Ethereum Pompaları 1.700 Doları Geçti—Birleşme Dalgası Tekrardan Başlıyor mu?

Piyasa değerine gore en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, pompalanıyor ve ağın “birleştirme” süratli yaklaşımıyla bir ay içinde en yüksek fiyatına ulaşıyor.

CoinGecko verilerine gore şu anda Ethereum 1.724.10 dolardan işlem görüyor. Bu geçen hafta %12’lik bir artış. Varlık ek olarak son 24 saatte %14 arttı.

Ve 30 gün ilkin, %44’lük bir artışla 1.186.57 $ olarak fiyatlandırıldı. İşleri perspektife koymak için, piyasa değerine gore en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, geçen ay bir tek %14,6 arttı ve yazı yazılırken 23.773,30 dolardan işlem görmüş oldu.

Tüm kripto piyasası, yükselen enflasyon ve baş gösteren durgunluktan rahatsız olan yatırımcılar, ABD hisse senetleri de dahil olmak suretiyle “riskli” olarak kabul edilen varlıkları satarken bu yıl savaşım etti. Ethereum’un kendisi, geçen yılki 4.878.26 dolarlık kripto boğa koşusu esnasında tüm zamanların en yüksek seviyesinden %65’in üstünde düştü.

Fakat şu anda gene pompalıyor. Niçin? Niye? Senelerce devam eden gecikmelerden sonrasında artık kati bir tarihin 19 Eylül olduğu görünen birleştirme olarak malum ağa uzun süredir beklenen bir yükseltme ile ilgisi olabilir.

“ETH 2.0” destanını takip etmeyenler için Ethereum, bir hisse ispatı konsensüs mekanizmasına geçerek işleri yapma şeklini değiştiriyor. Şu anda Ethereum, işlemleri doğrulamak ve doğrulamak ve ağı korumak için kuvvetli bilgisayarlar kullanan madencileri içeren, emek verme kanıtı olarak malum Bitcoin ile aynı düşünce birliği yöntemini kullanıyor.

Sadece geliştiriciler uzun süredir ETH 2.0 yükseltmesi üstünde çalışıyor ve bunu madencilere olan ihtiyacı ortadan kaldıracak olan Proof of Stake’e taşıyor. Bunun yerine, doğrulayıcılar (minimum 32 ETH taahhüt ettiğiniz yada Coinbase yada başka bir sağlayıcıdaki bir stake havuzuna katıldığınız sürece herhangi biri olabilir), ağın kriptosunu kilitleyerek ağı güvende tutacaktır.

Ethereum Vakfı’na gore, Ethereum’u kabaca %99 daha enerji verimli hale getirecek. Sadece işin can alıcı noktası ve bazı yatırımcıların ve analistlerin şu anda bu kadar iyimser olduğu şey, yükseltmenin ekonomiyi de denetim altında tutacağı.

Yeni ETH çıkarmak için şu anda dolaşımda olan ETH’nin kilitlenmesini gerektirerek, sürecin kripto para birimi üstünde deflasyonist bir tesiri olabilir. Ve kripto talebi yüksek kalırken ETH arzındaki gelişme yavaşlatılabilirse, bunun fiyatı üstünde pozitif bir tesiri olabilir. Kısaca yükseliş düşüncesi gene de devam ediyor.

Sadece makroekonomik koşullar düzelmezse ve boğaların beklediği şeklinde piyasaya yeni para akmazsa, ETH’nin mevcut yukarı yönlü yörüngesi kısa ömürlü olabilir.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir