En Son Gana Enflasyon Oranı 19 Senenin En Yüksek Oranı — Economist, Para Birimi Kurulunun Kurulmasını Önerdi – Iktisat Bitcoin Haberleri

Gana’nın devam eden ekonomik sıkıntıları, ülkenin istatistik kurumu Gana İstatistik Servisi’nden gelen verilerin enflasyon oranının şu anda ortalama %31,7 bulunduğunu öne sürmesinin peşinden Temmuz ayında daha da kötüleşti. Ülkenin enflasyon oranındaki ortalama %2’lik artış, mahalli para biriminin yılbaşından bu yana %30’a kadar kıymet kaybettiğinin bildirildiği bir zamanda geldi.

Economist, Döviz Tahtasının Kurulmasını Önerdi

Gana İstatistik Servisi’nin (GSS) son verilerine gore, Batı Afrika ülkesinin Temmuz ayı için senelik enflasyon oranı %31,7’ye terfi etti. Veriler, son enflasyon oranının Haziran ayında kaydedilen %29,8 oranından ortalama %2 daha yüksek bulunduğunu gösterdi.

Gana’nın 19 senenin en yüksek seviyesi olduğu söylenen son resmi enflasyonunun teyidi, ülkenin para birimi cedi’nin yıl başından bu yana %30’dan fazla kıymet kaybettiğini öne devam eden bir raporla aynı zamana denk geldi. Para biriminin kıymet kaybetmesi, o zamandan beri Gana’nın gerçek enflasyon oranının iki kat daha yüksek bulunduğunu tahmin eden Johns Hopkins iktisat profesörü Steve Hanke’yi bir para kurulunun derhal kurulmasını talep etmeye sevk etti.

Gana IMF’den Daha Fazlasını İstiyor

Ayrıca, başka bir Bloomberg raporu, Başkan Nana Akufo-Addo’nun hükümetinin şu anda Internasyonal Para Fonu’ndan (IMF) 3 milyar dolar istediğini öne sürdü. Sayı, hükümetin küresel borç verenden yeniden borç alma niyetini açıklamış olduğu vakit başlangıçta aramış olduğu 1,5 milyar doların iki katı.

Bitcoin.com News tarafınca daha ilkin bildirildiği suretiyle, Gana’nın kötüleşen ekonomik durumu ve artan zorluklara karşı sokak protestoları raporları, Akufo-Addo hükümetinin IMF’den kurtarma paketi istememe kararını tersine çevirmesine niçin olmuştu.

Bloomberg raporunda ek olarak Gana hükümetinin bir IMF kurtarma paketinin yatırımcının ekonomisine olan itimatını tekrardan kazanmaya destek olacağını ummuş olduğu öne sürüldü. Sadece, Gana ve IMF arasındaki kurtarma görüşmeleriyle ilgili olarak, rapor isimsiz bir kaynaktan alıntı yaparak şunları söylemiş oldu:

Program için müzakereler başladığı için programın alacağı nihai biçim hakkında yorum yapmak için hemen hemen oldukca erken. Düşük gelirli ülkeler için Genişletilmiş Kredi Kolaylığı, Gana’dakine benzer şekilde uzun soluklu ödemeler dengesi sorunlarıyla karşı karşıya kalan ülkelere orta vadeli destek için Fonun ana aracıdır. Bu şekilde bir düzenlemenin süresi üç ila dört yıl arasındadır ve beş yıla kadar uzatılabilir.

Sadece kaynak, IMF yönetim kurulunun Gana’nın fiilen alacağı fon miktarı mevzusunda son sözü söyleyeceğini söylemiş oldu.

Gelen kutunuza gönderilen Afrika haberleriyle ilgili haftalık güncellemeleri almak için e-postanızı buraya kaydedin:

Bu öykü hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, Gerhard Pettersson/Shutterstock.com

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir