Ethereum Birleşmesi Beklenenden Erken Gelebilir

Blockchain topluluğunun önde gelen bir üyesine gore, Ethereum’un uzun süredir beklenen yükseltmesi – “birleşme” olarak bilinir – 15 yada 16 Eylül’de beklenenden daha erken gerçekleşebilir.

Ethereum’un bir hisse kanıtı konsensüs mekanizmasına geçişini tamamlayacak olan yükseltmenin, başlangıçta 19 Eylül’de yada civarında gerçekleşmesi bekleniyordu.

Sadece Ethereum araştırma internet sayfası EthHub’ın kurucu ortağı olan bağımsız bir “Ethereum eğitimcisi” olan Anthony Sassano, Perşembe günü Twitter’da şunları söylemiş oldu: “Ethereum ana ağ birleştirmesi geçici olarak 15/16 Eylül civarında planlandı.”

Ethereum ana ağ birleştirmesi geçici olarak 15/16 Eylül civarında planlandı.

Birleşme geliyor 🐼

— sassal.eth 🦇🔊🐼 (@sassal0x) 11 Ağustos 2022

Haberin, bugün çekirdek Ethereum geliştiricileriyle meydana getirilen bir çağrıdan geldiğini de sözlerine ekledi. “Birleşme geliyor” diye yazdı.

Ethereum yükseltmesini tamamlayana kadar iki adım kaldı: “Bellatrix” ve “Paris” olarak bilinir. Davet esnasında geliştiriciler, “Bellatrix”in 6 Eylül’de gerçekleşeceğini söylemiş oldu.

Yükseltmenin “Paris” olarak malum son kısmı, Ethereum’un hash oranı (bir ağın data işlem gücünün bir ölçüsü) belirli bir seviyeye ulaştığında gerçekleşecek. Bunun şu anda 15 Eylül’de gerçekleşmesi planlanıyor.

Sadece bu, bir ağın hash hızı durağan(durgun) olmadığı ve zaman içinde artabileceği yada azalabileceği için gelecek günlerde ve haftalarda değişebilir.

Ethereum’un ETH 2.0’a yükseltilmesi, bir iş kanıtı blok zinciri olmak yerine, Ethereum’un hisse kanıtı olacağı anlamına gelir.

Bu, madencilere olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. Doğrulayıcılar, ağın mahalli kriptosu ETH’yi kilitleyerek yerlerini alacak ve ağı güvende tutacaktır.

Uzun süreden beri beklenen ve hakkında konuşulan bu değişimin dünyanın önde gelen akıllı sözleşme blok zincirini daha süratli, daha ölçeklenebilir ve fazlaca daha enerji verimli hale getirmesi planlanıyor. Temmuz ayında Fransa’daki Ethereum Topluluk Konferansı’nda, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, ağın aşağıdaki güncellemelerinin “merkeziyetsizlik için mükemmel” olacağını söylemiş oldu.

Değişikliğin ETH üstünde deflasyonist bir tesiri olması planlanıyor, zira staking muhtemelen ETH arzının artış oranını yavaşlatacaktır. Talep artarken arz büyümesi yavaşlarsa, bu Ethereum yatırımcıları için yararlı olabilir. Yükseltme yaklaştıkça ETH’nin fiyatının pompalanması birazcık şaşırtıcı olmalı: varlık geçen hafta %16.7 artışla 1.892.37 $’dan işlem görüyordu.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir