Ethereum Staking Jetonları, Şangay Yükseltmesi Bir Tarih Alırken Çift Haneleri Atladı

Shapella adlı Şanghay ve Capella yükseltmeleri, Ethereum Vakfı’nın son notuna nazaran 12 Nisan 2023’te 18:30 UTC civarında etkinleşecek.

En önemlisi, bu yükseltme, bireyler ve daha büyük staking ekipleri de dahil olmak suretiyle Ethereum stake edenlerin ETH’lerini özgürce çekmelerine izin verecek. Şu anda bu mümkün değil.

Haber, Lido DAO (LDO), Frax Shares (FXS) ve Rocket Pool (RPL) benzer biçimde staking projeleri için mahalli tokenleri artırdı. CoinGecko’ya nazaran, bu belirteçlerdeki kazançlar, Ethereum’un son gündeki %5,5’lik artışını aştı; LDO %18,6, RPL %13,3 ve FXS belirteci %20,4 arttı.

Bu protokollerin her biri, kullananların azca yada oldukca Ethereum yatırmasına ve stakinge katılmasına izin verir. Direkt ana ağa para yatırmak, katılmak için minimum 32 ETH gerektirir. Kullanıcılar bir staking projesine para yatırdıklarında, staking getirisi gerçekleşme eden ve depozitonun makbuzu benzer biçimde davranan Ethereum’un “stake edilmiş” bir sürümünü alırlar.

Para çekme işlemleri etkinleştirildikten sonrasında, bazı analistler, bunun Lido’nun stETH’si ve Frax’in frxETH’si benzer biçimde ETH’nin stake edilmiş sürümlerini tutma riskini de azaltabileceğini öne sürüyorlar, şundan dolayı bunlar sonunda paraya çevrilebilir. Azalan risk, daha çok ETH sahibini daha yüksek getiri için LSD platformlarında hisse almaya teşvik edebilir.

Toplam ETH mevduatının %31,5’ine haiz en büyük LSD varlığı olan Lido DAO, dün esasen Goerli kontrol ağında para çekme işlemlerini gerçekleştirmiş oldu.

🎉 Lido V2 şu anda Goerli’de kontrol ediliyor ve ilk başarıya ulaşmış para çekme işlemi esasen onaylandı 🎉https://t.co/8NcTklCmjU

Goerli V2 Testnet’ten neler bekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır 🧵👇

— Lido (@LidoFinance) 28 Mart 2023

En yeni yükseltme, Ethereum’un Eylül 2022’de blok zincirinin bir hisse kanıtı (PoS) mutabakat mekanizmasına geçmiş olduğu birleştirme etkinliğinden sonrasında gelir.

Bu kez, Shapella yükseltmesi, Aralık 2020 benzer biçimde erken bir tarihte Ethereum’larını ağda stake eden çeşitli kullanıcılar için ETH çekilmesini sağlayacak.

Bugün, ağda stake edilmiş 16,3 milyondan fazla Ethereum var.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir