Ethereum düğümlerinin üçte ikisinden fazlasını oluşturan 3 bulut sağlayıcısı: Veri

4.653 etken Ethereum düğümünün çoğunluğu, kripto analitik platformu Messari’ye nazaran “Ethereum’u merkezi başarısızlık noktalarına maruz bırakabilecek” Amazon Web Services (AWS) benzer biçimde merkezi web sağlayıcılarının elinde.

Pazartesi günkü bir gönderi, üç büyük bulut sağlayıcısının Ethereum Mainnet’te barındırılan düğümlerin %69’unu oluşturduğunu ve bunun %50’den fazlasının Amazon Web Services’ten (AWS), %15’ten fazlasının Hetzner’dan ve %4,1’inin OVH’den geldiğini gösteriyor.

Ethernodes’tan alınan rakamlar ek olarak Oracle (%4,1), Alibaba (%3,9) ve Google’ın (%3,5) Ethereum üstünde web barındırma hizmetleri sunduğunu da gösteriyor.

Web servis sağlayıcılarından Ethereum düğümlerinin dağıtımı. Kaynak: Ethernodes

Bulut hizmeti sağlayıcılarının dağıtımı, sağlayıcıların alt üçte biri içinde daha merkezi olmayan hale gelirken, Messari, Aralık 2020 raporunda, düğüm altyapısının yüksek maliyetli yapısının Ethereum’u savunmasız bırakabileceği endişesini dile getirdi:

“Altyapıyı çalıştırmanın yüksek maliyetleri, düğümlerin altyapıyı bulut bilişim sağlayıcılarıyla (şu demek oluyor ki AWS) çalıştırma olasılığını artırıyor ve bu da Ethereum’u merkezi başarısızlık noktalarına daha açık hale getiriyor.”

Solana’nın yaşamış olduğu düğüm dağıtım sorunları neredeyse aynıdır; Hetzner, Solana ağında barındırılan düğümlerin %42’sini alır ve onu OVH (%26) ve AWS (%3) izler.

İlgili: Merkezi olmayan depolama sağlayıcıları Web3 ekonomisine güç veriyor, sadece benimseme hala devam ediyor

Ek olarak, Ethernode verileri ek olarak düğümlerin coğrafi olarak en oldukça ABD Birleşik Devletleri (%46,4) ve Almanya’da (%13,4) yoğunlaştığını ve dünya genelinde dağıtılan Ethereum düğümlerinin ortalama %60’ını oluşturduğunu gösteriyor. Bundan dolayı, bu iki ülkeden birinin hükümet müdahalesi, Ethereum’un düğüm düzeyinde ademi merkeziyetçiliğini ciddi şekilde etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir