Fikir kuruluşu, ABD Birleşik Devletleri CBDC’lerini keşfetmek için ‘teknik sanal alan’ başlattı

Bir ABD fikir kuruluşu, potansiyel bir ABD merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) keşfini ilerletmeyi amaçlayan bir “teknik sanal alan” başlattı.

Digital Dollar Project’ten (DDP) Çarşamba günü gösterilen bir Tweet’te müessese, yeni programın bir ABD CBDC’si çevresinde dönen “teknik ve ticari uygulama” sorularını araştıracağını söylemiş oldu.

Kurum, sandbox’ın ilk katılımcılarının kripto şirketi Ripple, finansal teknoloji şirketi Digital Asset, yazılım platformu Knox Networks ve bankacılık çözümleri şirketi EMTECH’i içerdiğini kaydetti.

Teknik Korumalı Alan Programı, federal hükümete, siyaset yapıcılara ve hususi sektöre potansiyel bir CBDC’nin iyi mi kullanıma sunulacağına dair daha net bir anlayış sağlamayı amaçlıyor.

Bu, perakende ve toptan satış üstündeki ihtimaller içinde tesirleri ve sınır ötesi ödemeler benzer biçimde internasyonal kullanım durumlarını ihtiva eder.

ABD Federal Rezervi, bir CBDC uygulayıp uygulaymayacağına hemen hemen karar vermedi, sadece bunlarla beraber gelen potansiyel riskleri ve yararları araştırıyor.

20 Ocak’ta CBDC’lerin artılarını ve eksilerini inceleyen bir münakaşa belgesi yayınladı sadece gelecek planları hakkında herhangi bir ipucu vermeyi dikkatsizlik etti.

Rapor, CBDC’lerin kredi ve likidite risklerinden arınmış dijital para olarak hareket edebileceğini, sınır ötesi ödemeleri iyileştirebileceğini, ABD dolarının hakimiyetinin korunmasına destek olabileceğini, finansal iştirakı teşvik edebileceğini ve halkın güvenli merkez bankası parasına erişimini genişletebileceğini öne sürdü.

Bulunan potansiyel riskler içinde değişen bir ABD finansal sistemi, öteki para türleri için daha ciddi banka kaçışları, para politikasının enerjisini azaltma, operasyonel esneklik ve şeffaflık ile tüketici mahremiyet haklarını koruma içinde zor bir denge vardı.

Ayrıca, Çin’in kendi CBDC’si olan dijital yuan ülke genelinde hızla yayılıyor, aynısı Nijerya’da eNaira ile gerçekleşiyor. Bahamalar ve Doğu Karayip Para Birimi ülkeleri de CBDC’leri başlatırken, Rusya 2024’te kendi para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Pazartesi günü meydana getirilen bir basın açıklamasına nazaran, 2023’ün ortalarında piyasaya sürülecek bir anında ödeme hizmeti olan FedNow hizmeti, Eylül ayında “teknik testlere” başlamayı hedefliyor. FedNow, nihai bir CBDC’ye doğru bir adım olarak görülüyor.

Eski bir FDIC siyaset uzmanı olan Davis Wright Tremaine LLP ortağı Alexandra Steinberg Barrage, Çarşamba günü programa verdiği desteği tweetledi. Barrage, ABD CBDC hakkında görüşleriniz ne olursa olsun, yeni teknolojiyi değerlendirirken pilot programların ve verilerin oldukca mühim bulunduğunu öne sürdü.

ABD CBDC (perakende, toptan satış) hakkında görüşleriniz ne olursa olsun, çeşitli ve karmaşık siyaset sorunlarının yanı sıra teknoloji yaklaşımlarını da değerlendirmek önemlidir. Veriler olmadan, sağlam kamu/özel-gemi ve tüketiciler ve aracılar ile pilotlar olmadan, düşüncelerimizi keskinleştiremeyiz. @Digital_Dollar_ https://t.co/xLy02IOz6b

— Alexandra Steinberg Barajı (@alexbarrage1) 31 Ağustos 2022

Teknik Korumalı Alan Programı, ilk iştirakçilerin ilk odak noktası olan sınır ötesi ödemelerle Ekim ayında başlamış olacak.

Program, eğitim aşaması ve pilot aşama olmak suretiyle iki ayrı aşamada yayınlanacak.

Eğitim aşamasında, sağlayıcılar ve katılımcılar teknolojiyi hem işlevsel hem de iş perspektifinden anlamaya çalışacaklardır. Pilot aşamada, CBDC’lerin kullanılabileceği belirli yöntemlerin belirlenmesi ve kontrol edilmesine odaklanılacaktır.

İlgili: Fed ve MIT’nin CBDC araştırması: Dağıtılmış defter teknolojisinin ‘dezavantajları’ var

Digital Dollar Project, kar amacı gütmeyen bir müessese olan Digital Dollar Foundation ile BT danışmanlık şirketi Accenture arasındaki bir ortaklıktır. DDP, bir ABD CBDC çevresinde araştırma ve tartışmayı teşvik etmeyi amaçlıyor ve Mayıs 2020’de tokenize edilmiş bir ABD dijital doları öneren bir teknik araştırma yayınladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir