Dünya Bankası, Politikacıların ‘Kasıtlı Bunalım’ İçin Suçlanacaklarını Söylemiş oldu – Bitcoin Haberleri

Dünya Bankası tarafınca hazırlanan bir rapora nazaran, siyasilerin kendi kendine hizmet eden anlaşmalarıyla birleşen ardışık Lübnan anlaşmalarının kasıtlı olarak yetersiz siyaset tepkileri, ülkenin ekonomik krizinden büyük seviyede görevli tutuluyor. Rapor, ülkenin “Dünya Bankası’nın on senelerdir üstünde durduğu makro-mali, finansal ve sektör reformlarına ciddi şekilde dahil olması” gerektiği sonucuna varıyor.

‘İflas Eden Bir Ekonomik Sistemi’ Korumak için çaba sarfeden Politikacılar

Lübnan’ın ekonomik durumuyla ilgili son raporunda Dünya Bankası, Orta Doğu ülkesinin devam eden ekonomik krizinin art arda gelen vakaların “kasıtlı olarak yetersiz siyaset tepkilerinin” ürünü bulunduğunu iddia ediyor. Lübnan’ın iç cenk sonrası ekonomisini çözümleme eden raporda, küresel borç veren, politikacıların etkili siyaset önlemleri üstünde anlaşamamasının “1800’lerin ortalarından bu yana” en şiddetli ekonomik krizlerden birine niçin bulunduğunu belirtiyor.

Banka, “batkı etmiş bir ekonomik sistemin savunmasında siyasal düşünce birliği” ile birleşen bu etkili siyaset tepkilerinin yokluğunun Lübnan halkının sefaletini yalnızca daha da kötüleştirdiğini korumak için çaba sarfediyor.

Lübnan Ponzi Finans incelemesi olarak adlandırılan raporda, Dünya Bankası, Kovid-19 pandemisinin durumu kötüleştirmede oynamış olabileceğini kabul ediyor. Sadece banka, Lübnan’ın sorunlarının daha oldukça ülkenin politikacıları tarafınca alınan geçmiş kararlarla ilgili olduğu mevzusunda ısrar ediyor. Bu iddiayı desteklemek için rapor, insanların tasarruflarının yanlış yönetimine işaret ediyor. Rapor şunları açıklıyor:

En acısı, insanların tasarruflarının mühim bir kısmı mevduat şeklinde [the] ticari bankalar son 30 yılda kötüye kullanma edildi ve yanlış harcandı.

Lübnan’ın Tutum Kaybı

Şubat ayında Bitcoin.com News tarafınca daha ilkin bildirildiği suretiyle, o sırada Lübnan hükümeti tarafınca sunulan finansal düzeltim planı, Lübnanlı mevduat sahiplerinin 38 milyar dolar kadar kaybetmesine niçin olacaktı. Bununla beraber, aynı plan kapsamında hükümet, banka hissedarları ve merkez bankası, mevduat sahipleri için tavsiye edilen kayıplardan ortalama 7 milyar dolar daha azca olan 31 milyar dolarlık birleşik zarara maruz kalacaktı.

Bununla beraber, Dünya Bankası raporunda, ticari bankaların ve büyük kreditörlerin zararları karşılaması icap ettiğini korumak için çaba sarfediyor.

“Zararlar, son 30 yılda oldukça eşitsiz bir ekonomik modelden büyük yarar elde eden banka hissedarları ve büyük alacaklılar tarafınca kabul edilmeli ve taşınmalıydı. Bu krizin başlangıcında olmalıydı [over 2 years ago] Mali krizin ekonomik ve toplumsal acısını sınırlamak için” dedi.

Lübnan’ın sözde “Kasıtlı Bunalımını” genişleten rapor, birbirini izleyen eylemlerin ülkenin “tertipli ve disiplinli maliye politikasından tutarlı ve keskin bir halde ayrıldığını” kanıtladığını iddia ediyor. Bu, Lübnan’ın “durağan(durgun) bir döviz kuru altında mevduat girişlerini sürdürmek, aşırı değerlenmesi aşırı tüketime izin vermek ve bir zenginlik yanılsaması yaratmak” için borç birikimi ile kanıtlanabilir. Aynı durum, devletin “güç paylaşımı günah çıkarma sistemini daha da sağlamlaştırmak için sübvansiyonlar ve transferler için bir dağıtım kanalı” olarak kullanılmasıyla da kanıtlanabilir.

Dünya Bankası Lübnan halkına yönelik mesajını sonlandırırken, vatandaşların senelerce fena yönetimin Lübnan’ı şimdiki krize iyi mi sürüklediğinin bilincinde olmaları icap ettiğini söylemiş oldu. Küresel borç veren, bu geçmişe haiz olmanın Lübnan halkının, ülkenin niçin “Dünya Bankası’nın on senelerdir vurguladığı makro-mali, finansal ve sektör reformlarına” ciddi şekilde dahil olması icap ettiğini anlamalarına destek olacağını da sözlerine ekledi.

Bu daha erken yapıldığında Lübnan halkı “Ponzi Finansmanının acı veren maliyetini” en aza indirebilir.

Bu öykü hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, Haber amaçlı fotoğraf kredisi: Erich Karnberger / Shutterstock.com

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir