Eski NFL Oyuncusu ve Eski Yönetici, Ayrımcılık İddiasıyla Metaverse Startup Everyrealm’e Dava Açtı

özetlemek gerekirse

Bir çift eski Everyrealm yöneticisi, ayrımcı eylemler, rahatsızlık ve daha fazlasını iddia ederek metaverse girişimine karşı dava açtı. Her iki dava da Everyrealm CEO’su Janine Yorio’yu sanık olarak listeliyor ve iddia edilen ayrımcı davranışlarına odaklanıyor.

Bir çift eski yönetici, geçen hafta, şirket ve CEO’su tarafınca meydana getirilen ayrımcılık ve rahatsızlık vakalarını ayrı ayrı iddia ederek, metaverse girişimi Everyrealm’e karşı dava açtı.

Seppinni LLP, Everyrealm ve eski ana şirket Republic Crypto dahil olmak suretiyle bağlı şirketlerine ve bireysel çalışanlarına karşı New York Cenup Bölgesindeki federal mahkemede dava açtı. Davacılar, eski Everyrealm Stratejik Ortaklıklar Direktörü Teyo Johnson, bununla birlikte emekli bir NFL oyuncusu ve eski İK Direktörü Katherine Yost.

Avukat Shane Seppinni Decrypt’e verdiği demeçte, “Everyrealm, yeterince temsil edilmeyen çalışanlara fena davranabileceğini düşündü ve bunu bir tek oturarak kabul edeceklerdi” dedi. “Her alan yanlıştı.”

Johnson’ın davası, kısmen, Everyrealm CEO’su Janine Yorio’nun Siyah çalışanlara karşı aşağılayıcı bir dil kullandığını iddia ediyor. Yorio’nun onu “aptal bir Siyah şahıs” ve “en beyaz Siyah şahıs” olarak tanımladığını iddia ediyor.

Johnson ek olarak, dosyaya nazaran, “Kadın Yorio’nun Bay Johnson’a haiz bulunduğunu ima eden öteki yorumlar” ile beraber, Yorio’nun “işini yerine getirmediği takdirde kendisini ‘takas etmekle’ tehdit ettiğini iddia ediyor. Yorio’nun, tavsiye edilen bir kripto düşlem spor girişiminin yasa dışı olacağını açıkladığında da kendisine misilleme yaptığını iddia ediyor.

Ek olarak Johnson, Yorio’nun görünüşü hakkında cinsiyetçi yorumlar yaptığını iddia ediyor ve firmada sıfır özsermaye içeren pazarlıksız bir ödeme paketi olarak tanımlanan şey teklif edildiğinde kendisine ayrımcılığa uğradığına inanıyor. Dava ek olarak Yorio’yu Everyrealm’in kurucu ortağı Julia Schwartz ile beraber davalı olarak listeliyor.

Ayrıca Yost’un davası, Yorio’nun ve öteki çalışanların, Yost’un açıklanmış engelleri ve açık biseksüelliği de dahil olmak suretiyle, bir takım ayrımcı davranış ve rahatsızlık bulunduğunu iddia ediyor. Dosyalama, otizm spektrum bozukluğu olan başka bir çalışanın, öteki iddiaların yanı sıra alaycı bir halde “ekip maskotu” olarak etiketlendiğini iddia ediyor.

Johnson benzer biçimde Yost da kendisine beyaz adam meslektaşlarından oldukca daha düşük bir ücret teklif edildiğine inanıyor. Yorio’nun kendisine “hadım edildikleri” ve egolarını incitmek istemediği için bu tür meslektaşlarından daha çok maaş alamayacağını söylediğini iddia ediyor.

Yost, şirketteki iddia edilen kabahatler hakkında konuşmuş olduğu için kendisine misilleme yapıldığına inanıyor ve dosyalamada kendisine ve iki çocuğuna COVID-19 teşhisi konduktan sonrasında Haziran ayında gitmesine izin verildiğini iddia ediyor. Yost, Everyrealm’in gözden geçirilmiş izin politikasına karşı çıkmış olduğu için misilleme olarak işine son verildiğini öne sürüyor.

Everyrealm, bağlı şirketleri ve Yorio’ya ek olarak, Yost’un davasında Everyrealm çalışanları Zach Hungate ve William Kerr de ortaklaşa sanıklar olarak listeleniyor.

“Çeşitli ve kapsayıcı bir kültürü teşvik etmek şirketimizin özüdür. Bir Everyrealm sözcüsü Decrypt’e verdiği demeçte, bunların değersiz olduğuna inanıyoruz ve buna nazaran onlara karşı müdafa yapmak niyetindeyiz.

The Metaflower NFT Super Mega Yacht’ın yeni sahibini metaverse NFT evveliyatına yapmış olduğu için kutlama ederiz. Bu açık artırma, bir @TheSandboxGame NFT varlığı için 149 ETH (650.000 $) ile ödenen en yüksek fiyatı ve Fantasy Community’nin her üyesi için coşku verici bir zamanı işaret ediyor. pic.twitter.com/Nl0278JbOT

— Everyrealm (@Everyrealm) 24 Kasım 2021

Everyrealm, The Sandbox ve Decentraland benzer biçimde blok zinciri tabanlı metaverse oyun dünyalarında NFT olarak satılan sanal arazi parsellerine yatırım yapar ve dijital mülkler geliştirir. Geçen Kasım ayında şirket, The Sandbox’ta ortalama 650.000 dolar değerinde Ethereum’a sanal bir yat sattı.

Başlangıçta Republic Realm olarak adlandırılan ve yatırım şirketi Republic’in bir yan kuruluşu olarak başlatılan Everyrealm, geçtiğimiz Şubat ayında VC devi Andreessen Horowitz tarafınca yönetilen 60 milyon dolarlık bir A Serisi finansman turunu duyurduğundan bölündü ve tekrardan markalandı.

Mart ayında, erkek oyuncu Will Smith ve müzisyen The Weeknd de dahil olmak suretiyle, sosyetik Paris Hilton ve rapçi Nas benzer biçimde önceki yatırımcılara katılan birçok ünlünün yatırımcı olduğu açıklandı. Ek yatırım, A Serisi turunu 62,5 milyon dolara çıkardı. Everyrealm’in kıymeti hiçbir vakit kamuya açıklanmadı, sadece Seppinni bunu ortalama 200 milyon dolar olarak belirledi.

Daha çok dava gelebilir. Seppinni, Decrypt’e Johnson ve Yost’un “Everyrealm’e karşı iddiada bulunmayı planladığımız sayısız müşteriden ikisi” bulunduğunu ve “rahatsız edici konuşmaları paylaşan” ortalama 10 mevcut ve eski Everyrealm çalışanına haiz olması icap ettiğini söylemiş oldu.

Seppinni, “Yalnızca 50 çalışanı olan bir şirket olan Everyrealm için bu, organizasyon içinde düzeltilmesi ihtiyaç duyulan sistemsel sorunları gösterir.” Dedi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir