Eğlence yerine işlev? Analist, P2E oyunlarının kullanıcıları elde tutmak için ‘keyifli’ olması gerekmediğini söylüyor

Oyna-kazan (P2E) blok zinciri tabanlı oyunlar, 2021’in sonlarında yatırımcıların dikkatini çekti ve Axie Infinity 2 milyondan fazla etken kullanıcıyla paketin lideri oldu. P2E oyunlarında oyunculara oyun süresince ilerledikçe jetonlar yada paraya çevrilemez jeton varlıkları (NFT’ler) verilir. Bu dijital varlıklar, pazar bölgeleri ve kripto para borsaları kullanılarak satılabilir ve merkezi olmayan bir halde gelir elde edilebilir.

Sadece, P2E ile geleneksel PC ve konsol oyun deneyimleri içinde büyük bir fark var. Bu anlamda, blockchain teknolojisinin getirmiş olduğu engellemeler sebebiyle kripto oyunları birkaç on yıl geride kaldı.

Evet, bir çok kripto oyunu iyi bir kullanıcı deneyiminden yoksundur

Sonunda gelişen AAA düzeyinde kripto oyunlarının vaadi var olmasına karşın, şimdiye kadar, lansmanların bir çok dijital tecim kartı savaşlarına, rol yapma oyunları olarak gizlenen merkezi olmayan finansa ve koleksiyonlara yöneldi.

Şaşırtıcı olmayan bir halde, kripto oyunları eleştirmenleri, analist Udi Wertheimer’in belirttiği şeklinde, eğlence eksikliğine yada geleneksel pazara kıyasla karşılaştırılabilir bir kullanıcı deneyimine odaklanıyor.

“ayyy bu gece ne yapıyorsun hadi yeni kripto oyununu beraber oynayalım!”

asla kimse dedi

bundan dolayı kripto oyunları keyifli değil

ve ek olarak yok

— udiverse (@udiWertheimer) 2 Ağustos 2022

NFT kiralama ve kiralama protokolü Unitbox Protocol’ün CEO’su Anton Bağlantı’e nazaran:

Bir çok Web2 oyununun aksine, eğlence, oynayarak kazanılan oyuncuların amacı değildir. Ana hedefleri, kâr elde etmek ve zamanlarından para kazanmak için bir lonca yada siber spor ekibi üyesi olarak etkin bir halde kullanabilecekleri yeni kıymetli deneyimler kazanan ilk şahıs olmaktır.

Benimseme açısından, geleneksel oyun endüstrisi, filmleri ve TV eğlencesini büyük bir farkla geride bırakıyor. Newzoo’nun yakın tarihindeki bir raporu, video oyunları pazarının 2022’de senelik %5.4 artışla 200 milyar dolara ulaşacağını öne sürdü. Buna ek olarak, rapor, oyun segmentinin dünya genelinde tahmini 320 milyon kripto kullanıcısından fazlaca daha yüksek olan 3 milyar oyuncuyu cezbettiğini belirtiyor.

Wertheimer’in sözleri doğru olsa bile, doğrusu kripto oyunlarına olan talep durgun kalmaya devam edecek ve bu segmentin yalnız %0,5’ini yakalamak 16 milyon kullanıcıya denk geliyor. Ek olarak, birinin P2E’de bir tür gelir aramasını ve ek olarak konsollarda, PC’lerde ve mobil uygulamalarda geleneksel oyunların keyfini çıkarmasını engellemiş olan hiçbir şey yoktur.

Unitbox Protocol CEO’su Anton Bağlantı, potansiyel genişleyen P2E kullanıcı tabanıyla ilgili olarak şunları söylemiş oldu:

Bence NFT blok zinciri oyunları ve GameFi sektörü, önümüzdeki birkaç yıl içinde endüstrinin temel itici güçleri olacak ve hem de yeni NFT tabanlı DeFi ürünleri vasıtasıyla yeni kullananların kripto sanayisine toplu geçişi için bir vasıta haline gelecek.

Koleksiyonluk NFT’ler ile oyun içi avatarlar, zırhlar, silahlar, kara ve uzay gemileri içinde mühim bir fark vardır. DappRadar’dan alınan verilere nazaran, muhtemelen P2E oyunlarına karşı önyargı, Mayıs 2021’den Temmuz 2021’e kadar NFT tecim hacmindeki %67’lik düşüşten kaynaklanıyor. Ek olarak, Axie Infinity, 29 Mart’ta 600 milyon dolarlık devasa bir Ronin köprü hackiyle uğraştı.

DeFi odaklı oyunlar birçok şahıs için gelir sağlayabilir

Kripto oyun endüstrisi için pek fazlaca geçerli eleştiri var ve kullanıcıları ürün yada jeton almaya zorlamak bu yakınma listesinin başlangıcında yer ediniyor. Sadece, birden fazla merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamasının “DeFi Kingdoms”, “Farmers World” ve “Sunflower Land” şeklinde oyunlar olarak gizlendiğini belirtmek gerekir. Bu durumlarda, herhangi bir başlangıç ​​yatırımı olmadan parasız tazminat beklemek acayip olurdu.

Kullanıcıları işe alma ve kafi teşviklerle sürdürülebilir oyun içi ekonomiler yaratma mevzusundaki zorluklara karşın Bağlantı, “Kurumların NFT’lere karşı kredi vermeye başlaması yalnız an meselesi olacak” dedi.

Detaylandırdı:

Kurumsal kredi altyapısı oluşturulduğunda, NFT’lerin güvence altına alınmasından meydana gelen ek yarar sebebiyle kurumsal para ülkeye akabileceğinden, NFT’lere olan talebin de artmasını bekliyoruz.

Kim bilir yakın gelecekte oyuncular P2E’de maceraya atılmadan ilkin dijital canavarlar ve uzay gemileri satın almak zorunda kalmayacaklar. Kripto oyun endüstrisi için geçerli eleştiriler olsa da, etken oyuncu sayısında 10 kat artış 16 milyona fazlaca uzak değil. Daha da önemlisi, bu gelişme ve onu destekleyen yeni modeller, blok zincirlerle etkileşim gerektirmeyen geleneksel oyunların sağlamış olduğu kullanıcı deneyimine gerekseme duymuyor.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir