Ethereum yanlış mı gitti? İşte Birleştirme esnasında dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan 3 işaret

Birleştirmeden sonrasında Ethereum’un tamamen işlevsel bir hisse kanıtı (PoS) ağına geçeceği varsayımı, 193 milyar dolarlık piyasa kıymeti ve 400 merkezi olmayan uygulamaya (DApps) haiz bir varlığı taşımak için ihtiyaç duyulan riski ve çabayı bir halde göz ardı ediyor.

İşte tam da bundan dolayı, ethernodes.org’a nazaran 14 Eylül’de yapılması planlanan etkinliği takas etmek isteyen hepimiz için yaşamsal ağ koşullarını seyretmek oldukça önemlidir. Daha da önemlisi, tüccarlar, işlerin ters gitmesi durumunda kaygı verici gelişimleri tespit etmeye hazır olmalıdır.

Akıllı sözleşmelerde kilitlenen toplam 34,2 milyar dolarlık değerin yanı sıra, Beacon Chain’de 5,3 milyar dolarlık Ether daha bulunuyor. Ağ şu anda birçok token, oracle sağlayıcısı, stablecoin’ler, katman-2 ölçeklenebilirlik çözümleri, bileşik varlıklar, maddi olmayan öğeler (NFT), merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları ve zincirler arası köprüler tarafınca kullanılıyor.

Bu, Birleştirme’nin niçin seneler içinde onlarca kere ertelendiğini ve niçin ağın tarihindeki en mühim yükseltme olarak kabul edildiğini kısmen açıklıyor.

Bundan dolayı, üç değişik testnet Birleştirme işlemine doğal olarak tutuldu, son olarak Goerli 11 Ağustos’ta olmak suretiyle, Ropsten ve Sepolia dahil olmak suretiyle tüm testnet uygulamalarında minik problemler sunuldu. Mesela, Ethereum geliştiricisi Marius van der Wijden, “iki değişik terminal bloğunun ve oldukça sayıda güncellenmemiş düğümün” süreci birazcık yavaşlattığını belirtti.

Herhangi bir blok zinciri ağının aslı, bloklarıdır.

Konsensüs mekanizmasının ne olduğu mühim değil. Tüm blok zincirleri, tavsiye edilen ve onaylanan yeni bloklara dayanır. Ağ katılımcıları tarafınca dikkate alınması için bile takip edilmesi ihtiyaç duyulan yerleşik blok parametreleri vardır.

Ethereum Merge durumunda, bir dönem, altı buçuk dakika içinde onaylanması ihtiyaç duyulan 32 bloktan oluşan bir pakettir. ETH2 Beacon Chain Mainnet’in BeaconScan by Etherscan ve Ethscan ETH2 Explorer by Redot benzer biçimde elit kaynaklardan etken olarak izlenmesi önemlidir.

Ethereum İşaret Zinciri dönemleri ve blokları. Kaynak: EthScan

Bu monitördeki kırmızı bayraklar, dönemlerde düşük oylama iştirakı, on üç dakika (2 dönem) sonrasında kesinlik olmaması yada tavsiye edilen bloklarda eziyet durması olacaktır.

Infura’nın Ethereum 2.0 API’sini İzleme

Infura, merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için altyapı sağlayarak geliştiricilerin çözümlerini kendi tam Ethereum düğümlerini barındırmadan dağıtmalarına olanak tanır. Firmanın tamamı Joseph Lubin tarafınca denetim edilen Ethereum risk sermayesi grubu ConsenSys’e aittir.

Infura’nın internet sayfasına nazaran, altyapısına dayanan projeler içinde Uniswap, Compound, Maker, Gnosis, Brave, Decentraland ve Web3 cüzdan sağlayıcısı Metamask içeriyor.

Infura API durum sayfası. Kaynak: Infura

Bundan dolayı, Infura’nın API’sini seyretmek, Dapps’in performansını değerlendirmek için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Ek olarak, Infura’nın Ethereum ekosistemiyle ne kadar yakından bağlantılı bulunduğunu göz önünde bulundurarak, durum sayfaları gerçek zamanlı güncellemeleri güvenilir bir halde göstermelidir.

İlgili: ETH Merge, CoinGecko kurucu ortağı çatallı tokenler için strateji paylaşıyor

Slashings, doğrulayıcılar cezalandırılıyor mu?

Ethereum Merge konsensüs mekanizması, saldırıları önlemek için tasarlanmış ceza kurallarına haizdir. Kasıtlı olarak yanlış davranan herhangi bir doğrulayıcı kesilir, doğrusu ilgili 32 Ether hissesinin bir kısmı kaldırılır. Tekrarlayan eğik çizgiler, sonunda doğrulayıcının ağdan çıkarılmasına niçin olur. Staking sağlayıcıları ve doğrulayıcı yazılımı, mesela bağlantılarının kesilmesi benzer biçimde durumlarda birinin yanlışlıkla kesilmesini önlemek için yerleşik korumaya haizdir.

Kesik doğrulayıcı detayları. Kaynak: BeaconScan

Yatırımcıların, kesmenin ağın standart bir eylemi bulunduğunu, koruyucu bir tedbir bulunduğunu anlamaları gerekir, bundan dolayı derhal negatif olarak kabul edilmemelidir. Kaygı verici bir ortam, potansiyel olarak yazılımlarının gerektiği benzer biçimde çalışmadığını gösteren yüzlerce doğrulayıcının aynı anda kesilmesi olacaktır.

410.000’den fazla etken doğrulayıcı vardır, bundan dolayı bunların %20’si yada %30’u sonunda çevrimdışı olsa bile, ağ tasarlandığı benzer biçimde devam edecektir. Eğik çizgiyi seyretmek, bir barındırma sağlayıcısı benzer biçimde bazı hizmetlerin çevrimdışı bulunduğunu yada Birleştirme esnasında bazı uyumsuzlukların ortaya çıktığını gösterdiği için önleyici bir önlemdir.

Ethereum savunucuları, yalnızca kendi düğümleri ve sunucuları yerine harici verileri izlemeyi düşünmelidir. Gecikmeler ve hatta hatalı uyarı işaretleri olabilir, bundan dolayı birden fazla informasyon deposu kullanmak, tek bir internet sayfasındaki veriler yada toplumsal ağlardaki bir gönderi tarafınca yanlış yönlendirilmekten kaçınmaya destek olabilir.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir