Ethereum dev, Birleşmeden önceki son güncelleme olan Goerli birleşme tarihini onayladı

Ethereum ana ağı, resmi olarak bir hisse kanıtı (PoS) blok zincirine geçişten bir tek bir kontrol ağı birleşmesidir. Birden fazla shadow fork ve testnet birleştirmesinden sonrasında, Beacon zincirine son testnet birleştirmesinin duyurulmasıyla seneler devam eden seyahat son aşamaya geldi.

PoS’a geçiş, Aralık 2020’de Beacon zincirinin piyasaya sürülmesiyle başladı ve üç aşamalı sürecin 0. Aşamasını başlattı. Mevcut aşama olan 1. Aşamanın 2021 yılına kadar tamamlanması planlanıyordu. Sadece, oldukça sayıda gecikme ve geliştiricilerin tarafında tamamlanmamış emekler sebebiyle, Eylül ayının üçüncü haftasında tamamlanması umut ediliyor. Geçişin son aşamasının 2023’ün sonlarında tamamlanması planlanıyor.

Önder Ethereum geliştiricisi Tim Beiko, Goerli testnet geçişinin ayrıntılarını duyurmak için Twitter’a gitti. Goreli kontrol ağı, Prater adlı İşaret Zinciri ile birleşecek ve birleşik Goerli/Prater ağı, birleştirme sonrasında Goerli adını koruyacaktır.

Goerli/Prater Birleştirme Duyurusu

Prater, 4 Ağustos’ta Bellatrix yükseltmesinden geçecek ve 6-12 Ağustos içinde Goerli ile birleşecek: Bir düğüm yada doğrulayıcı çalıştırırsanız, bu, ana ağdan önceki süreçten geçmek için son şansınızdır https://t.co/JAz5AJe12B

— Tim Beiko | timbeiko.eth (@TimBeiko) 27 Temmuz 2022

Testnet birleşmesi, 4 Ağustos’ta, konsensüs katmanındaki Bellatrix yükseltmesiyle başlayarak iki aşamada tamamlanacak. Bellatrix yükseltmesi, 112260 çağ yüksekliği tarafınca tetiklenecek.

Ethereum’un PoS ağı, bir son zamanların 32 bloğa kadar bir paket olduğu bloklar yerine çağlarda ilerler.

Yükseltmenin ikinci aşaması, yürütme katmanının iş kanıtından (PoW) hisse kanıtına geçeceği Paris olarak adlandırılacak. Bu aşamanın 6-12 Ağustos tarihleri ​​içinde tamamlanması umut ediliyor. Paris yükseltmesi, 10790000’lik belirli bir Terminal Toplam Zorluğu (TTD) tarafınca tetiklenecektir. Yürütme katmanı TTD eşiğini geçtiğinde, sonraki blok yalnızca bir PoS doğrulayıcı tarafınca üretilecektir.

Resmi duyuru, düğüm operatörlerinin hem düşünce birliği katmanını hem de yürütme katmanı istemcilerini ikisinden biri yerine beraber güncellemeleri gerektiğinden, yaklaşmakta olan Goerli birleştirmesinin erken kontrol ağı entegrasyonundan değişik olacağını belirtti. Geliştirici ekibi ek olarak testnet Merge’i destekleyen oldukça sayıda istemci sürümü ekledi.

İlgili: Ethereum opsiyon verileri, ustalaşmış yatırımcıların ETH’nin Birleşmesine uzun süre gitmeye hazır bulunduğunu gösteriyor

Yaklaşan son kontrol ağı birleştirmesi yalnızca düğüm operatörlerini ve kontrol ağı katılımcılarını etkileyecek, Ether (ETH) sahipleri ve staker’ların kendi uçlarından herhangi bir değişim yapması gerekmeyecek. Kontrol ağı birleştirmesi, Ethereum ana ağının 19 Eylül’de Beacon zinciriyle resmi olarak birleşmesinden önceki son prova olacak. Sadece, devamlı Birleştirme zamanı, Goerli kontrol ağının sonucuna bağlı olarak bir değişim görebilir.

Ethereum ağının PoS geçişi, başlangıcından bu yana blockchain ağı için en büyük yükseltme olarak planlanıyor. Yükseltme, parçalamanın tanıtılması kanalıyla ölçeklenebilirliği artırmaya ve yüksek işlem maliyetlerini düşürmeye odaklanmıştır. Bununla beraber, ölçeklenebilirlik özelliklerinin çoğunun, 2023’ün ikinci yarısında gerçekleşmesi beklenen geçişin son aşamasının tamamlanmasından sonrasında entegre edilmesi umut ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir