Endonezya Hükümeti Bu Yıl Kripto Borsasını Başlatacak, Yetkili Diyor – Borsalar Bitcoin Haberleri

Üst düzey bir hükümet yetkilisinin bildirdiğine nazaran, Endonezya hükümetinin bu senenin sonuna kadar bir kripto borsası başlatmaya hazır olduğu bildirildi. Her şartın, prosedürün ve lüzumlu adımların atıldığından güvenilir olacağız” dedi.

Endonezya’da Kripto Borsası Fazlaca Yakında

Dealstreetasia Çarşamba günü, Endonezya Tecim Bakan Yardımcısı Jerry Sambuaga’ya atıfta bulunarak, Endonezya hükümetinin yıl sonuna kadar bir kripto borsası başlatmayı planladığını bildirdi.

Bali’deki WIR Group tarafınca düzenlenen NXC Internasyonal Zirvesi 2022’nin oturum aralarında konuşan tecim bakanı, kripto borsası girişiminin hükümetin dijital para birimlerine artan ilgi karşısında tüketicileri koruma çabalarının bir parçası bulunduğunu deklare etti.

Başlangıçta 2021’de piyasaya sürülecek olan borsa lansmanı, sürecin karmaşıklığı sebebiyle ertelendi.

Bakan Sambuaga, “Her şartın, prosedürün ve lüzumlu adımların atıldığından güvenilir olacağız” dedi. “Bu, dikkatli olduğumuzun kanıtı. Bir şeyleri kaçırmamıza niçin olabileceği için telaşlı olmak istemiyoruz.” Detaylandırdı:

Bir borsa oluşturmak birçok hazırlık gerektirir. Hangi varlıkların borsaya dahil edilmesi icap ettiğini görmemiz gerekiyor.

Hükümet yetkilisi, “İkinci olarak, söz mevzusu varlıkları doğrulamamız gerekiyor,” diye devam etti. “Üçüncüsü, emanetçi, teknik şeylerle ilgili asgari ana para ve öteki gereklilikler var.”

Tokocrypto CEO’su Pang Xue Kai, bir kripto borsasının kripto sektöründeki katılımcı sayısını ve kurumsal yatırımcıların ilgisini artırmaya destek olabileceğine inanıyor. Tokocrypto, Endonezya Emtia Vadeli İşlemler Tecim Düzenleme Kurumu (Bappebti) tarafınca lisanslanan 25 kripto para borsasından biridir.

Pang şu görüşleri dile getirdi:

Sektör büyüyecek, daha oldukca yerli proje görmeye başlayacağız.

Endonezya, kripto varlıklarının emtia olarak ticaretine izin veriyor sadece kriptoyu bir ödeme aracı olarak tanımıyor. Nisan ayında Endonezya Vergiler Genel Müdürlüğü, kripto yatırımlarından elde edilmiş ana para kazançları için gelir vergisi (PPh) ve kripto alımlarında katma kıymet vergisini (KDV) %0,1 olarak belirlediğini söylemiş oldu.

Ocak ayında Endonezya Finansal Hizmetler Otoritesi (OJK), finansal firmaların kripto varlıklarının satışını teklif etmelerine ve kolaylaştırmalarına izin verilmediği mevzusunda uyardı. Sadece ülkenin Tecim Bakanı Muhammed Luthfi geçen yıl Eylül ayında Endonezya hükümetinin Çin’in yapmış olduğu benzer biçimde kripto para birimlerini yasaklamayacağını söylemiş oldu. Bununla beraber, Endonezya’nın en üst İslami kuruluşu, ülkenin Şeriat uyumu mevzusundaki otoritesi, İslam hukukuna nazaran Müslümanlar için yasak olan kripto para birimini haram duyuru etti.

Bappebti’ye nazaran, Endonezya’daki kripto işlemleri 2020’de 64,9 trilyondan 2021’de % 1,224 artarak 859,4 trilyon rupiye (57,5 milyar $) terfi etti. Bu senenin ilk altı ayında Endonezya’da 212 trilyon rupi değerinde kripto para işlemi icra eden 15.1 milyon kripto kullanıcısı vardı.

Endonezya hükümetinin bir kripto borsası başlatması hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, 2011 senesinde Bitcoin’i buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir