Dünya Ekonomik Forumu, CBDC’nin benimsenmesi ve DLT kullanım durumlarına ağırlık veriyor

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), CBDC’lere dinamik yaklaşımını “Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) nedir?” başlıklı bir blog yazısında yayınladı. 31 Ağustos’ta, Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) bir CBDC pilot projesi başlatma planlarını takiben.

9 Ağustos’ta Avustralya Merkez Bankası (RBA) yapmış olduğu açıklamada, Dijital Finans Kooperatifi Araştırma Merkezi (DFCRC) ile “yenilikçi kullanım senaryoları ve iş modellerini” keşfetmek için bir yıl sürecek bir araştırma projesi üstünde ortaklaşa iş yaptığını duyurdu. Avustralya’da bir CBDC tanıtılması.

Blog yazısında WEF, CBDC’leri devlet tarafınca güvence edilen risksiz bir para birimi olarak tanımlayan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tanımını yinelerken, bununla birlikte tüm Avrupa devletlerinin orta vadede kendi dijital eurolarını çıkaracağını tahmin ediyor. on yıl.

Blog yazısı, kripto para birimlerinin doğasında bulunan riskler ve oynaklık ile gelmediği için CBDC’nin güvenli bir varlık bulunduğunu açıklamaya devam ediyor. Bireyler ve ticari kuruluşlar ek olarak CBDC’leri merkez bankasında yada mobil cihazlarda, ön ödemeli kartlarda ve öteki dijital cüzdan formlarında elektronik tokenler olarak saklayabilir.

Dijital para birimi sonrasında günlük ödemeleri yapmanın daha süratli, daha kolay ve güvenli bir yolu olarak sunulacak. WEF’e gore bu, CBDC’yi bir ikame yerine fizyolojik nakit için bir tamamlayıcı yapıyor.

CBDC’nin genel olarak topluma sağlamış olduğu faydalarla ilgili olarak, WEF, CBDC’nin parayı daha kolay ve daha güvenli erişim sağlayarak yoksulluğu hafifletmeye ve finansal iştirakı artırmaya destek olabileceğini belirtti. Nakit arzının düşük olması yada CBDC’nin mahalli para birimleri için kullanılabilir olduğundan bir yedek sağlayabilmesi sebebiyle kullanılamaz hale gelmesi durumunda finansal sistemlerin dayanıklılığını da güçlendirebilir. Son olarak, CBDC’ler AML/KYC işlevselliklerini ve para akışlarının şeffaflığını iyileştirmenin yolunu açabileceğinden, finansal suçlarla mücadelede DLT kullanma potansiyeli de bir teşviktir.

WEF’in Merkez Bankası Dijital Para Birimi Siyaset Oluşturucu Vasıta Kitine gore, RBA haricinde öteki merkez bankaları da CBDC ve dağıtılmış defter teknolojisinin kullanımını araştırıyor. En iyi kullanım örnekleri içinde, eşler arası ödemeler ve tüketicilerden tüccarlara meydana getirilen ödemeler için perakende CBDC yada geleneksel muhabir ve öteki ödeme sistemlerinin haricinde gerçekleşen daha verimli bankalararası ödemeler için ticari bankalar ve takas odaları için toptan CBDC yer alır. .

WEF şu anda merkez bankalarını DLT ve CBDC’lerin benimsenmesi için politikalar oluşturma, pilot uygulama ve uygulama süreçlerinde desteklemektedir. Nispeten yeni teknolojilerin sunabileceği tüm ihtimaller içinde risklere ek olarak, teknolojilerin iyi mi kullanılacağına ilişkin kararların birden oldukca sektörden gelen girdileri inceleyerek çıkarılması icap ettiğini altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir