Ethereum, Birleştirme için Birleştirmede Shadow Fork 10’u Dağıtıyor

Ethereum, blok zincirinin fazlaca abartılı ve sık sık bahis kanıtına geçişi olan birleşmeye yönelik minik fakat mühim bir adım daha attı.

Bugün için planlanan Ethereum’un 10. gölge çatalı aslen dün erken saatlerde, planlanandan tam 26 saat ilkin gösterildi. Gölge çatalları, birleştirmenin yönlerinin odaklanmış bir tecrübe etme çalışmasıdır; yolun aşağısında meydana gelecek olan blok zincirinde bir yada iki hususi değişim yapmayı uygularlar.

Bu, bu ayın başlarında meydana gelen Sepolia kontrol ağı şeklinde tam kontrol ağı sert çatallarından farklıdır. Kontrol ağları, tüm Ethereum ana ağını bir kontrol ortamı ağına taşıyan birleştirmenin tam provalarıdır.

Bu haftanın gölge çatalı, Ethereum’un 11 Ağustos’ta yapılması planlanan son kontrol ağı Goerli esnasında gerçekleşecek ve birleştirmenin yürütülmeye hazır olması için ihtiyaç duyulan bu tür üçüncü ve son kontrol olacak sürümler uyguladı.

Birleşme için süre çizelgesi son iki yılda onlarca defa değişti. Sadece bu ayın başlarında, Ethereum çekirdek geliştiricileri birleştirmeyi 19 Eylül’de uygulamaya koyma niyetlerini açıkladılar. Yalnızca bir büyük vaka olan Goerli kontrol ağı bu vakadan ilkin kaldığından, geliştiriciler bu programın (azca ya da fazlaca) devam edeceği mevzusunda iyimserler.

Birleşme, Bitcoin’den sonrasında piyasa kıymeti bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’u ve tüm merkezi olmayan finans (DeFi) faaliyetlerinin ortalama %64’ünden görevli olan ağın, bir iş kanıtı modelinden hisse kanıtına geçişini görecek.

Şu anda, yeni Ethereum, “madenciler” olarak adlandırılanların, yeni ETH bloklarını alma umuduyla sıkıntılı bulmacaları çözmek için büyük miktarlarda informasyon işlem gücü yönlendirdiği, enerji yoğun bir süreçle yaratılıyor.

Birleştirme, ETH madenciliği uygulamasını sona erdirecek ve bunun yerine minimum 32 ETH sahiplerinin daha fazlasını yaratmak için mevcut ETH’lerini rehin verebilecekleri bir süreçle değiştirecek. Ethereum Vakfı’na gore, PoS modeli Ethereum ağını %99 daha çevre dostu meydana getirecek.

Shadow fork 10 dün dağıtıldığından beri mühim bir hata bildirilmedi. Ethereum çekirdek geliştiricileri, birleşmeye kadar gölge çatalları dağıtmaya devam edecek.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir