El Salvador, temerrüt korkularını bastırmak için 1,6 milyar dolarlık borcu geri almaya çalışıyor

Düşen Bitcoin (BTC) tutarları ve El Salvador’un borcunu ödeyememesine ilişkin artan korkuların ortasında, Orta ABD ülkesi 1,6 milyar dolarlık egemen tahvillerini geri almaya çalışıyor.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 26 Temmuz’da, ülkenin tüm Salvador devlet tahvili sahiplerine “saydam, kamu ve gönüllü satın alma” teklifi yapmak için fona haiz olmasını sağlamak için parlamentoya iki yasa tasarısı gönderdiğini tweetledi.

Bugün, 2023’ten 2025’e kadar tüm Salvador devlet tahvili sahiplerine, her birinin o anki piyasa fiyatı ne olursa olsun saydam, halka açık ve gönüllü bir satın alma teklifi yapmak için mevcut fonlara haiz olduğumuzdan güvenilir olmak için Kurultay’ye 2 satmaca gönderiyoruz. işlem.

— Nayib Bukele (@nayibbukele) 26 Temmuz 2022

Bukele, 2023-2025 yılları aralığında vadesi dolan tahvillerin ortalama altı hafta yada Eylül ayı başlarından itibaren piyasa fiyatlarıyla geri alınacağını da sözlerine ekledi.

Birkaç ekonomist, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinin temerrüt riskini kötüleştirdiğini savundu. Sadece Bukele, ülkenin yalnız tüm borçlarını vadesi ulaştığında ödemeye kafi gelecek paraya haiz olmadığını, bununla birlikte 2025’e kadar kendi borcunun tamamını peşin satın alabileceğini söylemiş oldu.

Financial Times’ın haberine bakılırsa, maliye bakanı Alejandro Zelaya düzenlemiş olduğu basın toplantısında, hükümetin Internasyonal Para Fonu’ndan (IMF) hususi çekme haklarını kullanarak ve Orta ABD Ekonomik Entegrasyon Bankası’ndan 200 milyon dolarlık bir krediyle geri alım için ödeme yapacağını söylemiş oldu. . IMF’nin kendisi, ülkenin Bitcoin’i benimsemesiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Geçen yıl Bitcoin’in yasal ihale olarak kabul edilmesinden bu yana düşük işlem gören El Salvador tahvilleri, geri alım haberlerinde kıymet kazanmıştır. 2023’te vadesi dolan tahviller dolar bazında ortalama %10 artarak 86 sente yükselirken, 2025’te vadesi dolan tahviller dolar bazında 49.6 sentten işlem görmek suretiyle Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine terfi etti.

Bukele, Twitter mesajında, geri alım haberlerinde El Salvador tahvillerinin fiyatının artacağını, sadece ülkenin hala borçlarını almaya hazır bulunduğunu altını çizdi.

Geçen hafta Morgan Stanley, düşük performanslarına karşın El Salvador tahvillerini almaya istekli bulunduğunu söylemiş oldu.

El Salvador’un tahvil geri alım teklifi, kripto piyasası çöktüğünde 1 milyar dolarlık Bitcoin destekli tahvil satma planının başarısız olmasının peşinden geldi.

Wall Street Journal’ın haberine bakılırsa, eski Salvador merkez bankası başkanı Carlos Acevedo’ya bakılırsa, ülke tahvilleri satın almak için fon sağlayabilirse 900 milyon dolar faiz ve anapara tutum edebilir. Acevedo, FT’ye şunları söylemiş oldu:

“Bu tahvillerin sona ermesini onurlandırmak için hükümetin menüdeki en iyi seçeneği bu. Bu girişimin başarısı, piyasanın iyi mi tepki vereceğine bağlı olacak.”

El Salvador’un kredi notu Fitch Ratings tarafınca Şubat 2022’de düşürüldü. Mayıs ayında Moody’s de aynısını yapmış oldu. Tahminlere bakılırsa El Salvador’un Bitcoin yatırımlarındaki gerçekleşmemiş ziyanı 57 milyon dolar.

Bitcoin’in fiyatı, geçen yıl Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana %68’in üstünde düştü. Ethereum (ETH) tutarları da Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %69’un üstünde düştü.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir