Ethereum’u Sansürlemektense Staking’i Durdurmayı Tercih Ederdik: Coinbase CEO’su

Mühim Çıkarımlar

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, borsanın Ethereum işlemlerini sansürlemek için ihtimaller içinde yasal taleplere uymak yerine stake hizmetini kapatmayı tercih edeceğini söylemiş oldu. Armstrong’un yorumları, Ethereum’un Proof-of-Stake’e geçtikten sonrasında sıkıdüzen direncinin olası gücüyle ilgili hararetli bir münakaşanın ortasında geldi. Beacon Chain staking verilerine bakılırsa Coinbase, “Birleştirme”den sonrasında üçüncü en büyük Ethereum doğrulayıcısı olmaya hazırlanıyor.

Bu makaleyi paylaş

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Ethereum’un Proof-of-Stake kapsamında sansüre dirençli kalma kabiliyetini çevreleyen devam eden tartışmalara katıldı.

Coinbase Ethereum’u Sansürlemez

Brian Armstrong, Coinbase’in Ethereum’un ağ bütünlüğünü korumak ve işlemleri sansürlemek için düzenleyicilere uymak içinde seçim yapmak zorunda kalması durumunda protokole öncelik vereceğini söylemiş oldu.

Bu, aslen yüzleşmeyeceğimiz bir varsayım. Fakat yapsaydık, bence B ile giderdik. Daha büyük resme odaklanmak gerekiyor. Daha iyi bir sonuca ulaşmaya destek olabilecek daha iyi bir seçenek (C) yada yasal bir güçlük olabilir.

— Brian Armstrong – barmstrong.eth (@brian_armstrong) 17 Ağustos 2022

Perşembe günü Twitter’da ortaya atılan varsayımsal bir senaryoya cevap veren ABD kripto borsasının CEO’su, firmanın Ethereum işlemlerini ağ düzeyinde sansürlemek için ihtimaller içinde yasal gerekliliklere uymak yerine stake hizmetini kapatmayı tercih edeceğini söylemiş oldu.

“Düzenleyiciler, doğrulayıcılarınızla ethereum protokolü düzeyinde sansürlemenizi isterse: A) protokol düzeyinde uyacak ve sansürleyecek misiniz, [or] Rotki kurucusu Lefteris Karapetsas, Coinbase dahil olmak suretiyle en büyük Ethereum token stakerlarından bazılarını etiketleyen bir gönderide yazdı. Armstrong, soruya cevap olarak şunları söylemiş oldu:

“Bu, aslen yüzleşmeyeceğimiz bir varsayım. Fakat yapsaydık, bence B ile giderdik. Daha büyük resme odaklanmak gerekiyor. Daha iyi bir sonuca ulaşmaya destek olabilecek daha iyi bir seçenek (C) yada yasal bir güçlük olabilir.”

Armstrong’un yorumları, kripto para topluluğu içinde, Ethereum’un gelecek ay yapılması planlanan Proof-of-Stake’e yükseltmesi beklenen “Merge” gemisinin peşinden, Ethereum’un sıkıdüzen direncinin olası gücüyle ilgili şiddetli bir münakaşanın ortasında geldi.

Münakaşa, ABD Gömü Bakanlığı Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi’nin Ethereum tabanlı gizlilik protokolü Tornado Cash’i onaylamasının peşinden geçen hafta başladı. Birkaç gün sonrasında Hollandalı yetkililer, Tornado Cash geliştiricisi Alexey Pertsev’i “kabahat akışlarını gizleme ve kara para aklamayı kolaylaştırma” şüphesiyle tutukladı.

Eleştiri blok zinciri altyapı sağlayıcıları Infura ve Alchemy ve stablecoin ihraççısı Circle dahil olmak suretiyle birçok mühim ABD merkezli kripto kuruluşu, yaptırımlara derhal uydu, kullananların internet sayfasına erişmesini engelledi ve Tornado Cash ile ilgili adresleri kara listeye aldı. Ethereum’un en popüler DeFi uygulamalarından ikisi olan dYdX ve Aave, Gömü’nin yasaklarını takiben belirli kullanıcıları da engelledi (her iki proje de hemen sonra topluluktaki tartışmaların peşinden bazı blokları kaldırdı).

Yasağın benzeri görülmemiş doğası ve merkezi hizmet sağlayıcıların süratli tepkisi, merkezi varlıkların gelecekte Ethereum ağının protokol düzeyinde işlemleri sansürlemeye zorlanabileceği endişelerini artırdı. Bazıları, Coinbase’in belirli işlemlerin Ethereum’daki yeni bloklara dahil edilmesini engellemek için düzenleyici baskı altında potansiyel olarak çökebileceğine dair korkuları artırdı. Hildobby tarafınca derlenen Dune verilerine bakılırsa Coinbase, tüm ETH stake edilenlerin %14,7’sinin üstünde pazar payıyla üçüncü en büyük Ethereum doğrulayıcısı olacak.

Coinbase şeklinde büyük bir merkezi doğrulayıcı işlemleri sansürlemeyi seçerse, öteki Ethereum doğrulayıcıları ve müşterileri potansiyel olarak doğrulayıcının payını koordine etmeye ve kesmeye karar verebilir. Bu, yatırımcıların kendisine emanet etmiş olduğu tüm ETH’yi etkili bir halde yok eder. Eric Wall tarafınca gösterilen yakın tarihindeki bir Twitter anketine bakılırsa, Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin de dahil olmak suretiyle kullananların mühim bir çoğunluğu, işlemleri ağ düzeyinde sansürledikleri takdirde bir doğrulayıcının hissesini kesmeyi tercih edecek.

Münakaşa alevlenirken, Armstrong’un Coinbase’in ihtimaller içinde sıkıdüzen taleplerine uymaktansa stake hizmetini kapatmayı tercih edeceğine dair belirtmesi, muhtemelen Ethereum topluluğuna bir rahatlama olarak gelecek.

Izahat: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyan yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler evvelinde haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada tamamlanmamış yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, tamamlanmamış yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için herhangi bir şekilde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir