ECB, CBDC’lerin sınır ötesi havaleler için Bitcoin’den daha iyi olduğuna inanıyor

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son emek vermesi, sistem iddiaları ile ilgili ideal bir sınır ötesi ödeme merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) Bitcoin, durağan(durgun) paralar ve SWIFT dahil öteki geleneksel bankacılık araçlarından daha üstün olduğu.

ECB, internasyonal transferler için Bitcoin hayranı değil

“Sınır Ötesi Ödemelerin Mukaddes Kasesine Doğru” başlıklı belge, Euro’yu kullanan 19 Avrupa ülkesine en iyi alternatif sınır ötesi ödeme çözümünü belirlemede destek olmayı amaçlıyor.

Araştırma makalesi, Bitcoin’i dünyanın en “önde gelen desteksiz kripto varlığı” olarak tanımlıyor ve BTC’nin sınır ötesi bir ödeme sistemi olarak kullanımının, zayıf ödeme mekanizması ve günlük oynaklığı sebebiyle zayıfladığını ekliyor. Yazarların ek notu:

“Bitcoin, bir süredir kabul edilen ölçeklendirme ve hız problemlerine haiz. Temel teknoloji (ve “iş kanıtı” katmanında) doğası gereği pahalı ve savurgandır. Herhangi bir şey var ise, izinsiz bir blok zinciri istikrarlı hale getirmek için “iş kanıtına” dayanan merkezi olmayan bir itimat yaratan mekanizmanın merkezileştirilmiş (mesela merkez bankası parasına dayalı) yada yarı merkezileştirilmiş bir blok zincirinden daha pahalı ve daha azca verimli bulunduğunu kanıtlıyor. bu da ne”

Ek olarak, Bitcoin ağı içindeki yerleşimler her on dakikada bir gerçekleştiğinden, yazı gerçek zamanlı değerleme etkilerinin oldukça göze batan olabileceğini belirtiyor. Sadece emek verme, Taproot ve Layer-2 ölçeklendirme çözümleri (Lightning Network benzer biçimde) benzer biçimde son güncellemelerin bu sorunları çözmek için çalıştığını kabul ediyor.

Buna karşılık, ECB, CBDC’leri, forex değişiklik dönüşümleriyle sorunsuz uyumluluk sundukları için Bitcoin’den üstün görüyor. Yalnız bu değil, hem de son aşama süratli uzlaşma süreleri sağlarken parasal egemenliğin korunmasına da destek olurlar.

Avustralya merkez bankası başkanı aynı fikirde değil

ECB’nin CBDC’lerle ilgili görüşünün aksine, Avustralya merkez bankası Valisi Phillip Lowe, mevcut riskler düzenleme yöntemiyle atlanabildiği sürece hususi olarak geliştirilmiş kripto çözümlerini “daha ​​iyi” olarak görüyor. Lowe dedi ki:

“Bu tokenlar topluluk tarafınca yaygın olarak kullanılacaksa, devlet tarafınca desteklenmesi yada tıpkı bizim banka mevduatlarını düzenlediğimiz benzer biçimde düzenlenmesi gerekecek.”

Hususi şirketlerin yeniliği teşvik etme ve değişik kripto para birimlerinin en iyi özelliklerini ortaya çıkarma mevzusunda herhangi bir merkez bankasından daha iyi bir iş çıkarabileceğine inanıyor.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir