Ethereum kurucusu devredilebilir yönetişime karşı konuşuyor, topluluk cevap veriyor

Yönetim tartışması, merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) blok zinciri alanında daha popüler hale geldikçe yoğunlaşıyor. Belirli bir azınlığa yetki verme ile karar yetkisini gönüllü olarak devretme özgürlüğü arasındaki ikilem, Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin tarafınca oluşturulan bir Twitter ileti dizisinde vurgulandı.

Bir tweet’inde Buterin, güce aç bireylerin liderlik etmeye uygun olmadığına işaret eden eski bir özdeyişi gündeme getirdi. Ethereum kurucusu, sözün DAO’lara uygulanabileceğini altını çizdi ve DAO’lardaki aktarılabilir yönetişim belirteçlerinin DAO’ların tüm amacı ile çeliştiğini savundu. Buterin, yönetimin devredilebilmesi durumunda iktidarın ardında olanlara olanak sağladığını kaydetti.

Ethereum kurucusu geçerli bir nokta sunarken, bazıları zıt görüşlerle tepki gösterdi. Twitter kullanıcısı Muki bir yanıtta, karar yetkisinin devredilmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti. Topluluk üyesine bakılırsa, her insanın katılmasını beklemek imkansızdır ve gönüllü bir karar yetkisi delegasyonu, bilgisiz kararlar vermekten yada asla katılmamaktan daha iyidir.

Münakaşaya katkıda bulunan Twitter kullanıcısı Willyogo, devredilebilir yönetişim jetonlarına haiz olmanın insanları yönetmek istemekle aynı anlama gelmediğini yazdı. Bununla beraber, topluluk üyesi, oylama mekaniği açısından DAO’lar için kesinlikle iyileştirme için yer bulunduğunu da söylemiş oldu.

Twitter kullanıcısı Vagobond da, tamamen geri çağrılabilir delegelere haiz olmanın ilerlemenin bir yolu bulunduğunu söyleyerek araya girdi. Bu fikirde, seçilen delegeler, kendilerine oy verenleri temsil etmeyi bıraktıklarında anında yetkilerini kaybedebilirler.

Ötekiler yönetişim mekaniğine odaklanırken, bazıları doğrulanabilir rastgelelik kullanarak bir DAO’da mühim pozisyonları seçmek şeklinde blok zinciri tabanlı teknolojilerin kullanımına dikkat çekti. Başka bir topluluk üyesi, token sahiplerini rastgele seçmeyi ve seçilen haiz zincir üstünde etkinlik göstermediğinde döndürmeyi önerdi.

İlgili: Lido DAO: Ethereum’un en büyük Merge staker’ı Temmuz ayında %400 terfi etti – sadece teknik flaş uyarısı

Paris’te düzenlenen son Ethereum Topluluk Konferansında, Web3 danışmanı Hilary Kivitz, DAO’ları ve düşmanca devralmalarla iyi mi savaşım edebileceklerini tartıştı. Kivitz’e bakılırsa, sömürücülerin oylarını sulandırmak için akıllı sözleşmelere zehirli haplar eklemek şeklinde çözümler var.

Ayrıca, Cointelegraph ile yakın tarihindeki bir röportajda Alex Tapscott, DAO gelişmelerinin ayı piyasasında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir şey bulunduğunu belirtti. Tapscott, DAO’ların kaynakları organize etmede geleneksel organizasyonların yerini alma potansiyeline haiz bulunduğunu altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir