Ethereum Birleştirme Dirençleri: Başarı göstermiş Olabilir mi?

Tanınmış bir Çinli Ethereum madencisi, yaklaşmakta olan Ethereum birleşmesine direnme ve yeni, paralel bir ağ ve kripto para birimi oluşturma niyetini açıkladığından beri, düşünce birazcık çekiş kazanmaya başladı. Fakat hakkaten ne kadar ileri gidebilir?

Madenci Chandler Guo, geçen hafta birleşmeye karşı çıkmak için bir kampanya başlattı – ağın yakın ve oldukca beklenen Ethereum 2.0’a geçişi ve hisse kanıtı. Guo, gelecek ay hisse kanıtına geçtiğinde Ethereum ağını hard forklamayı planlıyor ve bunu yaparken ağın ETHW adlı bir yan ürün, iş kanıtı sürümü oluşturmayı planlıyor.

Mevzuyla ilgili uzmanlar, herhangi bir Ethereum ağı savunucusunun bu kışkırtıcı konsepti gerçeğe dönüştürmeye hazır olduğuna ikna olmamış görünüyor. Sadece düşünce, dün kripto borsası Poloniex’in çatalı destekleyeceğini söyleyen Tron’un kurucusu ve CEO’su Justin Sun’da dikkate kıymet bir bağlaşık kazanmıştır. Sun’ın hamlesi, ihtimaller içinde fork ve ihtimaller içinde sonuçlarıyla gönülsüzce savaşım etmesi ihtiyaç duyulan bazı Ethereum destekçileri ve geliştiricileri içinde pek iyi durmuyor.

Önde gelen bir stake havuzu olan Stakefish’in protokol başkanı Daniel Hwang, Decrypt’e “ETHW için bu kamu desteği Ethereum ekosistemi için zararı dokunan” dedi. “Ekosistemi daha çok kırmak ve karmaşıklaştırmak zarar veriyor. bazılarımızın kaygı verici bulunduğunu düşünüyorum […] büyük altyapı sağlayıcılarının haiz olabileceği oldukca net ağırlığı görmezden geliyorlar” dedi ve şirketi adına değil, yalnızca kendisi için konuştuğunu altını çizdi. “Ekosistem bu liderleri dinliyor.”

Şu anda Ethereum, sözde madencilerin çözülmesi zor bulmacalara büyük oranda bilgisayar enerjisini yönlendirerek yeni ETH oluşturmasına müsaade eden bir iş kanıtı modeli üstünde çalışıyor. Birleştirme, Ethereum’u daha süratli, daha ölçeklenebilir bir hisse kanıtı modeline geçirecek; bu modelde, öncesinden mevcud büyük oranda ETH’yi taahhüt ederek yada stake ederek yeni ETH oluşturulacak.

Bundan dolayı birleşme, Ethereum madenciliği uygulamasını sona erdirecek, ETH madencilerini güvenilir bir gelir kaynağından yoksun bırakacak ve onları maliyetli ve şimdi potansiyel olarak işe yaramaz hususi donanımlarla mahsur bırakacak.

Guo ve öteki madenciler, ETHW’nin birleşme sonrası eski emek verme kanıtı Ethereum ağını koruyarak ve böylece ETH madencilerinin mevcut ekipmanlarla kripto para birimi üretmeye devam etmesine izin vererek bu çıkmaza bir çözüm sağlayacağını umuyor.

ETHW nedir?

Oluşturulursa, ETHW, varsayılan kıymet, altyapı yada destek program olmaksızın Ethereum’dan tamamen değişik bir ağ ve kripto para birimi olacaktır. Yalnız Ethereum’unkiyle karşılaştırılabilir bir piyasa kıymeti ve talep oluşturabilseydi, benim için kıyaslanabilir derecede kıymetli olurdu.

Bu haftanın başlarında, kripto borsası BitMEX’in araştırma kolu, ETHW’nin potansiyel piyasa kıymetini “kısa ve orta vadede tüccarlar ve spekülatörler için coşku verici bir fırsat” olarak lanse eden bir blog yazısı yayınladı.

Gönderi, kripto alanındaki “anlatıların ve gürültünün” önemine değindi ve ETHW’nin ilk çıkışında büyük bir coşku yaratacağını tahmin etti – bu coşku, erken yatırımcılar için karlılığa dönüştürülebilir.

BitMEX Research temsilcisi Decrypt ile yapmış olduğu konuşmada, ETHW’nin uzun vadeli faydası söz mevzusu olduğunda, ağın Ethereum’un kanıtlanmış değerine yaklaşmaya iyi mi yaklaşabileceğini görmenin zor bulunduğunu kabul etti. Gene de bu, ETHW’nin varışta ölü olduğu anlamına gelmez.

“ETH2 açıkçası kazanan olacak şeklinde görünüyor. BitMEX temsilcisi Decrypt’e verdiği demeçte, ETHW’nin uzun solukta kalıcı gücüne erişince, bunu söylemek zor. “Paralar oldukça esnek olma ve hayatta kalma eğilimindedir. BCH ve ETC bugün hala buralarda. Bundan dolayı, ETHW uzun solukta de olabilir.”

Bitcoin Cash (BCH) ve Ethereum Classic (ETC), her iki ağın önceki çatalları esnasında oluşturulan sırasıyla Bitcoin ve Ethereum’un alternatif sürümleridir. Her ikisi de saptıkları kripto para birimlerinin kıymetli parçalarıdır; gene de, hala etraftalar.

“Değerine erişince [of ETHW], kim bilir?” BitMEX temsilcisi söylemiş oldu. “Bir ihtimal üç aylık yüksek oynaklık, arkasından dört yıl içinde ETH fiyatının %1’ine yavaş bir ölüm… bu ihtimaller içinde bir netice.”

bu şekilde bir sonucun potansiyeli, ETHW’nin faydası konusunu vurgular; Guo ve öteki madenciler, ETH madenciliğinin karlarını tekrardan yaratmak için ETHW’yi kullanmayı umuyorlarsa, sıkıntılı bir vazife olan Ethereum’un piyasa kıymetini tekrardan yaratmak zorunda kalacaklar.

Poloniex dün, ETHW’yi önümüzdeki haftadan itibaren tecim platformlarında listeleyeceğini duyurdu. hareket, büyük bir sanayi oyuncusu tarafınca kripto para biriminin ilk onayını işaret ediyor; Poloniex’in, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’i kötüleyen (ve rahatsız eden) Sun tarafınca finanse edilmesi kim bilir rastlantı değildir.

Poloniex’in onayının ETHW’nin piyasa kıymeti ve kalıcılığı üstünde ne şeklinde bir tesiri olacağı belirsiz olsa da, bazıları netice ne olursa olsun duyurunun sorumsuz bulunduğunu düşündü. Bununla beraber, Ethereum Vakfı içindekiler, ETHW’nin uzun vadeli beklentileri hakkında endişelenmediklerini iddia ediyorlar.

Ethereum çekirdek geliştiricisi Preston Van Loon to Decrypt, “ETHW’nin oldukca fazla çekiş kazanma ihtimalinin düşük bulunduğunu düşünüyorum” dedi. “Elbet, ETHW gerçekçi bir halde yapılabilir, sadece bunun sürdürülemez olmasını umuyorum. Madencilerden gelen devamlı satış baskısını emecek kadar alıcı olmayacak ve para birimi sıfıra düşecek.”

Ethereum’un çekirdek geliştiricileri şimdiye kadar oybirliğiyle ağın hisse kanıtına geçişini destekledi. Bundan dolayı, ETHW’nin şu anda noksan olduğu yarar ve yerleşik piyasa kıymeti de dahil olmak suretiyle Ethereum’un haiz olduğu uzun kaynaklar listesine beyin gücü tartışmalı bir halde eklenebilir.

Ne de olsa etrafta dolaşacak oldukca fazla Ethereum geliştiricisi var. Ethereum, 2016’da büyük bir hack’in iyi mi ele alınacağına dair bir anlaşmazlıktan sonrasında çatallandığında, birden fazla Ethereum çekirdek geliştiricisi, Ethereum Classic’in (ETC) oluşturulmasına destek olmak için gemiye atladı. Bu teknik destek aracıydı; fakat bu sefer, ETHW davasına yardım etmeye istekli oldukca yetenekli isyancılar yok.

“Teknik beceri, Ethereum çekirdek geliştiricisi ‘büyük beyinler’, hiçbiri rekabete dayalı bir tutuşu desteklemiyor. [proof-of-stake] birleştir,” dedi Hwang. “Bu tür bir geri çekilmeyi uygulayabilecek teknik beceri seviyesi mevcut değil.”

Guo’nun Decrypt ile paylaşmış olduğu bir açıklamaya bakılırsa, ETHW ekibi şu anda çoğunluğu gönüllü olan 60 geliştiriciden oluşuyor. Hiçbiri Ethereum çekirdek geliştiricileri değildir.

ETHW projesinin hayatta kalmak için kafi çekişi elde etme olasılığına erişince, Guo, Ethereum’un oldukca büyük bir topluluk oluşturduğu için, bu topluluğun bir kısmının kazanılmasının yeterince kolay olabileceği mevzusunda iyimser.

Guo, “Şu anda 20 milyondan fazla Ethereum topluluğu destekçisi, sahibi ve kullanıcısı var” dedi. “Birkaç önde gelen madenci ve havuz, petrol üstünde çalışmaya devam edecek. [proof-of-work] zincir ve […] ETC, mevcut madencileri desteklemek için kafi pazar penetrasyonuna haiz olmayabilir.”

Streisand tesiri

Sadece ETHW’nin gelişmesi pek ihtimaller içinde olmasa bile, varlığının beklentisi Ethereum’un çekirdek geliştiricilerini hala rahatsız ediyor.

Başka bir Ethereum çekirdek geliştiricisi olan Danno Ferrin, Decrypt’e “Madencilerin Ethereum Classic’e yada donanımlarının uyumlu olduğu öteki Ethereum olmayan zincirlere geçtiğini görmeyi yeğlerim” dedi. “Zincir çatalları ekosistem için net bir olumsuzluktur. Sadece bir çatalın kendi kendine kafi olduğu kanıtlandığında, hasar verilir.”

ETHW yakında, kendisini sürdürmek için lüzumlu kaynakları ve talebi biriktireceği ya da tükeneceği tehlikeli sonuç bir aşamaya girecek. Bundan dolayı, Ethereum’un geliştiricileri, oldukca azca destek alacağından ümitli. Fakat bununla beraber ağı kınarken oldukca sesli olmamaya da oldukca dikkat ettiler.

Decrypt ile yapmış olduğu röportajda anonim kalmak isteyen bir Ethereum çekirdek geliştiricisi, “Bu şekilde bir çatal tehdidinden bir süredir fısıltılarla söz ediliyor” dedi. “Konuştuğum tüm çekirdek insanoğlu, bunu durduramayacaklarını anlıyorlar, sadece ona meşruiyet vermek istemiyorlar. Yalnız pazar eksikliği onu durduracaktır ve ilgili hepimiz Streisand tesirinin oldukça iyi farkındadır.”

Streisand tesiri, 2003 senesinde kadın oyuncu ve müzisyen Barbra Streisand’ın Malibu’daki malikanesinin belirsiz, kamuya açık bir hava fotoğrafını bastırmaya çalmış olduğu ve bunu yaparken yanlışlıkla yüz binlerce izleyicinin fotoğrafını çekmiş olduğu duruma atıfta bulunuyor. Ethereum’un çekirdek geliştiricileri, ETHW’nin başarı göstermiş olmasını istemiyor; fakat buna da dikkat etmek istemiyorlar.

Buna karşın, bazı çekirdek geliştiriciler, Guo’nun girişimindeki hayal kırıklıklarını ifade etme eğilimine karşı koyamadılar. Ferrin, “Bu çatalın lüzumlu bulunduğunu düşünenler ya sinyali görmezden geldiler ya da kasten habersizdiler” dedi. “Birleşme senelerdir konuşuluyor. Bunu kendi hesaplarında anlamış olmayan yatırımcılara sempati duymuyorum. [return-on-investment] plan.”

Bu duygularını kayıtta ifade etmekte rahat olup olmadığı sorulduğunda Ferrin, “Bunu gömüt taşıma koyardım” yanıtını verdi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir