Ethereum Gizlilik Platformu Aztec, FTX ‘Donduran’ Kullanıcı Hesaplarına Cevap Veriyor

Ethereum’da gizliliği artıran bir akıllı sözleşme platformu olan Aztec Network, dünyanın en büyük kripto para borsalarından kabul edilen FTX’in Aztec hizmetlerini kullanan müşterilerin hesaplarını “dondurduğu” iddiasıyla satın alan şikayetlerine cevap vermek için Cuma günü Twitter’a gitti.

Aztec Network bugün Twitter’da “FTX’in kullanıcıları Aztec ile etkileşime girmemeleri mevzusunda uyardığına dair raporların farkındayız” dedi. “Yasadışı kullananların” hizmetini kullanmamasını sağlamak için esasen etken önlemler aldığını ve bu da Ethereum tüccarlarının DeFi uygulamalarıyla hususi olarak etkileşim kurmasını kolaylaştırdığını söylemiş oldu.

Bugün erken saatlerde Çinli gazeteci Colin Wu, FTX’in bir Aztek adresine para gönderen müşterilerinden birinin hesabını dondurduğunu bildirdi. Wu, Aztec’in FTX tarafınca “karıştırma hizmeti olarak tanımlandığını” ve borsanın müşterilerine hizmeti kullanmaktan kaçınmalarını tavsiye ettiğini tweetledi.

Son zamanlarda FTX, @aztecnetwork’ün zkmoney’ine coin gönderen bir kullanıcı hesabını dondurdu. FTX’e bakılırsa Aztec Connect – Aztec network/zk money, FTX tarafınca yasaklanan yüksek riskli bir etkinlik olan bir karıştırma hizmeti olarak tanımlandı.

– Wu Blockchain (@WuBlockchain) 19 Ağustos 2022

Uyarı, ABD hükümetinin Ethereum karıştırma hizmeti Tornado Cash üstündeki tartışmalı yasağının derhal arkasından geldi. Geçen hafta, ABD Gömü Bakanlığı protokolü ve ilgili birkaç cüzdan adresini onaylayarak ABD sakinlerinin ve şirketlerinin aracı kullanmasını etkin bir halde yasakladı. Hareketin kripto para endüstrisi için geniş kapsamlı tesirleri oldu ve bazı firmalar ve projeler, kendilerini fon kaynağını izlemeyi zorlaştıran araçlardan uzaklaştırmak için önleyici tedbirler aldı.

FTX’in kullanıcıları Aztec ile etkileşime girmemeleri mevzusunda uyardığına dair raporların farkındayız.

Netice olarak, mevcut ve devam eden risk azaltma çerçevemizin altını çizmek istiyoruz:

1) Ergonomik caydırıcılar uygulayın
2) Etkinliğini ölçün

Gizlilik meşrudur: pic.twitter.com/GfytZyOnoK

– Aztek (@aztecnetwork) 19 Ağustos 2022

Aztec, para aklamayı caydırmak için, para yatırma ve çekme oranlarını yavaşlatmak ve risk altındaki adresleri belirlemeyi kolaylaştırmak da dahil olmak suretiyle, halihazırda değişimler uyguladığını söylüyor. “Yasadışı davranışları durdurmakta eylemsiz olmayacağız” diye tweet attı. Proje ek olarak Twitter vesilesiyle FTX’e ulaştığını ve “küresel düzenleyiciler, merkezi borsa kuruluşları ve tüketicilerle görüşmeleri sürdürmeye” kesin bulunduğunu söylemiş oldu.

FTX hemen hemen resmi bir izahat yapmamış olsa da, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Twitter’daki kargaşaya, hesap dondurma raporlarının “çarpıtılmış” bulunduğunu öne sürerek cevap verdi.

“AML uyumluluğu için işlemleri devamlı olarak izliyoruz ve belirli işlemlerde gelişmiş durum tespiti yapıyoruz, sadece bu, herhangi bir hesabın donmuş olduğu anlamına gelmiyor” diye tweet attı. FTX, Decrypt’in yorum talebine derhal cevap vermedi.

Açık olmak gerekirse – bu karışıyor. AML uyumluluğu için işlemleri devamlı olarak izliyoruz ve belirli işlemlerde gelişmiş durum tespiti yapıyoruz, sadece bu, herhangi bir hesabın donmuş olduğu anlamına gelmez. https://t.co/FVOGHUa4TJ

– SBF (@SBF_FTX) 19 Ağustos 2022

Ayrıca Aztec, bugünkü gönderisinde, hizmetinin yasa dışı kullanımını önlemek için kullanıcı gizliliğini feda etme niyetinde olmadığını açıkça belirtti. “Kullanıcı güvenliği mühim bir gizlilik avantajıdır” diye tweet attı. “Ağımız kullanıcılara zarar vermek için kullanılıyorsa, görevimizi başaramadık.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir