Ethereum Tüccarları Birleşmeyi Alıp Satmaya Iyi mi Hazırlanıyor?

Ethereum türevleri piyasasına bir bakış, Ethereum ağında uzun süredir beklenen bir yükseltme olan “birleşmenin” kripto tüccarlarının “söylentiyi satın alması ve haberleri satması” için zemin hazırladığını gösteriyor.

Bu, bugün hem ETH seçeneklerinde hem de vadeli işlemlerde birleşmenin gerçekleşmesinin beklendiği Eylül ayına kadar “geriye doğru hareket” bildiren blockchain danışma şirketi Glassnode’a gore. Geriye dönüklük terimi, vadeli işlem piyasasındaki bir varlığın fiyatlarının, temel spot fiyatından daha düşük olduğu anlamına gelir.

“Eylül kontratlarına bakarsak [crypto derivatives exchange] Deribit, Ethereum tüccarlarının yönlü önyargısı derhal açık, ”dedi rapor. “Tacirlerin ETH fiyatlarına 2.2 bin doların üstünde bahis yapması ve mühim açık faizin 5.0 bin dolara kadar çıkmasıyla beraber, alım opsiyonları, büyüklük açısından cüce satım opsiyonları.”

Alım opsiyonu, yatırımcının, eğer isterse, belirli bir varlığı evvelde belirlenmiş bir fiyattan satın alabileceğine dair geçici bir garantidir. Satım opsiyonu aynıdır, sadece bir varlığı satmak içindir. Glassnode, aramaları yüksek fiyatla satın alma talebinin Eylül ayında ETH fiyatı için “aşırı bir yükseliş eğilimi” gösterdiğini söylüyor.

Bununla beraber, bu eğilim, ETH seçeneklerine olan talebin azaldığı görülen Ekim ayında keskin bir tersine dönüş görüyor. Aslına bakarsak, ETH’nin zımni oynaklığı (piyasanın bir varlığın gelecekteki fiyatına ilişkin beklentilerini ölçen bir ölçüm), aşağı yönlü fiyat tahminlerinde yukarı yönlü tahminlerden nispeten daha yüksektir. Glassnode’a gore bu, tüccarların “haberi satmak” opsiyonu koruması için Birleştirme sonrası bir prim ödediğini” gösteriyor.

Şu an itibariyle, Ethereum opsiyon açık faizi 6,6 milyar dolardır – tarihte ilk kez Bitcoin’den daha yüksek, doğrusu 4,8 milyar dolar. Raporun belirttiği şeklinde, Bitcoin türev piyasaları şu anda oldukça azca yönlü önyargı gösteriyor.

ETH’nin fiyatı, Ethereum geliştiricilerinin artık birleşmenin 19 Eylül’de yada civarında gerçekleşeceğinden güvenilir olduklarının ortaya çıkmasının peşinden terfi etti. Proof-of-stake işaret zinciri. Bu yüzden birleşme, Ethereum’un uzun süredir beklenen hisse kanıtına geçişini tamamlamanın son adımıdır.

Geliştiriciler, bununla birlikte “Ethereum 2.0” olarak da adlandırılan bu yükseltmenin, tıkanıklığa ve aşırı pahalı işlem ücretlerine eğilimli olan mevcut ağı daha süratli ve daha ölçeklenebilir hale getirmesini bekliyor. Değişim bununla birlikte Ethereum madenciliğine de son veriyor ve bunun yerine ağ katılımcılarının yeni ETH oluşturmak ve bu paraları stake ödülleri olarak vermek için mevcut ETH’yi ağa paylaştırmasını yada rehin vermesini gerektirecek.

Bunu yaparken, değişikliğin yeni ETH’nin oluşturulma ve dağıtılma oranını mühim seviyede azaltarak kripto para birimi üstünde deflasyonist bir tesiri olması planlanıyor. Ve kripto para birimine olan talep yüksek kalırsa, bunun fiyatı üstünde pozitif bir tesiri olabilir. BitMEX’in kurucu ortağı Arthur Hayes, Perşembe günkü bir blog yazısında, bu olgunun “Ether fiyatını katlanarak artırmaya” destek olacağını ve 2023 Mart’ına kadar potansiyel olarak 5000 dolara çıkacağını öngördü.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir