Ethereum, Bellatrix Yükseltmesi, Birleştirme Etkinliğinin %6 Önüne Geçti

Piyasa değerine bakılırsa ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum (ETH), son 24 saatte %6 arttı ve şu anda 1.660 dolardan işlem görüyor.

Bu, CoinMarketCap’in verilerine bakılırsa Ethereum’u piyasanın ilk 10’unda en iyi performans gösteren varlık yapıyor.

Son olarak fiyat hareketi, Ethereum’un Bellatrix adlı konsensüs katmanındaki güncellemeden ilkin geliyor. Bugün ondan sonra yapılması planlanan Bellatrix, birleştirme vakasını başlatıyor – ağın, güce aç iş kanıtı (PoW) konsensüs algoritmasından daha çevre dostu bir hisse kanıtı (PoS) sistemine hevesle beklenen geçişi.

Ethereum Vakfı’nın geçen ayki bir blog gönderisinde açıklamış olduğu benzer biçimde, birleştirme iki aşamalı bir süreçtir: İlk ilkin Beacon Chain’de (ağın mevcut PoW ağıyla paralel olarak çalışan PoS zinciri) Bellatrix yükseltmesiyle etkinleştirilmelidir. bir çağ yüksekliği tarafınca tetiklenen düşünce birliği katmanında.

Bellatrix’i sırasıyla, Terminal Toplam Güçlük (TTD) isminde olan belirli bir eşik tarafınca tetiklenen yürütme katmanının PoS’tan PoW’ye geçişi olan Paris yükseltmesi takip edecek.

Konsensüs katmanı, Ethereum blok zincirinin düşünce birliğini sürdürmekten mesuldür ve blok zinciri için arka uç altyapısı olarak hizmet eder, doğrulayıcıların etkinliğini barındırır ve doğrular, yürütme katmanı ise akıllı sözleşmelerin ve ağ kurallarının bulunmuş olduğu yerdir.

Birleştirmeyi tetikleyen TTD kıymeti 5875000000000000000000000 olarak ayarlandı ve Ethereum’un hash oranına yada ağı korumak için dağıtılan data işlem gücü miktarına bağlı olarak 10 Eylül ile 20 Eylül 2022 içinde gerçekleşmesi umut ediliyor. Hash oranı ne kadar yüksek olursa, ağ, birleştirmeyi tetiklemek için ihtiyaç duyulan TDD’ye o denli erken ulaşır.

Ethereum Vakfı, “Yürütme katmanı TTD’ye ulaştığında yada aştığında, sonraki blok bir Beacon Chain doğrulayıcı tarafınca üretilecek” diye yazdı. “Birleştirme geçişi, İşaret Zinciri bu bloğu sonlandırdığında tamamlanmış sayılır. Düzgüsel ağ koşulları altında, bu, ilk TTD sonrası bloğun üretilmesinden 2 dönem (yada ~ 13 dakika) sonrasında gerçekleşir.

Ethereum istemcilerini güncellemek için son davet

Bellatrix yükseltmesi, esasen düğüm operatörlerinin Birleştirmeden ilkin istemcilerini yükseltmeleri için son şanstır.

Bununla beraber, Ethernodes’a bakılırsa, ağ düğümlerinin %27’den fazlası hemen hemen yükseltme yapmadığından, hem Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin hem de çekirdek geliştirici Tim Beiko, düğüm operatörlerine bu gereksinimi hatırlatmak için Twitter’a gitti.

“Birleşmenin hala 13-15 Eylül civarında gerçekleşmesi umut ediliyor. Bugün olan şey, zinciri birleştirmeye hazırlayan Bellatrix sert çatalıdır. Gene de mühim – müşterilerinizi güncellediğinizden güvenli olun!” Buterin’i Salı günü erken saatlerde yazdı.

Birleşmenin hala 13-15 Eylül civarında gerçekleşmesi umut ediliyor. Bugün olan şey, zinciri birleştirme için *hazırlayan* Bellatrix sert çatalıdır. Gene de mühim – müşterilerinizi güncellediğinizden güvenli olun!

— vitalik.eth (@VitalikButerin) 6 Eylül 2022

“Hemen hemen yapmadıysanız, düğümünüzü yükseltmek için son şansınız!” Pazartesi günü Beiko’yu hatırlattı.

Ethereum Vakfı’nın daha ilkin uyardığı benzer biçimde, eski bir Ethereum istemcisi kullanan düğüm operatörleri, müşterilerinin “yükseltme gerçekleştiğinde çatallanma öncesi blok zinciriyle senkronize edilmesini” sağlayacak.

Organizasyon, “Eski kurallara uyarak uyumsuz bir zincirde sıkışıp kalacaksınız ve Ether gönderemeyecek yada birleşme sonrası Ethereum ağında işlem yapamayacaksınız” dedi.

Ethereum uygulamalarını kullanan, ETH’yi bir borsada yada kendi kendine emanet edilen bir cüzdanda tutan düzgüsel ağ katılımcılarına erişince, Birleştirme esnasında herhangi bir şey yapmalarına gerek kalmamıştır.

Bununla beraber, Ethereum Vakfı’nın uyardığı benzer biçimde, ihtimaller içinde dolandırıcılıklara karşı tetikte olmalı ve uygulamaların, borsaların yada cüzdanların kullanıcılara gönderebileceği ek talimatların yada önerilerin doğru olup olmadığını doğrulamalıdır.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir