EthereumPoW ekibi seçilen sözleşmeleri dondurmayı planlıyor, topluluk geri itiyor

Ethereum (ETH), 15-16 Eylül’e kadar mevcut iş kanıtı (PoW) zincirinin sonunu görecek olan bir hisse kanıtı (PoS) ağına geçiş meydana getirecek. Bu vaka, Ethereum ekosisteminden PoW madenciliğini ortadan kaldıracaktır.

Terminal toplam zorluğu 587500000000000000000 olarak ayarlanmıştır.

Bu, ethereum PoW ağının artık (kabaca) durağan(durgun) sayıda madenciliğe haiz olduğu anlamına geliyor.https://t.co/3um744WkxZ, birleştirmenin 15 Eylül civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyor, sadece kati tarih hashrate bağlı. pic.twitter.com/9YnloTWSi1

— vitalik.eth (@VitalikButerin) 12 Ağustos 2022

Bu şekilde büyük bir yükseltmenin ışığında, PoW taraftarları, bilhassa madenciler, PoW zincirini canlı tutmaya karar verdiler. Salı günü çekirdek PoW ekibi olan EthereumPoW (ETHW), ETH sahiplerine varlıklarını Uniswap Sushiswap, Aave, Compound ve öteki merkezi olmayan borsalar (DEX) benzer biçimde likidite sağlayıcılarından (LP’ler) çekmelerini tavsiye etti.

Çekirdek ekip, kullanıcı varlıklarını korumak için hardfork’tan sonrasında belirli DEX LP’lerinde ve borç verme protokollerinde ETHW belirteçlerini geçici olarak donduracaklarını söylemiş oldu.

Çekirdek ekip, Ethereum PoW hard fork’undan derhal sonrasında, bilhassa ilk birkaç blok için, kullananların LP’lere yatırılan ETHW jetonlarının, kullanımdan kaldırılmış ve değersiz USDT, USDC ve WBTC kullanan bilgisayar korsanları ve bilim adamları tarafınca takas edileceğine yada ödünç verileceğine inanıyor. “topluluk için büyük bir karmaşa” yaratır.

Çekirdek ekip dedi ki:

“ETHW Core, protokollerin denetleyicileri yada toplulukları daha iyi bir yol bulana kadar kullananların ETHW belirteçlerini korumak için belirli LP sözleşmelerini geçici olarak dondurmak için zor bir karar vermek zorunda.”

Ekip ek olarak, yalnızca ETH2.0 depozito sözleşmesi ve Wrapped Ether benzer biçimde tek bir varlığı içeren stake sözleşmelerine dondurma uygulanmayacağını söylemiş oldu.

Kullananların varlıklarını rızaları olmadan dondurma fikri, topluluktaki pek oldukca şahıs için iyi gitmedi. Kullanıcılara, durağan(durgun) kodlanmış LP akıllı sözleşmelerini ETH istemcilerine donduran çekirdek ekibe, merkezi olmayan bir halde kesinlikle hatırlatılır.

ETHW’yi pazara uygun olmayan yavaş, merkezi bir zincire dönüştürmek.

Kullanıcıları, ETHW’yi LP’den boşaltan botlardan korumak istiyorsanız, başka önlemlerin alınması gerekir.

Uniswap + AAVE + Compound’un havuzlarında 1.8M ETH var. 60 $ ETHW için ortalama 108 milyon $ zımni kıymet

— Alberto Rosas (@albertorosasg) 17 Ağustos 2022

Ötekiler bunu bir aldatmaca olarak nitelendirdi ve temel ETHW ekibi bulunduğunu iddia eden Twitter hesabını bildirmeyi önerdi.

Bu hesabın düzmece bulunduğunu bildirmenizi tavsiye ederim. “Resmi” bir ETHW çekirdek ekibi yok ve bireysel kişiler tarafınca seçilen sözleşmeleri donduran, süratli bir halde kod değişikliği teklif ediyorlar. EIP tartışması, oylama yada herhangi bir şey yok. Bu muhtemelen yalnız 3. bir çatal yaratacaktır. dolandırma. https://t.co/4bORc2bTZP

— Tommy Genesis (@0xTommyGenesis) 17 Ağustos 2022

PoW Ethereum hardfork, Ethereum Classic’e %51 saldırısının arkasında bulunduğunu iddia eden önde gelen Çinli madenci Chandler Guo’nun da desteğini aldı.

Ben Chandler Guo, Ethereum Classic’e (ETC) %51 saldırısı 98G hash oranımla geliyor https://t.co/9VM6vPa8CS

– Chandler Guo (@ChandlerGuo) 24 Temmuz 2016

Kripto borsalarının ve stablecoin ihraççılarının bir çok, yaklaşmakta olan PoS tabanlı Ethereum ağının arkasına desteklerini attı. Bununla beraber, kripto borsaları, çatallı bir PoW zinciri çekiş kazanırsa, topluluğun talebine bağlı olarak çatallı tokeni de listelemekten yana olacaklarını belirtti.

Kripto analitik şirketi Messari’nin bir tahminine nazaran, ETH madencilik sektörü 19 milyar dolar değerinde. Milyarlarca değerinde altyapıyla, madenciler, Ethereum Classic (ETC) yada Bitcoin (BTC) benzer biçimde öteki POW tokenlerinin madenciliğinin o denli karlı olmayacağı düşünüldüğünde, hard fork’u tercih etmelidir.

İlgili: Ethereum geliştiricileri, The Merge için kalıcı zamanı onaylıyor

Uzmanlar, topluluğun çoğunluğu yeni ağa geçeceğinden, çatallanmış bir PoW Ethereum zincirinin de o denli karlı olmayacağına inanıyor. ShapeShift DAO’da tokenomics lideri Şehir Barton, Cointelegraph’a verdiği demeçte.

“Sonuçta özgür piyasa karar verecek olsa da, bazı ilk fiyat keşiflerinin (ve bu çatallı jetonları satmak için potansiyel bir fırsatın) arkasından, bu POW çatallarının ölmesi muhtemeldir. Başarıya ulaşmış olma olasılığı daha yüksek olan bir strateji, Ethereum Classic benzer biçimde öteki POW zincirlerinde madencilik yapmaktır.”

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, PoW çatalını da eleştirdi ve bunu birkaç yabancının açgözlülüğü olarak nitelendirdi. Madencilerin de ETC’ye geçmesini tavsiye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir