Ethereum NFT Yaratıcıları Niçin Her insana Ticari Haklardan Vazgeçiyor?

özetlemek gerekirse

Popüler NFT projesi Moonbirds, sanat eserini kamu malı haline getirerek bir CC0 lisansına geçecek. Öteki CC0 projelerinde olduğu benzer biçimde, sanat eserinin özgürce kullanılabileceği, tekrardan karıştırılabileceği ve ticarileştirilebileceği anlamına gelir.

Moonbirds, 2022’nin en başarı göstermiş NFT projelerinden biri ve birkaç ay içinde yarım milyar doların üstünde işlem hacmi sağlıyor. Bir tane satın almak, bu yazı itibariyle size minimum 29.000 dolar değerinde ETH’ye mal olacak. Sadece yaratıcıları, görüntülerini kullanmak için bir Moonbird sahibi olmanız gerekmeyeceğine karar verdi.

Proof—Proof Collective NFT grubu ve Moonbirds’ün arkasındaki Web3 girişimi—Moonbirds ve son Oddities NFT koleksiyonlarını bir CC0 yada Creative Commons Zero lisansına geçireceğini duyurdu.

Etkili bir halde, yaratıcılar tarafınca hiçbir hakkın saklı tutulmadığı ve sanat eserini kamu malı haline getirmiş olduğu anlamına gelir. Netice olarak, hepimiz Moonbirds yada Oddities sanat eserlerini ve benzerlerini türev projeler, ürünler, giysiler, her şey yaratmak ve satmak için kullanabilir.

1/GM.

Bugün @moonbirds ve @oddities_xyz’in CC0 kamu lisansına geçtiğini duyuruyoruz.

Bu hareketin netin ve web3’ün değerlerini onurlandırdığına ve saygı duyduğuna ve projenin yeni ve mühim bir aşamasını başlattığına inanıyoruz. 🧵…

— KΞVIN R◎SE (🪹,🦉) (@kevinrose) 4 Ağustos 2022

Teknoloji girişimcisi ve risk sermayedarı, kurucu ortak Kevin Rose, 2004 senesinde toplumsal platform Digg’i beraber yarattığını belirterek bugün haberlerle beraber bir Twitter ileti dizisi yayınladı. Web2 emektarı, Digg’in öncü özelliklerinin hızla yansılamak edildiğini ve yinelendiğini söylemiş oldu. rekabet eden platformlar vesilesiyle

Rose, “Varsayılan içgüdüsel tepki, yarattığınızı korumaktır” diye yazdı. “Sadece Web3, her şeyi ilk ilkelere nazaran tekrardan başlatmak ve tekrardan incelemek için bir talih. Kazanmamız için başkalarının başarısız olması gerekmediğini söyleme şansı. Daha kapsayıcı ve her insana açık olma şansı.”

Öteki CC0 projeleri benzer biçimde, Moonbirds de NFT’lerin orijinal yaratımlar bulunduğunu kanıtlamak için Ethereum blok zincirinin kaynağına güvenecek. Rose, “Moonbirds’ün gerçekliği, ticari markaları tatbik eden avukatlardan değil, akıllı sözleşmelerin kökeninden ve tek gerçek kaynağından gelecek” diye yazdı.

Sunshine’ı kamuya açık hale getirerek kutlayalım 🤝

— XCOPY 🏴 (@XCOPYART) 1 Ağustos 2022

Proof’un duyurusu, takma adlı kripto sanatçısı XCOPY’nin önceki tüm sanat eserlerini kamu malı olarak açacaklarını tweetlemesinden bir tek birkaç gün sonrasında geldi.

XCOPY, Moonbirds’den oldukça değişik türde bir NFT çizimi yapar; uzmanlık alanı, tanesi milyonlarca dolara satılan tek baskı dijital illüstrasyonlardır. XCOPY daha ilkin Aralık 2021’de ortalama 7,1 milyon dolar değerinde ETH’ye satılan “Sağ Tıkla, Adam Olarak Kaydet” çizimlerini kamu malı haline getirmişti.

Pazartesi günü, XCOPY, “summer.jpg” resimlerine de CC0 statüsü verileceğini yazdı… yaptıkları her şeyle beraber, bu bir ortaklaşa iş değil.

XCOPY, “Hemen hemen bir CC0 yazı görmedik, fakat geleceğine inanıyorum,” diye yazdı, “Hepsini gireceğim ve CC0 uygulayacağım. [to] tüm mevcut sanatım.”

Niçin CC0?

Proof ve XCOPY, büyüyen CC0 hareketinden faydalanan son olarak büyük Ethereum NFT yaratıcılarıdır, sadece yalnız değildirler. Günde tek bir NFT’yi açık artırmaya çıkaran ve sahiplerine kıymetli bir DAO hazinesine oy hakkı veren yeni bir NFT projesi olan Nouns, emsalsiz uzaydaki en iyi malum CC0 projesidir.

Kutu benzer biçimde “İsim gözlükleri” de dahil olmak suretiyle adların görüntüleri, her türden NFT projeleri için kullanılabilir – ve eğer Lil’ İsimler, 3D İsimler ve NounPunks herhangi bir gösterge ise, vardır. Bu bir tek buzdağının görünen kısmı ve lansmanının birinci yıl dönümü yaklaşırken İsimler estetiğinin ürünlere ve öteki caddelere yayıldığını görüyoruz.

Aslen, İsimler gözlükleri, son Super Bowl esnasında bir Bud Light reklamında yayınlandı. Bud Light markasının bir İsim NFT’si var ve DAO oylarına katılıyor, sadece reklamda gözlükleri kullanmak için NFT’ye haiz olmasına gerek yoktu. Bu beklenmedik bir bükülme olabilir, sadece Web3 hareketinin merkezi olmayan, açık kaynaklı değerleriyle iyi uyum sağlar.

Nouns’un ortak yaratıcısı 4156, geçen Kasım ayında Decrypt’e “Artık telif hakkına ihtiyacınız yok” dedi. “Bilimsel niteliği olan alıntıların orijinal makaleyi daha mühim hale getirmesi benzer biçimde, İsimlerin hangi halde olursa olsun alıntılanması – en azından bu bizim tezimiz – orijinalleri daha mühim ve daha kıymetli hale getirecektir.”

Başka bir deyişle, 4156 ve öteki birçok CC0 savunucusunun görüşüne nazaran, IP’nin artan kullanımı ve yaygınlaşması, onlardan uzaklaşmak yerine orijinal NFT yaratımlarına kıymet katmalıdır. Aslen amaç, görüntüleri memler benzer biçimde her yere yaymaktır.

Sadece bu açık kaynaklı IP genişletmesinden potansiyel olarak yararlanan NFT sahipleri var.

Çarşamba günü gösterilen CC0 hareketinin kapsamlı bir a16z Crypto açıklayıcısı tarafınca belirtildiği benzer biçimde, 4156 Mayıs’ta tweet atarak, “CC0+NFT, Bitcoin’in para birimi için yaptığını medya için yapıyor: çekişmeli bir oyunu işbirlikçi bir oyuna dönüştürüyor” dedi.

Bu büyük bir gözlem ve İsimlerle bir tek bir yıl oldu. Öte taraftan, bir Super Bowl yayını esnasında İsimlerin görüntüleri esasen ortaya çıktı. Ve açıkça türev emek harcamaları etkinleştirmenin ve teşvik etmenin ötesinde, İsimler DAO, IP’yi daha da genişletmeye ve yaymaya destek olan projeleri finanse etmek için devamlı olarak geniş hazinesini kullanır.

İsimler açık çoğaltması ve DAO modeli benzersizdir, sadece Goblintown, CrypToadz, Mfers, Anonymice ve Blitmap dahil olmak suretiyle birçok başka CC0 projesi vardır. NFT düşlem teçhizat listeleri, oyunlar ve anlatı ürünleri de dahil olmak suretiyle her türlü proje için temel olarak kullanılabildiğinden, Loot kavramın iyi malum bir başka örneğidir.

Bu projelerin aksine, Moonbirds bir CC0 projesi olarak başlamadı: binlerce NFT sahibinin ne düşündüğünden bağımsız olarak halka açılıyor. Rose, kendi adına, anahtarları hiç kimseye ve her insana teslim etme fikriyle sulh içinde görünüyor.

“Fikrimizi değiştiremeyiz” diye tweet attı. “Sizin için kök salıyoruz ve tüm yaratıcı çabalarınızı tanıtmaya ve desteklemeye destek olmak için sabırsızlanıyoruz.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir