Ethereum’un rallisi yaklaşmakta olan Birleşme hakkında spekülasyonlarla körüklendi

Ethereum, geçtiğimiz ay fiyatının %40 arttığını görürken, piyasanın geri kalanı Haziran fiyat düşüşünden yaralarını sarmaya başladı. Ebatlarına ve ağ etkisine karşın, Ethereum’un fiyatı tarihsel olarak Bitcoin’den ayrılmak için zor zamanlar geçirdi ve devamlı Bitcoin’in yükselişlerini ve düşüşlerini takip etti.

Bununla beraber, bu rallinin, Haziran ortasında ulaşmış olduğu en düşük seviyelerden yalnızca %20’lik bir toparlanma kaydeden Bitcoin ile pek ilgisi yok.

Ek olarak ağ kullanımındaki artışla oldukca azca ilgisi vardır. Ethereum gas ücretleri bu yıl mühim seviyede düştü ve şu anda 17.5 GWEI’de, Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyede. Düşük ağ tıkanıklığı, Ethereum’daki kullanıcı etkinliğinin azaldığını ve toplam kullanıcı sayısının görülen seviyelere ulaşmış olduğu tahmin ediliyor. Mayıs 2020’de – 2020 DeFi Yazında ağ patlamasını görmeden ilkin.

Azalan kullanıcı etkinliği, hızla yükselen ETH fiyatının aksine duruyor. Bu, Ethereum’un mevcut rallisinin büyük bir kısmının, tüccarlar yaklaşan Birleşme öncesinde kar elde etmek için yarışırken spekülasyonlara atfedilebileceğini gösteriyor.

Türevler ek olarak, artan sayıda tüccarın Ethereum’un daha çok yükselişi hakkında vurgunculuk yaptığını ortaya koyuyor. Bu, Ethereum’daki açık ilginin Bitcoin’den daha büyük olduğu ilk kez – şu anda 19 Eylül’de planlanan Birleştirme için Ethereum açık ilgi alanında 6,4 milyar ABD doları, Bitcoin açık ilgi alanında 5 milyar ABD doları var.

2021’den 2022’ye kadar Ethereum ve Bitcoin’deki açık ilgiyi karşılaştıran grafik (Kaynak: Glassnode)

Kullanım fiyatına bakılırsa alım ve satım opsiyonlarının toplam açık faizi, alım opsiyonu sözleşmeleri lehinedir. Ethereum’un seçeneklerinin bir çok, 30 Eylül’de yoğunlaşan davet seçenekleridir ve en oldukca 4000 $ ‘lık çağrıdır.

Kullanım fiyatına bakılırsa Ethereum seçenekleri açık faizini gösteren grafik (Kaynak: Glassnode)

Opsiyonlar açık faizli satım/davet oranı bununla beraber bir spekülatörün piyasasını da gösterir. Gösterge, piyasanın genel havasını belirlemek için opsiyon sözleşmelerinde halihazırda tahsis edilen tüm fonların alım hacmine bölünen satım hacmini gösterir. Yükselen bir satım/davet oranı, tüccarların piyasanın düşeceğini tahmin ettiğini ve alım opsiyonlarından daha çok satım opsiyonu satın aldığını gösteriyor. Öte taraftan, düşen bir satım/davet oranı, daha çok tüccarın satımdan oldukca davet satın alması sebebiyle yükseliş eğilimi gösteriyor.

Ethereum’un satım/davet oranı şu anda şimdiye kadarki en düşük seviyede ve 0.24’te oldukca sayıda tüccarın bir boğa koşusu beklediğini gösteriyor.

Ethereum’un opsiyon faizi koyma/davet oranını gösteren grafik (Kaynak: Glassnode)Gösterilen: Ethereum, Araştırma

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir