Ethereum ne merkezi olmayan ne de deflasyonisttir

Ethereum, merkezi olmayan finans ekosisteminin temelidir ve otomatikman merkezi olmayan bir ağ olarak sınıflandırılır. Kağıt üstünde Ethereum, deflasyonist bir para birimine dayanan merkezi olmayan ve demokratik bir ağdır.

Gerçekte, ne merkeziyetçi ne de deflasyonisttir.

Deflasyona meydan okumak

Eylül 2021’de, Ethereum’un Londra sert çatalı, ağın emek harcama şeklini büyük seviyede değiştirebilmek için bir yükseltme seti olan EIP-1559’u tanıttı. Yükseltme, ağın kullanıcılar tarafınca ödenen gaz ücretlerinin bir kısmını yakmasını sağlayarak ETH arzını kalıcı olarak azaltacaktır. Devamlı azalan ETH arzının, madencilere ödenen günlük ödülleri aşması ve ETH’yi deflasyonist bir para birimine dönüştürmesi bekleniyordu.

Bununla beraber, aşağıdaki grafikte gösterildiği şeklinde, ETH yakma hızı, asla ETH basma oranını geçmedi.

ETH yakma oranını ve ETH basma oranını gösteren grafik (Kaynak: Glassnode)

Ethereum’daki azalan aktivite miktarı, yanma oranının nane oranını geçmesini engellemiş olan en büyük faktördür. Ethereum’un deflasyonist bir para birimi haline gelmesi için, gaz ücretlerinde yakılan ETH miktarının, blok ödülleri olarak dağıtılmak suretiyle basılan ETH miktarını geçmesi gerekir.

Geçen yıl, blok ödülleri olarak günlük averaj 13.000 ETH dağıtıldı. Gaz ücretlerinde 13.000’den fazla ETH yakmak için, Ethereum ağının ortalama 130 gwei’lik bir averaj temel gaz fiyatı görmesi gerekir.

Ethereum için öngörülen arz zirvesini ve 13.000 ETH’nin üstünde bir ücret yakma elde etmek için ihtiyaç duyulan temel gaz fiyatını gösteren grafik (Kaynak: Ultrason Parası)

Bununla beraber, senenin başından bu yana, Ethereum’daki averaj gaz fiyatı nadiren 130 gwei’yi aştı. YCharts’tan alınan verilere bakılırsa, Mayıs ayında kaydedilen iki zirvenin haricinde, gaz tutarları Nisan ayından bu yana 60 gwei’nin altında kaldı. Temmuz ayının başından beri averaj fiyat 20 gwei’nin altında kaldı.

2022’de Ethereum’daki averaj gaz fiyatını gösteren grafik (Kaynak: Glassnode)

Genel piyasa trendine meydan okumaya devam eden Ethereum’un yükselen fiyatı, ağdaki aktiviteyi azaltan faktörlerden biri olabilir. Artan fiyatlar, sırayla, Ethereum’un yaklaşmakta olan birleşmesini çevreleyen artan spekülasyonun direkt bir sonucudur. Daha ilkin CryptoSlate tarafınca kapsandığı şeklinde, artan vurgunculuk miktarı, ETH opsiyon sözleşmelerindeki açık pozisyonun ilk kez BTC’deki açık pozisyonu geçmiş olduğu türev piyasasında belirgindir.

Adem-i merkeziyetçiliğe direnmek

Merkeziyetsizlik söz mevzusu olduğunda, Ethereum’un başı daha da belada.

Glassnode’dan alınan verilere bakılırsa, Ethereum’un arzının %85’inden fazlası 100 ETH yada daha fazlasına haiz kuruluşlar tarafınca tutuluyor. Arzının ortalama %30’u 100.000’den fazla ETH’ye haiz kuruluşların elindedir.

ETH’nin tedarik dağıtımını gösteren grafik (Kaynak: Glassnode)

Ethereum’un bir hisse kanıtı (PoS) ağına yaklaşan geçişi, daha çok suali gündeme getiriyor. Gelecekteki PoS ağı, doğrulayıcıların minimum 32 ETH stake etmesini gerektireceğinden, ufak oyuncuları ağı güvence altına almaktan etkili bir halde çıkardı. Ethereum’un Beacon Chain’inde, birleşmenin peşinden ağın iyi mi görüneceğini gösteren bir takım doğrulayıcı aslına bakarsan var.

Beacon Chain’deki doğrulayıcıların bir çok, yerleşik borsalardan büyük ETH varlıklarına haiz yeni kurulan stake sağlayıcılarına kadar uzanan büyük kuruluşlardır. Ethereum’un doğrulayıcılarının büyük bir kısmı ABD ve AB’de kayıtlı tüzel kişilerdir ve bu yüzden her bölgenin düzenlemelerine tabidir.

Beacon Chain mevduat sahiplerini ve hisselerinin büyüklüğünü gösteren grafik (Kaynak: @TheEylon)Oyun Durumu: Birleşme Öncesi

Beacon Chain’de stake edilen toplam miktarın %69’unun derhal altında bir tek 11 sağlayıcı tarafınca stake ediliyor. Paylaştırılmış arzın toplam %60’ı dört sağlayıcı tarafınca paylanırken, tek bir sağlayıcı – Lido – paylaştırılmış arzın %31’ini oluşturur.

Yüksüz bir boğa piyasasında, bu miktardaki merkezileşme fark edilmeme eğilimindedir. Sadece, makro belirsizliklerle daha da sarsılan kargaşa ve bunalımlı bir piyasa, tüm bu kusurları ortaya çıkarmaktadır.

Tornado Cash ve öteki merkezi olmayan gizlilik hizmetlerinin yaptırımını çevreleyen münakaşa, birçok kişinin Ethereum’un doğrulayıcılarını kendileri yaptırımcı olmaya zorlayabileceğine inanmasına niçin oldu.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir