Ethereum Birleşmesi Neredeyse Geldi. Ne Yanlış Gidebilir?

Yarım senedir planlanıyor, senelerce ertelendi, övüldü, kınandı, ince ayar yapılmış oldu ve geliştiricilerinin söylediğine bakılırsa mükemmelleştirildi.

Hazır olun ya da olmayın, işte Ethereum’un uzun süredir beklenen birleşimi geliyor. Sadece, teknik başarı göz önüne alındığında, bir şeylerin fazlaca yanlış gitme riski var mı?

Birleştirme (Ethereum’un bir iş kanıtı sisteminden hisse kanıtına geçişi) 10 Eylül ile 20 Eylül içinde gerçekleşecek. merkezi olmayan finans etkinliği oluşturuldu, fonlarınız ve NFT’leriniz kaybolabilir mi yada favori uygulamalarınız emek vermeyi durdurabilir mi?

Geliştiriciler endişelenecek bir şey olmadığını söylüyor; birleştirmenin varlık güvenliği yada uygulama işlevselliği üstünde hiçbir tesiri olmayacağından eminler. Sadece vakası çevreleyen kargaşalık, bilgisiz kullanıcıları manipüle eden dolandırıcıların örneklerini artırabilir ve önümüzdeki aylara ve yıllara bakıldığında, birleşmenin tesirleri uzun vadeli siyasal ve hatta yasal sonuçlar doğurabilir.

“Tek tavsiyem hiçbir şey yapma”

Son haftalarda bilhassa ilgi çeken, birleşmeyle ilgili söylentili bir risk, sözde yine saldırıları ile ilgilidir.

Ethereum’u çatallamak yada bölmek ve ağın alternatif bir emek verme kanıtını korumak için bir kampanya ortaya çıktığından, şu anda Ethereum üstüne inşa edilmiş tüm dijital varlıkların birleşme esnasında kopyalanma olasılığı var. NFT’lerin ve stablecoin’lerin “gerçek” sürümleri, birleştirme sonrası, hisse kanıtı Ethereum ağında bulunacak, sadece bu varlıkların kopyaları, gerçekleşirse yeni, çatallı iş kanıtı ağında da bulunacak.

Bu kopyalar muhtemelen Ethereum ağındaki meşru muadillerinden fazlaca daha azca değere haiz olacak, sadece bu varlıkların sahipleri gene de bu fazla tokenleri yetersiz bir ödeme günü için satmaya cazip gelebilir.

Sadece bir yine saldırısı, fena aktörlerin bu işlemleri gerçek Ethereum blok zincirindeki varlığın gerçek, fazlaca daha kıymetli versiyonunu çalmalarına izin verecek şekilde çoğalttığını görebilir. Çatallı zincirde nispeten değersiz “kopyalanmış” varlık satıldıktan derhal sonrasında, bir bilgisayar korsanı kuramsal olarak bu işlemi Ethereum’da çoğaltabilir ve düzmece bir işlemin görünüşte gerçek bir kaydını yaparak blok zincirini kandırabilir.

Sadece bu şekilde bir hücum, sadece hem Ethereum blok zincirindeki “gerçek” varlık hem de çatallı zincirdeki “kopyalanmış” varlık aynı zincir kimliğine sahipse gerçekleşebilir. Ve hiçbir geçerli Ethereum çatalı, Ethereum’un zincir kimliklerini tam olarak bu yüzden kopyalamayı planlamıyor.

ETHPoW’un (birleştirme esnasında Ethereum’u çatallamak için açık ara en önde gelen kampanya) kurucusu Chandler Guo, tavsiye edilen ağının bu tür saldırıları önlemek için blok zincirindeki tüm zincir kimliklerini değiştireceğini Decrypt’e doğruladı.

Ethereum çekirdek geliştiricisi Marius Van Der Wijden Decrypt’e “Yine saldırılarında problem olmayacak” dedi.

Sadece bu, dolandırıcıların hangi varlığı (gerçek yada kopyalanmış) sattıklarından güvenilir olmayan kullanıcıları avlama olasılığını ortadan kaldırmaz.

“[A scammer could] ‘hey, bu zincirde paran var, git onu bırak ve bizlere sat. Ve size fazlaca para vereceğiz’” dedi Van Der Wijden. “Ve gerçekte, ana ağ üstünde bir işlem yapıyorsunuz ve ana ağ Ether’inizi satıyorsunuz. Eğitimsizseniz ve yeni bir şey deniyorsanız, bu dolandırıcılarla karşılaşabilirsiniz” dedi.

Bundan dolayı, başka bir Ethereum çekirdek geliştiricisi olan Terence Tsao, bu tür senaryolardan kaygı duyan kullanıcılar için yalnızca bir acil tavsiyeye haizdir:

“Tek tavsiyem hiçbir şey yapmamak,” dedi Decrypt.

Birleştirmenin tamamlanması ortalama 12 dakika sürecek ve bu süre zarfında fazlaca sayıda büyük kripto borsası, Ethereum ve Ethereum tabanlı belirteçler için para yatırma ve çekme işlemlerini duraklatmayı planladıklarını deklare etti. Bu tamamen normaldir ve bu süre zarfında kullanıcı fonları herhangi bir yüksek risk altında olmayacaktır.

Van Der Wijden, “Risk altında hiçbir fon olmayacak” dedi. “Ben kendim bu 12 dakika içinde 100 milyon dolar göndermezdim. Sadece 12 dakika sonrasında zincir tamamlanır. O vakit her şey yolunda olmalı. O vakit kutlamaya başlayabiliriz.”

Bu 12 dakika süresince, ortalama 150 Ethereum geliştiricisi, herhangi bir hata için birleştirme yazılımını tarayarak yüksek alarmda olacak. Bu hatalar keşfedildiği takdirde hızla giderilecek ve kullananların varlıklarının güvenliğini değil, yalnızca işlemlerin hızını etkileyecektir.

Tsao, en fena senaryoda, bu tür hataların “en fazla beş ila on dakikalık işlem gecikmelerine” yol açabileceğini söylemiş oldu. “Fakat bir kez sorunsuz gittiğinde, bir tek sorunsuz gidecek.”

ETH’nin politikası

Teknik riskler göreceli olarak problem olmasa da, birleşmenin ortaya çıkardığı uzun vadeli siyasal ve yasal problemler bu kadar kolay göz ardı edilemez. Ethereum köktencilik bir değişiklik geçirmeye hazırlanıyor ve bu dönüşümün tesirleri derhal ortaya çıkmayabilir – sadece her şey yeni ETH’nin iyi mi çıkarılacağına ve şimdi ağda en fazla kimin söz sahibi olacağına bağlı.

Ethereum’u iş kanıtından hisse kanıtına dönüştürerek, birleştirme yeni ETH’nin oluşturulma şeklini değiştirecek. Şu anda, bireylerin çözülmesi zor bulmacalara büyük oranda bilgisayar gücü yönlendirdiği ve yeni ETH bloklarıyla ödüllendirildiği enerji yoğun “madencilik” süreci vesilesiyle yeni ETH üretiliyor. Sadece birleşme sonrası, “stake” kanalıyla yeni ETH oluşturulacak. Staker’lar, yeni ETH oluşturmak ve kazanmak için büyük miktarlarda aslına bakarsanız mevcud ETH’yi taahhüt eder.

Madencilik, hususi donanım ve fazlaca sayıda elektriğe erişim gerektiriyordu; staking ana paraya erişim gerektirir. Bundan dolayı, bir çok büyük kripto borsası, ETH’yi stake etmeye katılmak için sıraya girdi. Coinbase benzer biçimde bazıları, geleceklerini stake hizmetlerine yatırdıklarını açıkça belirttiler. hareket mantıklı; bir işletme ne kadar fazlaca ana para taahhüt ederse, getirisi de o denli yüksek olur. Coinbase benzer biçimde bir borsa, kullananların ETH’sini taahhüt ederek, orantılı olarak bireysel bir staker’dan fazlaca daha fazlasını gerçekleşme ettirir.

Bir Dune Analytics panosunda derlenen verilere ve araştırma şirketi Nansen’den alınan verilere bakılırsa, büyük, merkezileştirilmiş firmalar halihazırda tüm hisseli ETH’nin %66’sından fazlasını sağlamış oldu. Bu, Lido, Coinbase, Kraken ve Binance benzer biçimde şirketlerin birleşmeden sonrasında Ethereum ağındaki aslan işlem payını doğrulamaktan görevli olacağı anlamına geliyor.

Ve ademi merkeziyetçiliğe ve mahremiyete yüksek kıymet veren bir kripto ekosisteminde, bu gerçek pek fazlaca insanla iyi oturmuyor.

#Ethereum resmi olarak 15 Eylül’de (birleşme) merkezi bir blok zincirine geçiyor. 👇

Kanıtım var. Dört varlık ağın %60’ını elinde tutuyor:

🔹 Lido – %31
🔹 Madeni Para Tabanı – %14.7
🔹 Kraken – %8.4
🔹 Binance – %6.7

✅ TOPLAM: %60,8

Bunun bir problem olmadığını düşünen var mı? pic.twitter.com/o3128tseOl

— İkili Dokuz | YCC (@DU09BTC) 17 Ağustos 2022

Sadece, merkezi olmayan finansın çoğunun altında yatan mekanizmaların işletilmesinde merkezi şirketlerin oynaması ihtiyaç duyulan rol hakkında kuramsal tartışmaların ötesinde, bu birlikteliğin fazlaca gerçek testleri yakında ortaya çıkabilir.

ABD Gömü Bakanlığı geçen ay gizliliği artıran kripto karıştırma aracı Tornado Cash’i onayladığında, ürünle ilişkili bir takım cüzdan adresini kara listeye aldı ve bu adreslerle herhangi bir işbirliğinin Şimal Kore hükümetine yardım etmekle eşdeğer bir kabahat bulunduğunu etkin bir halde duyuru etti.

vaka sayısız sonuca yol açtı; mesela, kara listeye alınmış bir adresten birini içeren bir Ethereum işlemi bloğunu doğrulayan biri bir kabahat işlemiş olabilir mi?

Ethereum işlemlerinin çoğunluğunun yakında ABD Birleşik Devletleri’nde büyük varlıkları olan bir avuç büyük şirket tarafınca onaylanmasıyla, bu gerilim yakında doruğa gelebilir. Coinbase’in CEO’su geçtiğimiz günlerde blokları sansürlemeye zorlanırsa şirketini stake işinden çıkaracağını belirtti. Sadece öteki firmalar, böylesine kazançlı bir fırsatı derhal kapatmaya o denli açık olmayabilir.

Ayrıca Ethereum çekirdek geliştiricileri, herhangi bir Ethereum işlemini sansürleyen doğrulayıcılara karşı çıkmakta kararlılar.

fwiw yukarıdaki anketinizde X oyu verdim

— vitalik.eth (@VitalikButerin) 15 Ağustos 2022

Ethereum çekirdek geliştiricisi Tsao, “Iyi mi davrandıklarını görmek için bu şirketleri izleyeceğiz” dedi. “Fena niyetli davranırlarsa, onları toplumsal yönetişim kanalıyla zorla dışarı atabiliriz.”

Tsao, blokları sansürlemenin Ethereum’un çekirdek geliştiricileri tarafınca fena niyetli etkinlik olarak değerlendirileceğini deklare etti.

Sadece birçok sual hala bolca. Ethereum ağı, Ethereum işlemlerinin çoğunu doğrulamaktan görevli varlıkları başlattığında ne olur? Kurumsal, uyumlu bir ETH ile sansüre dayanıklı bir ETH içinde bir bölünme olan başka bir çekişmeli çatala yol açabilir mi? Peki, bu borsa cezalandırılırsa yada stake edilmesi yasaklanırsa, kullananların bir borsa vesilesiyle stake etmiş olduğu ETH’ye ne olur?

Tsao, “Söylemesi zor, bilmiyorum” dedi. “Bu fazlaca karmaşık bir sual.”

Milyarlarca dolar cevaba katlanabilir.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir