Ethereum Merge ve içinde olabileceğiniz ağır vergi faturası

Vergi uzmanlarına nazaran, Ethereum Birleşmesinden derhal sonrasında kartlarını oynamayan Ethereum (ETH) sahipleri ağır bir faturanın gelmesiyle karşı karşıya kalabilirler.

15 Eylül civarında, Ethereum blok zinciri, ağın çevre üstündeki tesirini iyileştirmeyi amaçlayan mevcut iş kanıtı (PoW) düşünce birliği mekanizmasından hisse kanıtı (PoS)’a geçiş meydana getirecek.

Birleşmenin çekişmeli bir hard fork ile neticelenmesi ihtimali var, bu da ETH sahiplerinin 2016’da Ethereum ve Ethereum Classic hard fork’u meydana ulaştığında olanlara benzer şekilde, ETH sahiplerinin yinelenen hard forklu Ethereum token birimleri almasına niçin olacak.

Vergi uyum şirketi TaxBit Devlet Çözümleri Başkanı Miles Fuller, Cointelegraph’a verdiği demeçte, Birleşmenin hard fork oluşması durumunda bazı garip vergi neticeleri doğurduğunu söylemiş oldu:

Vergi açısından en büyük sual, Birleştirmenin zincirleri ayıran bir hard fork ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağıdır.

Fuller, mevcut PoW ETH’nin yeni PoS ETH haline geleceğini ve her insanın mutlu bir halde yoluna devam edeceğini belirterek, “Eğer olmazsa, o süre hakkaten hiçbir vergi tesiri olmaz” diye deklare etti.

Bununla beraber, bir hard fork meydana gelirse, doğrusu ETH sahiplerine çift PoW jetonları gönderilirse, “PoW ETH zincirinin ne kadar iyi desteklendiğine” ve çatal oluştuğunda ETH’nin nerede tutulduğuna bağlı olarak çeşitli vergi tesirleri düşebilir.

Kullanıcının haiz olduğu zincir üstü cüzdanlarda tutulan ETH için Fuller, herhangi bir yeni PoW ETH jetonunun gelir olarak kabul edileceğini ve kullanıcının jetonlara haiz olduğu anda değerleneceğini belirten IRS rehberliğine işaret ediyor.

Fuller, platformun forklu PoW ETH zincirini desteklemeye karar verip vermemesine bağlı olarak borsalar benzer biçimde gizleme cüzdanlarında tutulan ETH için durumun değişik olabileceğini deklare etti ve şunları kaydetti:

“Koruyucuların ve borsaların çatalları iyi mi ele almış olduğu çoğu zaman hesap sözleşmenizde ele alınır, bu yüzden güvenli değilseniz okumalısınız.”

“Eğer gizleme kuruluşu yada borsa, çatallı zinciri desteklemiyorsa, o süre muhtemelen herhangi bir geliriniz yoktur (ve bir parasız fırsatı kaçırmış olabilirsiniz). Birleştirme öncesinde varlıklarınızı barındırılmayan bir cüzdana taşıyarak bunu önleyebilirsiniz. ihtimaller içinde bir zincir ayırma çatalından meydana gelen herhangi bir madeni para (yada jeton) alırsınız” diye deklare etti.

CoinLedger Strateji Direktörü Miles Brooks’un 31 Ağustos tarihindeki Twitter gönderisine nazaran PoW tokeninin performansı potansiyel vergi faturasını da etkileyebilir.

“Tokenlerin kıymeti PoW çatalından sonrasında (ve onlar üstünde denetim sahibi olduktan sonrasında) ciddi şekilde düşerse – ki bu büyük olasılıkla – ödemeniz ihtiyaç duyulan bir vergi faturanız olabilir, sadece potansiyel olarak bunu ödemek için kafi varlığınız olmayabilir.”

Brooks, en azından vergi faturasının karşılanmasını sağlayabilecek çatallı parayı aldıktan sonrasında bazı tokenleri satmanın bir yatırımcının yararına olabileceğini öne sürdü.

7/ Hazırlanmak için ne yapabilirsiniz? Bir ETH PoW çatalı gerçekleşirse, çatal için uygun olup olmadığınızı bilmek isteyeceksiniz, zira bu tokenlardan bazılarını aldığınızda satmak sizin yararınıza olabilir. vergi makbuzu!

— CoinLedger (@CoinLedger) 30 Ağustos 2022

Ethereum madencileri tarafınca artan bir baskı var ve bir PoW hard forkunun gerçekleşmesi için bazı borsalar, hard fork olmadan bu madenciler başka bir PoW kripto para birimine geçmek zorunda kalacaklar.

Vitalik Buterin, Temmuz ayında düzenlenen 5. Ethereum Topluluk Konferansı’nda bu madencilerin bunun yerine Ethereum Classic’e geri dönebileceklerini önerdi.

İlgili: Ethereum PoW hard fork tokenlerinin çekiş kazanmamasının 3 sebebi

İlgili CoinLedger makalesinde önerilenin aksine, birleştirme sonrası Ethereum, ETH 2.0 olarak adlandırılmayacak, yalnız ETH yada ETHS olarak adlandırılacak ve herhangi bir potansiyel çatallı token ETHW olarak anılacaktır.

Kripto yatırımcıları, Birleştirme sonrası ETH 2.0 bulunduğunu iddia eden tokenlere karşı dikkatli olmalıdır.

Hem Ethereum hem de Ethereum Classic’i destekleyen ilk borsa bulunduğunu iddia eden kripto para borsası Poloniex, hard fork’a destek verdi ve şimdiden ETHW için alım satımı ekledi.

Kripto para borsası Bybit, Cointelegraph’a, tokenlerin çatallanması durumunda, Bybit’in risk yönetimi ve güvenlik ekiplerinin, borsalarında bir PoW tokeninin listelenip listelenmeyeceğini belirlemek için kriterleri bulunduğunu söylemiş oldu.

Bybit, halihazırda ETHW belirteçlerini listeleyen borsaların kullanıcı güvenliğine kar koyduğunu iddia ediyor ve volatilite ve güvenlik riskleri sebebiyle yatırımcıları ETH’lerini PoW belirteçlerini destekleyen borsalara taşımamaları mevzusunda uyarıyor.

“Tüccarları, potansiyel Ethereum PoW çatallarının aşırı derecede değişken olabileceği ve artan güvenlik riskleri gerektirebileceği mevzusunda uyarıyoruz. Potansiyel PoW çatalları için halihazırda belirteçleri listeleyen borsalar, kullanıcı güvenliğinin önüne geçiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir