Electronic Frontier Foundation, Tornado Nakit Yasağı Hakkında ‘Derin Endişeli’

Electronic Frontier Foundation (EFF), ABD Gömü Bakanlığı’nın Amerikan vatandaşlarının Tornado Cash madeni para karıştırıcısını kullanmasını yasaklayan yaptırımlar yayınlama sonucuna karşı çıkan kripto ve gizlilik savunucuları korosuna katıldı.

Otuz yılı aşkın bir süre ilkin kurulan elit bir dijital haklar kuruluşu olan EFF, blok zinciri teknolojisini ve düzenleyici çabaları takip ediyor.

Teşkilat, “EFF, ABD Gömü Bakanlığı’nın yaptırım uygulanan kişiler listesine açık kaynaklı bir bilgisayar projesi olan Tornado Cash’i dahil etmesinden derin kaygı duyuyor” dedi. EFF, “Kodlar uzun süredir konuşma olarak kabul ediliyor, bu yüzden hükümet bilgisayar kodunun halka açık bir internet sayfasında yayınlanmasını engellediğinde, İlk Değişikliğin açık neticeleri var” dedi.

EFF, ABD Gömü Bakanlığı’nın yaptırım uygulanan kişiler listesine Tornado Cash adlı açık kaynaklı bir bilgisayar projesini dahil etmesinden derin kaygı duymaktadır. Tornado Cash, merkezi olmayan bir kripto para birimi mikseri gösteren açık kaynaklı bir yazılım projesi ve web sitesidir.

— EFF (@EFF) 15 Ağustos 2022

Hususi bir işletme olan Github açık kaynak kod deposu, yaptırımlara açıkça cevap olarak Tornado Cash geliştiricisi Roman Semenov’un hesabını askıya aldı. Tornado Cash deposu, karıştırma hizmetini çalıştırmak için kullanılan kodu özgürce yayınlamıştı.

Gömü Bakanlığı, 8 Ağustos’ta Tornado Cash’e yaptırım uyguladıktan sonrasında, kripto ve gizlilik savunucuları bunu bir harekete geçirme çağrısı olarak aldı ve bir cevap düzenleme çabalarını hızlandırdı. EFF’nin yorumları aynı gün geldi, kâr amacı gütmeyen bir kripto para birimi olan Coin Center, Tornado Cash yasağına yasal bir itiraz hazırladığını duyurdu.

Coin Center’dan Neeraj K. Agrawal, “OFAC’ın Tornado Cash akıllı sözleşmesini onaylayarak yasal yetkisini aştığına inanıyoruz” dedi. “Coin Center bir mahkeme mücadelesini araştırıyor.”

Coin Center’dan Jerry Brito ve Peter Van Valkenburgh, Gömü’nin Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi’nin (OFAC), Tornado Cash akıllı sözleşme adreslerini hususi olarak belirlenmiş vatandaşları (SDN) ve engellenen kişiler listesine ilave ederek aştığını söylemiş oldu.

“Bu fiil, yasal süreç ve ifade özgürlüğüne ilişkin anayasal hakları potansiyel olarak ihlal ediyor ve OFAC, eyleminin masum Amerikalılar üstündeki öngörülebilir tesirini azaltmak için yeterince hareket etmedi” diye yazdılar.

Tornado Cash, akıllı sözleşmeler kullanan ve kullananların fonlarının kaynağını ve nereye gittiklerini gizlemelerini elde eden bir gizlilik aracıdır. Kullanıcılar hizmete kripto para gönderir, bu kriptoyu başkalarıyla karıştırır ve peşinden eşdeğer oranda “karışık” paraları bir alıcıya gönderir.

Arkasındaki organizasyon Electric Coin Company’nin gelişme pazarlaması başkanı Chris Tomeo, “Gizlilik size kendinizi ifade etme, yaratıcı olma, zamanınızı ve paranızı istediğiniz şekilde, başkalarının incelemesine gerek kalmadan harcama kabiliyeti verir” diye yazdı. Zcash gizlilik parası. “[Privacy] Samimi anlarımızı, en utanç verici hırslarımızı, köktencilik fikirlerimizi ve gerçek benliğimiz olma yeteneğimizi korur.”

Bu şey bugün birkaç hisse alıyor şeklinde görünüyor. (Teşekkürler!❤️) Doğru olduğundan yazdım. Gizlilik, yaratıcılık, bağlantı, saygınlık, rıza ve oldukça daha fazlası için gereklidir. İnsan gelişimi için gereklidir. Ve bu düzgüsel.#zcash #privacyisnormal pic.twitter.com/PfxyyMAJvn

– Chris Tomeo (@ctomeo) 12 Ağustos 2022

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir