Ethereum, stablecoin’ler üstündeki hakimiyetini geri kazanıyor

Yatırımcıların pozisyonlarını kaldırmanın en kolay yollarından biri stabil coinlere yönelmektir. Merkezi durağan(durgun) paralar, algoritmik emsallerinden değişik olarak, oynaklığa karşı dirençlidir ve en şiddetli piyasa koşullarında bile durağan(durgun) fiyatlarını korur.

Son iki yılda pazar, stabilcoinlerin mühim seviyede büyüdüğünü ve kripto ekosisteminin en mühim parçalarından biri haline geldiğini görmüş oldu. Zirvede, stabilcoinlerin piyasa kıymeti 160 milyar dolara ulaştı.

Durağan(durgun) paraların önemi, endüstrinin değişken kripto varlıklarından eşi görülmemiş oranda kıymet akışı görmüş olduğu 2022’de daha da pekiştirildi. Terra (LUNA) patlaması ve müteakip likidite krizinin tetiklediği, değişken varlıkları bırakan tüm kıymet, istikrarlı paralara dönüştü.

Stabilcoin piyasasına giren kıymet miktarı, en büyük dört stablecoin’in piyasa kıymeti açısından Ethereum’u (ETH) geçmesine niçin oldu.

Haziran ayının başlangıcında USDT, USDC, DAI ve BUSD’nin piyasa kıymeti, Ethereum’un piyasa kıymetini ilk kez aştı. Bir grup “durağan” varlığın ilk kez volatil bir varlığın kıymetini aşması, Haziran ayında gördüğümüz kaldıraç kaybının ciddiyetini gösteriyor.

Bununla beraber, Ethereum’un Eylül ayında yaklaşan Birleşmesini çevreleyen spekülasyonlardaki artış, ETH’nin fiyatını yukarı doğru iterek baskın düşüş piyasası eğilimine meydan okudu. Ethereum’un fiyat toparlanması, piyasa kıymeti şu anda 243 milyar doların birazcık üstünde olan durağan(durgun) paralar üstündeki hakimiyetini geri kazanmasına yol açtı.

Ethereum’un fiyat ve piyasa tutarındaki düşüşüne neden olan en büyük faktörlerden biri, DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değerdeki (TVL) büyük düşüş oldu. Terra (LUNA) geri tepmesi, yatırımcıların tokenlerini toplu olarak borç verme protokollerinden çekmesiyle DeFi’de büyük bir kaldıraç yitirilmesine niçin oldu.

2022 kaldıraç azaltma, pazarın 2020 ve 2021’de verim çiftçiliğinin devreye girmesiyle görmüş olduğu DeFi patlamasının tam tersi olarak geldi. Neredeyse her gün ortaya çıkan yeni borç verme protokolleri ile Ethereum’da kilitlenen toplam kıymet (TVL), 2021’de 253 milyar dolar ile zirveye ulaştı. Bu yılki borç azaltma, TVL’nin %70’in üstüne düşmesine ve bir tek 72 milyar dolara düşmesine niçin oldu.

Glassnode’dan alınan verilere nazaran, Ethereum’un TVL’si Haziran ayında dibe vurabilirdi. TVL kısa bir süre için 72 milyar dolara bağlı kaldı, Haziran ortasında hafifçe bir toparlanma kaydetti ve Ağustos ayına girerken yükselmeye devam etti.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir