Ethereum Birleşmeden Sonrasında Sansüre Karşı Savunmasız Olacak mı?

Mühim Çıkarımlar

Ethereum topluluğu, büyük doğrulayıcıların Birleştirmenin peşinden işlemleri sansürlemeye zorlanıp zorlanmayacağını tartışıyor. Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin, işlem sansürünün ağa karşı bir hücum anlamına geleceğine inanıyor. Bazı Ethereum projeleri, onaylanmış adresleri kara listeye almaya başladı bile.

Bu makaleyi paylaş

Proof-of-Stake yükseltmesi hızla yaklaşırken, Ethereum topluluğu Tornado Cash’e karşı son yaptırımların blok zincirinin kendisini tehlikeye atıp atamayacağını tartışıyor.

Tornado Cash’in Gölgesinde Birleştirme Hype

Ethereum topluluğu sıkıdüzen mevzusunda endişeli.

Ethereum’un Proof-of-Work konsensüs mekanizmasından Proof-of-Stake’e geçmesine yalnız bir ay kaldı. Kripto alanında “Birleştirme” olarak malum geçişin, ağın enerji tüketimini %99 ve token emisyon oranlarını %90 oranında düşürmesi planlanıyor. Geçmişte birçok kez ertelenen, merakla beklenen yükseltme, gelecek ay 15 Eylül’de gerçekleşecek şeklinde görünüyor.

Bununla beraber, ABD Gömü Bakanlığı Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi’nin (OFAC) son zamanlarda, popüler gizlilik protokolü Tornado Cash’i yaptırım listesine ekleme sonucu geldi ve uygulamanın ilk olarak siber suçlular için bir kara para aklama aracı bulunduğunu iddia etti. . Bir yaptırım listesine ilk kez bir açık kaynak kod parçası eklendiğinden, bu hamle benzeri görülmemiş bir hamle. Hareketin peşinden Hollandalı yetkililer, gizlilik protokolüne yönelik ayrı bir soruşturmayla bağlantılı olarak bir Tornado Cash geliştiricisini tutukladı.

Tornado Cash yasağı haberi üstüne, stabilcoin veren Circle, yazılım sürümü yönetim platformu Github ve Ethereum altyapı sağlayıcısı Infura şeklinde birkaç şirket, OFAC bildirisinde listelenen Tornado Cash’e bağlı Ethereum adreslerini kara listeye alarak derhal yaptırımlara uydu. Tornado Cash davası kaygı verici bir emsal teşkil ediyor ve şimdi kripto topluluğu, Ethereum Proof-of-Stake doğrulayıcılarını çalıştıran merkezi varlıkların gelecekte Ethereum blok zincirindeki işlemleri sansürlemeye zorlanabileceği mevzusunda derin endişelere haiz.

Ethereum’un Sansüre Karşı Güvenlik Açığı

İşin püf noktası, Ethereum bir kez yükseltildiğinde, artık düşünce birliğine varmak için Proof-of-Work madencilerine değil, Proof-of-Stake doğrulayıcılarına güvenecek. Madencilerin yapmış olduğu şeklinde yeni bloklar oluşturmak için enerji harcamak yerine, bu doğrulayıcılar ETH tokenlerini stake etmelidir. Her doğrulayıcının emek harcaması için 32 stake edilmiş ETH’ye gereksinim duysa da, tek bir varlık birden fazla doğrulayıcı çalıştırabilir ve bu da ağ üstündeki etkilerini artırır. Ve DXdao’ya katkıda bulunan Eylon Aviv’in belirttiği şeklinde, en büyük altı doğrulama kuruluşundan beşi büyük olasılıkla OFAC düzenlemelerine uymak zorunda kalacaktı.

İşaret Zinciri Yatırıcıları. Kaynak: @hildobby

Aviv, kripto borsaları Coinbase ve Kraken’i, staking hizmetleri Staked ve Lido’yu ve kripto servis sağlayıcısı Bitcoin Suisse’i, Ethereum’daki işlemleri sansürlemeye zorluk çekecek varlıklar olarak seçti. “Bir halde Coinbase’in Tornado ile bir bloğu doğrulamadığından güvenilir olmanın bir yolunu bulacağına inanıyorum. [transactions]” diye ilave etmeden önce şunları söylemiş oldu:

“Doğrulayıcıların %66’sı belirli blokları imzalamayacaksa, blok yapıcılar/geçiciler tarafınca onaylanmış bloklar öneren [transactions] dahil edilme olasılığı daha düşüktür, bu da bu blok oluşturucuların para kaybedeceği anlamına gelir ve bu tür [transactions] ekonomik olarak uygun değildir.”

Bu endişelere cevap olarak, birden fazla topluluk üyesi, Ethereum’un yaklaşmakta olan Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasına gömülü olan slashing sistemine dikkat çekti. Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin’in 2018 tweet’inde açıklamış olduğu şeklinde: “% 51’lik bir ortaklık blokları sansürlemeye başlarsa, öteki doğrulayıcılar ve müşteriler bunun bulunduğunu tespit edebilir ve bunun bulunduğunu kabul etmek için % 99 hataya dayanıklı düşünce birliğini kullanabilir ve bir koordineyi koordine edebilir. azınlık çatalı.”

Başka bir deyişle, en büyük doğrulayıcılar işlemleri sansürlemeye karar verirse, azınlıkta olsalar bile Ethereum doğrulayıcı topluluğunun geri kalanı, doğrulayıcıların sıkıdüzen fonlarını yok etme seçeneğine haizdir.

Sıkıdüzen Olarak OFAC Uyumluluğu

Büyük doğrulayıcı fonlarını kesme olasılığı başka bir soruya neden olur: OFAC düzenlemelerine uyum, Ethereum’un kendisine bir hücum olarak görülmeli mi?

İsveçli Bitcoin savunucusu Eric Wall o şekilde düşünüyor şeklinde görünüyor. “Ethereum, doğrulama düzeyinde tüm ulusların sıkıdüzen taleplerine uyamaz” dedi. “Sıfır sıkıdüzen, küresel düşünce birliği için tek yansız seçenektir.”

Wall bir ankette, Ethereum topluluğunun OFAC yaptırımlarına uymaya çalışan büyük doğrulayıcıların hisselerini yakıp yakmayacağını sordu. Katılan 9.584 Twitter kullanıcısının %61,2’si lehte ve %9,3’ü karşı çıktı (%29,5’i neticeleri görmek istiyor.)

Bununla beraber, aslına bakarsanız ETH’yi işaret zincirine kaydırmış olan büyük doğrulayıcılar, birkaç seçenekle bırakılabilir. Birleştirmeden sonrasında, stake edilen ETH 2023’e kadar kilitli duracak, şu demek oluyor ki doğrulayıcılar OFAC düzenlemelerine bakılırsa işlemleri sansürlemekten kaçınmak isteseler bile stake edilen fonlarını Ethereum ağından çekemeyecekler.

Haiz oldukları bir seçenek, doğrulayıcı görevlerini yerine getirmek için yalnızca kiralama yaparak “gönüllü olarak çıkmak”. Bunu yaparak, ağa tekrardan katılamazlar yada para çekme işlemleri etkinleştirilene kadar ETH’lerine erişemezler. Daha da kötüsü, hisselerinin %50’si değerinde hareketsizlik ücretleri ile karşılaşabilirler.

Twitter’da Coinbase’in işlemleri sansürlemeyi mi yoksa doğrulayıcılarını kapatmayı mı tercih edeceği sorulduğunda, CEO Brian Armstrong şu yanıtı verdi:

“Bu, aslına bakarsak yüzleşmeyeceğimiz bir varsayım. Fakat yapsaydık beraber giderdik [shutting down] Bence. Daha büyük resme odaklanmak gerekiyor. Daha iyi bir sonuca ulaşmaya destek olabilecek daha iyi bir seçenek (C) yada yasal bir güçlük olabilir.”

Spacemesh geliştiricisi Lane Rettig, gene de, bir kaya ile sert bir yer içinde sıkışıp kalan Coinbase ve öteki doğrulayıcıların, fonlarını kurtarmak için hard fork’u seçebileceklerine inanıyor. Bu, iki değişik Ethereum Proof-of-Stake zinciriyle sonuçlanır: biri OFAC uyumlu, diğeri izinsiz. Rettig, “OFAC uyumlu çatalın kazanması mümkün” dedi. “Ethereum’ın manzarasını tamamen değiştirecek, şu sebeple stabilcoin’lerin, varlık destekli şeylerin ve birçok [decentralized finance protocols] uyumlu olmayan çatalı takip edemezdi.”

Ethereum’un Önündeki Zor Yol

Ethereum’un düşünce birliği mekanizması problemininin ötesinde, ekosistemdeki bazı kripto projeleri, OFAC uyumlu olduklarından evvelinde güvenilir olmaya karar verdi. TRM Labs, merkezi olmayan finans (DeFi) protokolünün ön uçlarının yaptırım uygulanmış adresleri yada yaptırım uygulanmış adreslerin karşı tarafı olan adresleri engellemesine olanak tanıyan bir cüzdan tarama hizmetini aslına bakarsanız başlattı. Karar, daha geniş kripto topluluğundan eleştirilerle karşılandı.

Yearn.Finance önder geliştirici banteg, “Bilgisayar korsanları ön uçunuzu kullanmaz,” dedi. “Yalnızca meşru kullanıcıları engelleyebilirsiniz. TRM sizi tam bir aptal yerine koydu.” Banteg sonrasında, bir DeFi hack kurbanından, daha ilkin cüzdanı ile yaptırımlı bir cüzdan içinde direkt bir aktarma gerçekleştiği için DeFi kredi protokolü Aave’deki fonlarına erişemediğini açıklayan bir makaleyi paylaştı – aktarma, 200.000 dolar kaybetmiş olduğu bir saldırıydı.

Ethereum’un zincir içi fiyat arbitrajının negatif taraflarını hafifletmesine destek olan bir müessese olan Flashbots, OFAC tarafınca onaylanan adresleri kara listeye alacağını ve doğrulayıcıların değişik bir röle kullanma çağrılarını harekete geçireceğini belirtti. Flashbots, eleştirilere kendi röle kodlarını açık kaynak yaparak cevap verdi.

Birleştirme son zamanı her blokta yaklaştıkça, ekosistemin kaderini çevreleyen belirsizlik bazıları için ağır geliyor. “[Ethereum] bir işi vardı – BİR İŞİ: sıkıdüzen direnci” diyor Rettig. “Tüm acıları kıymetli kılan TEK ŞEY: tüm iğrenç, yavaş, acı verici ademi merkeziyetçi tiyatro. Eğer bunu yapamıyorsan, o süre bunların hiçbirinin anlamı yok ve çoğumuz toplanıp eve gitmeliyiz.”

Izahat: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyan yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler evvelinde haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada noksan yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, noksan yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için herhangi bir şekilde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir