değil, strateji o denli rahat ki herhangi bir pazara uygulayabilirsiniz.

İlgili: Kripto Para Birimi ve Hisse Senedi: Açıklanan mühim farklılıklar

DCA söz mevzusu olduğunda, başlangıçta belirli bir oranda parayı evvel tanımlanmış bir varlığa ve durağan(durgun) bir zamanda yatırmakla ilgilidir. Bu, yatırım mevzusunda size derhal daha çok nezaret sağlar ve nerede durduğunuzu bilirsiniz. Bu, duygularınızın daha azca etkilenmesini sağlar; bu, finansal piyasalarda zor olabilecek bir şeydir.

DCA stratejisiyle ilgili beklenti, dayanak varlığın fiyatının zaman içinde artmasıdır. Periyodik olarak satın alarak, fiyat yüksek yada düşük olduğunda yatırım yaparsınız. Tüm bu alımlar, bir varlığın değerinden daha düşük olması ihtiyaç duyulan bir averaj satın alma fiyatı ile sonuçlanır.

Dolar maliyet averajı (DCA) kriptoda iyi mi çalışır?

DCA, kripto para birimleri için fazlaca popüler bir stratejidir. Son yıllarda periyodik olarak Bitcoin (BTC) satın alan kişiler fazlaca düşük bir averaj satın alma fiyatına haizdir. Kripto piyasası yalnız birkaç senedir var ve birçok insan gelecekte bu piyasadan fazlaca şey bekliyor. Bununla beraber, Bitcoin’deki DCA’nın şimdi aynı getiriyi sağlayacağı güvence edilmez. Bu yüzden, yatırıma başlamadan ilkin kendi araştırmanızı iyi yapın.

Blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri hala nispeten yeni yenilikler olduğundan, bu gelişmeler sonunda fazlaca paraya mal olabilir. Burada, pazarın gelişmeye devam etmesi ve benimsemenin giderek artması önemlidir. Bir yatırımcı olarak bundan dolayı DCA yöntemi ile yatırım yapacağınız yatırım ürününe güvenmelisiniz.

Dolar-maliyet averajı ile iyi mi başlanır?

Normal olarak DCA’nın iyi mi çalıştığını idrak etmek hakkaten güzel fakat en önemlisi yöntemi uygulamak. DCA’yı uygulamanın en yaygın yolu, varlıklara her ay belirli bir miktar para yatırmaktır. Bunun sebebi, bir çok insanoğlunun maaşının bir kısmını yatırması ve maaşın belirli bir günde yatırılmasıdır.

DCA yöntemini kişisel bir plan haline getirmek için kendiniz için birkaç şey belirlemeniz gerekir, kısaca:

DCA yöntemi için gelecekte var olmasını ve değerinin artmasını beklediğiniz bir kripto para birimi seçmenizde yarar var. Bu yüzden, bu kripto para birimleri en istikrarlı kripto projeleri olarak kabul edildiğinden, çoğu zaman Bitcoin yada Ethererum (ETH) seçilir.

Ne kadar ve ne çoğunlukla yatırım yapacağınızın yanı sıra, bunu iyi mi yapmak istediğinize karar vermek de önemlidir. Manuel yada otomatikman yatırım yapabilirsiniz. Otomatikman yatırım yapabileceğiniz bir platform seçerek DCA yöntemini zahmetsizce kullanabilirsiniz. Bu şekilde, geriye bakmadan kripto portföyünüzü oluşturabilirsiniz. Yalnız daha çok kripto kazanmanın otomatikman daha çok kâr anlamına gelmediğini anlayın. Fiyatlar düştüğünde, kripto para birimleriniz daha azca değerlidir.

Dolar maliyeti ortalamasını kullanarak kripto serveti oluşturabilir misiniz?

Pek fazlaca insan, dolar maliyeti averajının büyük karlar elde etmek için uygun olmadığını düşünüyor, sadece hiçbir şey gerçeklerden daha uzak olması imkansız. İnsanlar averaj bir satın alma fiyatı düşündüklerinde, çoğu zaman averaj bir döviz kuru fiyatını düşünürler, sadece durum bu şekilde olmak zorunda değildir. Durağan(durgun) bir zamanda yatırım yapmış olursanız ve fiyat o süre civarında düzelirse, averaj satın alma fiyatı fazlaca düşük olabilir.

Deneyimli yatırımcılar bile kripto piyasasına iyi bir giriş yapmak için DCA yöntemini kullanıyor. Bunun sebebi, fiyatın üstünü yada altını tahmin etmenin fazlaca zor bulunduğunu bilmeleridir. Sadece sonrasında, tepenin yada alt kısmın ne işe yaradığını belirtebilirsiniz. İşte tam da bundan dolayı deneyimli tüccarlar DCA yöntemini kullanır.

Sadece deneyimli kripto tüccarları, ayın belirli günlerinde durağan(durgun) bir miktar yatırım yapmazlar, düzeltmeleri satın alma sinyali olarak kullanırlar. Bu şekilde dolar-maliyet averajı fazlaca daha esnektir fakat hem de daha çok duygu ihtiva eder. Mesela, bu stratejiyi kullanmak istiyorsanız, FOMO’dan muzdarip olmamanız yada kaçırma korkusu yaşamamanız önemlidir.

DCA yöntemi, yeni başlamış olan yatırımcılara, yöntem iyi uygulanmış olduğu sürece deneyimli yatırımcılara benzer şekilde yatırım yapma fırsatı verir. Fazlaca azca bilgisi olan yada zamanı olmayan yatırımcılar için bile bu yöntem fazlaca yararlı olabilir. Evvelinde bir plan yaptığınız ve buna bağlı kaldığınız sürece finansal hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Kripto yatırımcıları için dolar maliyeti averajının yararları nedir?

DCA yöntemini kullanmanın kripto yatırımcıları için çeşitli avantajları vardır. Mesela, duygularınızdan fazlaca daha azca etkilenirsiniz. Kripto piyasası son aşama değişken olduğundan, öforik ve hüzünlü duygular yıldırım hızıyla değişiyor. Fiyata bakmayarak ve gözünü uzun vadeye dikerek bu hisleri dindirmiş olursun.

Bunun yanı sıra, hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey yatırımcılar tarafınca kullanılabilecek fazlaca rahat bir yöntemdir. DCA’yı uygulamak için fazlaca fazla bilgiye yada zamana ihtiyacınız yok. DCA’nın çeşitli exchange’ler vesilesiyle otomatikman yürütülmesinin mümkün olması, bu yöntemi hem teknik hem de zihinsel olarak kolaylaştırmaktadır.

Dolar maliyeti ortalamasını ne süre durdurmalısınız?

Acayip gelebilir, sadece aslen dolar maliyeti ortalamasını asla durdurmamalısınız. Bu yöntem çoğu zaman kriptoya yatırım yaparken kullanılır, sadece varlıklarınızı satarken DCA’yı da kullanabilirsiniz. Strateji büyük seviyede aynı kalır, tek fark, satın al düğmesi yerine sat düğmesine basmanızdır.

Mesela, emekli maaşı oluşturmak için DCA yöntemini kullanmak istiyorsanız, emekli olana kadar bu yöntemi kullanmaya devam edebilirsiniz. İster emeklilik için ister daha kısa bir dönem için dolar-maliyet averajı yapıyor olun, yatırıma başlamadan ilkin devamlı planınızın iyi çalıştığından güvenli olun.

Dolar maliyeti averajı güvenli mi?

Dolar maliyeti averajı, yatırım yapmak için nispeten güvenli bir yoldur, sadece devamlı dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan yönler vardır. Her durumda, bu yatırım şekli uzun vadeli yatırımcılara uygundur. Sadece piyasa ara sıra geliştikçe, bu strateji uzun solukta verimli olmayabilir.

Dolar maliyeti averajıyla nispeten güvenli bir halde yatırım yapmanıza karşın, gene de pozitif yönde bir getiri garantiniz yok. Bu yüzden yatırımınızı da kaybedebileceğinizi ve asla kaybetmeyi göze alamayacağınız parayla yatırım yapmayacağınızı daima aklınızda bulundurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir