Erik Voorhees, MakerDAO topluluğunu Tornado Cash yaptırımlarından sonrasında USDC pozisyonlarından çıkmaya çağırıyor

Shapeshift CEO’su ve kurucusu Erik Voorhees, ABD Hazinesi Tornado Cash’i onayladıktan sonrasında MakerDAO topluluğuna ihtiyati tedbirler almasını tavsiye etti.

Voorhees, bilhassa MakerDAO kullanıcılarına USDC teminatlarını kaldırmalarını ve fonları başka bir stablecoin’e dönüştürmelerini tavsiye etti. Sadece sansüre daha dirençli bir seçimi savunmaktan vazgeçti.

Sevgili @MakerDAO $DAI topluluğu… USDC teminatınızı derhal çözmeye başlamalı ve onu sansüre daha dayanıklı ahırlara dönüştürmelisiniz.

Bunu yapmak için birazcık zamanınız var, sadece başlamanız gerekiyor.

— Erik Voorhees (@ErikVoorhees) 8 Ağustos 2022

8 Ağustos’ta ABD Hazinesi, kripto karıştırıcı Tornado Cash’in 2019’dan bu yana 7 milyar doları aşan yasadışı kripto fonlarının aklanmasındaki görevi sebebiyle yaptırıma doğal olarak tutulduğu bir basın açıklaması yayınladı. Gömü Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Brian E. Nelson şunları söylemiş oldu:

“Kamuoyunun aksi yöndeki güvencelerine karşın, Tornado Cash, tertipli olarak ve risklerini ele almak için temel önlemler almadan, fena niyetli siber erkek oyuncular için para aklanmasını durdurmak için tasarlanmış etkili kontroller uygulamakta onlarca defa başarısız oldu.”

Vaka, hükümetin aşırı erişimi ve merkezi durağan(durgun) paralara alternatifler hakkında tartışmalara yol açtı.

Tornado Cash’in sonu

Tornado Cash internet sayfası çevrimdışı, geliştiricileri GitHub’dan başlatıldı ve Circle, kapatmanın peşinden kuruluşun haiz olduğu USDC adreslerini kara listeye aldı.

Birkaç ay ilkin, Circle CEO’su Jeremy Allaire, firmanın FUD olarak herhangi bir nedenle USDC hesaplarını dondurabileceği iddialarını reddetti. Ek olarak, yasalar çerçevesinde etkinlik gösteren kuruluşların korkacak hiçbir şeyleri olmadığını ima ederek karşı çıktı.

Coin Center mevzuyla ilgili bir izahat yapmış oldu ve ajansı olan bir şahıs yada müessese yerine bir araca karşı bir yaptırımın, “tamamen yasal ve kişisel nedenlerle de dahil olmak suretiyle” mahremiyetini korumak isteyen insanoğlu için bir darbe bulunduğunu söylemiş oldu.

“Onun yerine, karakter olarak yansız olan ve öteki herhangi bir teknoloji şeklinde iyi yada fena amaçlarla kullanılabilen bir aracın onaylanması şeklinde görünüyor.”

Bu nokta, yaptırımları kişisel egemenliğe karşı bir hücum olarak gören kripto topluluğu üyeleri tarafınca geniş çapta desteklendi.

büyük birader izliyor

Bankless’in kurucusu Ryan Adams, ABD Hazinesi’nin eylemlerini “ağabeyin kriptoya yönelik saldırısının ilk atışı” olarak nitelendirerek araya girdi.

Daha sonraki bir tweet’te Adams, bu işin sonu nereye varacak sorusunu da sordu. Sırada Uniswap, peşinden Ethereum olabileceğini önermek – totaliterliğe bir ipucu daha ima ediyor.

“Yazılım güvenli değilse, konuşma da güvenli değildir.”

USDC sansürüne cevap olarak, NEAR Protocol DeFi platformu Proximity’de bir araştırmacı olan @resdegen, hükümet direktiflerinden arınmış yeni bir merkezi olmayan stabilcoin geliştirilmesini önerdi.

Resdegen, Reflexer’ın Rai ve Liquidity’nin LUSD’sini %100 ademi merkeziyetçi olarak değerlendiriyor, sadece her ikisi de teminatlandırılmış, bu da ölçeklenebilirlik açısından dezavantajlı bir durum. Resdegen, BTC yada ETH türev sözleşmeleri kullanılarak algoritmik olarak sabitlenecek yeni bir proje geliştirmeyi önerdi.

6/ Teminatları yalnız $ETH olduğundan $RAI yada $LUSD şeklinde hakikaten merkezi olmayan çözümler var

Onlar hakkında okumanızı şiddetle tavsiye ederim (Vitalik, RAI’nin büyük bir destekçisidir)

Bununla beraber, teminatlandırılmış stabilcoinler olmak, ölçeklenebilirliklerinin ETH piyasa değerine bağlı olduğu anlamına gelir.

— Res ®️ (@resdegen) 8 Ağustos 2022

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir