Eski JPMorgan, Barclays, ayı piyasasında bile kripto işlerinin niçin çekici bulunduğunu açıklıyor

Devam eden kripto para piyasası düşüşüne ve büyük kripto şirketlerinde buna bağlı mecburi işten çıkarmalara karşın, kripto alanında kariyer yapmak birçok geleneksel finans yöneticisi için daha azca çekici hale gelmiyor.

Avrupa kripto borsa yatırım fonu (ETF) sağlayıcısı 21Shares, Çarşamba günü Fransa, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri benzer biçimde ülkelerde varlığını genişletmek için üç büyük işe alım duyurdu.

21Shares’in Fransa, Belçika ve Lüksemburg’un yeni atanan başkanı Marina Baudéan, İngiliz evrensel bankası Barclays’de 15 yıldan fazla çalıştıktan sonrasında kripto kariyerine giriş yapıyor.

Baudéan, kriptonun “tamamen yeni nesil teknolojiyle ilgili” olduğundan ve piyasa dalgalanmalarına yada öteki sorunlara karşın burada kalacağından güvenilir. Kariyeri süresince pek fazlaca teknolojik değişime şahit olduktan sonrasında, kripto ile dijital ticaretin ilk günleri içinde paralellikler çizdi ve şunları söylemiş oldu:

“Kariyerime 2000 senesinde, tüccarlar bana asla elektronik olarak tecim yapmayacaklarını söylediklerinde Elektronik Durağan(durgun) Gelir Ticaretinde başladım. Yirmi yıldan fazla bir süre sonrasında, bu pazar artık fazlaca elektronik.”

Baudéan, Cointelegraph ile yapmış olduğu röportajda, “Geleneksel finanstan kriptoya geçiş yapmak benim için organik bir ilerlemeydi” dedi ve kripto etrafındaki gelişme ve ivmenin onu kriptoya geçmeye istekli hale getirdiğini de sözlerine ekledi.

21Shares’in Almanya’nın yeni başkanı Oliver Schäfer, hem de sağlam bir geleneksel finans geçmişine haiz kripto ETF firmasına katıldı ve büyük finans firmalarında onlarca senelik deneyimi bununla beraber getirdi. Schäfer, kripto kariyerine başlamadan ilkin, Amerikan yatırım bankası JPMorgan’da 15 yıldan fazla süre geçirdi.

Schäfer, “Kriptoların uzun vadeli fırsatına inanıyorum – varlık sınıfı büyüyor ve yalnız ilk günlerinde, bu yüzden kısa vadeli piyasa koşullarına karşı uzun vadeli fırsata odaklanıyorum.” Dedi. Schäfer, ilk olarak 2020’de kriptoya yatırım yaptığını ve sonunda teknoloji ve sanayi gelişmelerine daha çok ilgi duyduğunu kaydetti.

JPMorgan’ın kripto endüstrisinde etken olarak yer almasına karşın, CEO Jamie Dimon, Bitcoin (BTC) benzer biçimde kripto para birimlerine yönelik bazı dikkate kıymet eleştirilerle tanınıyor. Buna nazaran, eski JPMorgan’ın genel müdürü Schäfer, birçok kurumun kripto varlıkları başlangıçta şüpheci olduktan sonrasında benimsediğini belirtti ve şunları söylemiş oldu:

“Tarih süresince birçok insanoğlunun, bilgisayarlar ve cep telefonlarında olduğu benzer biçimde, ana akımda benimsenmeden ilkin teknolojik gelişmeler mevzusunda başlangıçta şüpheci bulunduğunu anımsamak önemlidir. Bu, teknolojik gelişmelerin organik seyridir.”

Dubai merkezli Al Mal Asset Management’ın eski varlık yönetimi başkanı Sherif El-Haddad, 21Shares’e Ortadoğu başkanı olarak katıldı.

İlgili: OpenSea, ‘kripto kışı’ sebebiyle çalışanlarının %20’sini işten çıkardı

El-Haddad, “Kripto para birimlerinin altında yatan temellere ve önümüzdeki on yılda şahit olması beklenen büyümeye inanıyorum ve kendimi buna nazaran konumlandırdım” dedi. Ek olarak, Al Mal’da fizyolojik olarak desteklenen bir kripto ETF teklifini başlatmaya çalıştığını, sadece bunun onaylanmadığını belirtti. Ekledi:

“Kripto para birimleri, perakende yatırımcılar tarafınca küresel olarak iyi karşılandı ve beklenti, kurumsal ve ultra yüksek net değerin, son fiyat düzeltmesinden sonrasında şimdi alımlarda hareket etmesi.”

21Shares tarafınca meydana getirilen yeni işe alımlar, kripto iş piyasasının ayı piyasasına ve büyük bir işten çıkarma dalgasına karşın kuvvetli bulunduğunu gösteren bir başka kanıt.

Coinbase ve Gemini benzer biçimde büyük adlar de dahil olmak suretiyle büyük kripto şirketleri, sıkıntılı piyasa koşullarını ve ekonomik durgunluğun başlamasını gerekçe göstererek şimdiye kadar işgücünün %20’sini işten çıkarmaya karar verdi. Buna karşılık, birçok kripto şirketi FTX yada Binance kripto borsası, devam eden kripto kışında daha çok beceri işe almaya devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir