Elon Musk, Federal Biriki’in Veri Gecikmesini Eleştiriyor ve Bankacılık Kaosunun Ortasında Acil Faiz Düşüşü Çağrısında Bulunuyor – Iktisat Bitcoin Haberleri

ABD bankacılık sektöründeki kaosun ortasında, Tesla’nın CEO’su ve Twitter’ın sahibi Elon Musk, ülkenin merkez bankasını eleştirdi. Musk, ABD Federal Rezervinin “verilerinde oldukça fazla gecikme” ile çalmış olduğu mevzusunda ısrar ediyor ve merkez bankasının federal fon oranını “derhal” düşürmesi gerektiğinde ısrar ediyor.

Musk’ın Federal Biriki’in Veri Gecikmesine Yönelik Eleştirisi; Araştırma, 186 ABD Bankasının Finansal Risklerle Karşı Karşıya Bulunduğunu Gösteriyor

Geçen hafta üç büyük ABD bankası batkı etti, First Republic Bank kurtarıldı ve Credit Suisse, Swiss National Bank’tan 50 milyar İsviçre frangı aldı. Daha geçen hafta, ABD Merkez Bankası likiditeyi desteklemek için bankalara 164,8 milyar dolar borç verdi. Banka Vadeli Finansman Programı’nın (BTFP) oluşturulmasının arkasından tüm kurtarma paketlerine ve merkez bankasının 2 trilyon dolara kadar likidite enjekte etme beklentisine karşın, bankacılık sektörü hala tehlikeden çıkmış değil. Kısa sürede gösterilen bir emek verme, 186 ABD bankacılık kurumunun Silicon Valley Bank’ın başarısızlığına yol açan aynı risklerden muzdarip bulunduğunu gösteriyor.

pic.twitter.com/AoIYifFivh

— Elon Musk (@elonmusk) 17 Mart 2023

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz Aralık ayında yapmış olduğu açıklamalara oldukça benzeyen son açıklamalarıyla Twitter’da ABD Merkez Bankası’nı eleştirmişti. O sırada Musk, merkez bankasının Aralık ayında gösterge faiz oranını yükseltmesi halinde resesyon riskinin büyük seviyede artacağı mevzusunda uyarmıştı. Fed’in faiz oranını 50 baz puan artırmasının arkasından Musk, pozisyonunu yineledi ve “Tekrarlanma riskine rağmen, bu Fed faiz artırımları şimdiye kadarki en zarar verici olarak tarihe geçebilir” dedi. Geçen hafta Musk, ABD merkez bankasını bir takım viral tweet’te bir kez daha yayınladı.

Bilgisayar bilimcisi ve tecrübe etme yazarı Paul Graham’ın Washington Post tarafınca gösterilen ABD’deki bankacılık sorunlarıyla ilgili bir makaleyi paylaşmasının arkasından Elon Musk, Graham’ın tweet’ine cevap verdi. “FDIC’in banka akınlarını durdurmak için sınırsız teminata geçmesi gerekiyor ve Gömü komik derecede yüksek getirili bonoları çıkarmayı bırakmalı, öyleki ki düşük faiz oranlı bir banka ‘tutum’ hesabında para bulundurmanın hiçbir anlamı yok. Şu anda,” Musk tweet attı. Bir avuç ufak ABD bankasının batkı etmesiyle ilgili başka bir tweet’te Musk, ABD merkez bankasının verileri mevzusunda oldukça yavaş olduğu mevzusunda ısrar ederek şunları söylemiş oldu:

Fed, verilerinde oldukça fazla gecikme ile çalışıyor. Faizlerin acilen düşmesi gerekiyor.

Musk’ın Gömü tahvillerine ilişkin yorumu, Fed’in parasal sıkılaştırma politikasından etkilenen uzun vadeli tahvillere işaret ediyor. Benzer mali sorunlardan muzdarip 186 bankayla ilgili araştırma, 10-20 senelik ve 20+ senelik Gömü tahvillerinin piyasa değerinin kabaca %25 ila %30’unu kaybettiğini vurguluyor. Emek verme, “Genel olarak, açıkça görüldüğü şeklinde, Fed’in para politikası sıkılaştırması, uzun vadeli varlıklarda mühim kıymet düşüşlerine niçin oldu” diye açıklıyor.

Musk, devamlı olarak Fed’in süratli faiz artırım kampanyasını çağırdı. Musk, 13 Ocak 2023’te Fed hakkında tweet attı ve Fed oranları düşürmek yerine artırsaydı 2009’da nasıl sonuçlanacağını sordu. Takip eden bir tweet’te Musk, “Oranlar ne kadar yüksek olursa, düşüş o denli zor olur” dedi.

Bu hikayedeki etiketler

Banka Kurtarma Paketleri, banka iflasları, banka hücumları, Bankacılık kurumları, Gösterge Oranı, Merkez Bankası, kredi piyasaları, veri gecikmesi, iktisat politikası, Elon Musk, Elon Musk Fed, FDIC, Federal Biriki, finansal riskler, finansal istikrar, faiz oranları, yatırım, Likidite, uzun vadeli varlıklar, piyasa kıymeti, Para Politikası, Paul Graham, faiz artırım kampanyası, durgunluk riski, tutum hesapları, Silikon Vadisi Bankası, Gömü Bonoları, Twitter, ABD bankacılık sektörü, Wall Street, Washington Post, verim bonoları

Elon Musk’ın ABD Merkez Bankası’nın para politikasına yönelik eleştirileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Onun görüşüne katılıyor musunuz yoksa değişik bir bakış açınız mı var? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’te Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin’e, açık kaynak koduna ve merkezi olmayan uygulamalara tutkusu vardır. Redman, Eylül 2015’ten bu yana Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 6.000’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredileri: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Direkt bir satın alma yada satış teklifi teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada şirket tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, hukuk yada muhasebe danışmanlığı sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede bahsedilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada kaynaklandığı iddia edilen herhangi bir hasar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırmanız Durumunda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir