ECB, Kripto Faaliyetlerini ve Hizmetlerini Yöneten Uyumlaştırılmış Bir Düzenleyici Çerçeve Oluşturuyor – Düzenleme Bitcoin Haberleri

Avrupa Merkez Bankası (ECB), AB’deki kripto faaliyetlerini ve hizmetlerini yöneten düzenleyici çerçeveyi uyumlu hale getirmek için çalışıyor. Düzenleyici, Avrupa ve internasyonal düzeyde çeşitli düzenleyici girişimlerin sonuçlanmakta bulunduğunu kaydetti.

ECB’nin Kripto Varlıklar için Düzenleyici Planı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Çarşamba günü AB’deki kripto faaliyetlerini ve hizmetlerini yöneten düzenleyici çerçeveyi uyumlu hale getirme planını deklare etti. Düzenleyici, bankaların kripto ürünleri ve hizmetleri sunmayı giderek daha çok düşündüklerini ve ECB’nin “bunu güvenli ve sıhhatli bir halde yapmalarını sağlamak” görevi bulunduğunu deklare etti.

ECB, “ülkeler içinde tutarlı bir yaklaşım ve yüksek standartlar sağlamak için” ulusal düzenleyicilerle yakın çalıştığını deklare etti:

Şu anda AB’de kripto varlık faaliyetlerini ve hizmetlerini yöneten uyumlu bir düzenleyici çerçeve bulunmamaktadır.

“Bu, birkaç düzenleyici girişimin sonuçlandırılmasıyla değişecek. [the] Avrupa ve internasyonal düzeyde,” diye detaylandıran ECB, kripto varlık piyasalarının (MiCA) AB’deki kripto sektörünü düzenleme önerisinden bahsetti. Internasyonal olarak, Basel Bankacılık Denetleme Komitesi, bankalar için kripto risklerine karşı ihtiyatlı muameleye ilişkin kurallarını yayınlamayı planlıyor.

ECB, kripto için düzenleyici çerçevelerin AB ülkeleri içinde “oldukça geniş seviyede farklılaştığına” dikkat çekti. Mesela, belirli kripto faaliyetleri Almanya’da bir bankacılık lisansı şartına tabidir. ECB, birkaç bankanın Avrupa ülkesinde kripto faaliyetleri yürütmek için yetki talep ettiğini ve şunları ekledi:

ECB, bu bağlamda, lisans taleplerinin değerlendirilmesini uyumlu hale getirmek için adımlar atmaktadır.

ECB ek olarak, kripto varlıklarının oluşturduğu riskleri değerlendirmek için çalıştığını altını çizdi ve şunları söylemiş oldu:

Kripto varlıkları, operasyonel ve siber risklerden başlayarak belirli risk türlerine dikkat çekiyor ve ECB de bu tarz şeyleri değerlendirmek için çalışıyor.

Ek olarak, “iç yönetişim düzenlemeleri ve süreçleri, kripto varlık AML/CFT’yi hesaba katmalıdır. [anti-money laundering/combating the financing of terrorism] Kurumun risk profili, ”diye altını çizdi Avrupa düzenleyici.

ECB Başkanı Christine Lagarde Haziran ayında “kripto varlıkları ve merkezi olmayan finans (def) finansal istikrar için gerçek riskler oluşturma potansiyeline haiz” dedi. “Bu, bilhassa kripto varlık pazarlarının ve hizmetlerinin süratli büyümesi devam ederse… ve hem geleneksel finans sektörü hem de daha geniş iktisat ile bağlantılılık yoğunlaşırsa durum bu şekilde olacaktır.” diye ekledi.

ECB’nin kripto varlıkları için uyumlu bir düzenleyici çerçeve meydana getirmeye emek harcaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, 2011 senesinde Bitcoin’i buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir