Euler Finance Hacker, “Bizim Olmayan Bir Şeyi Tutmaya Niyetimiz Yok” Diyor

Pazartesi günü, geçen hafta Euler Finance’e meydana getirilen ortalama 200 milyon dolarlık saldırının arkasındaki bilgisayar korsanı, DeFi platformuna bağlı bir Ethereum adresine bir bildiri göndererek, Euler’in fonların iadesini talep eden zincir üstü bir ültimatom yayınlamasının arkasından bir diyalog başlatmayı teklif etti.

“Etkilenen hepimiz için bunu kolaylaştırmak istiyoruz. Bizim olmayanı tutmaya niyetim yok,” şeklinde bir Ethereum işlemine gömülü bildiri okundu. “Güvenli kontakt oluşturmak. Bir anlaşmaya varalım.”

Bir Euler Finance temsilcisi, Decrypt’e firmanın mesajı gördüğünü doğruladı, sadece daha çok yorum yapmaktan kaçındı.

13 Mart’ta, kripto para birimleri ödünç almak ve ödünç vermek için kullanılan DeFi platformu, ortalama 196,9 milyon dolar değerinde çeşitli para birimlerini tüketen bir flaş kredi kullanarak bir kripto saldırısı gerçekleştirmiş oldu. Bu sayıya 8,7 milyon dolarlık DAI stablecoin, 18,5 milyon dolarlık Wrapped Bitcoin (WBTC), 135,8 milyon dolarlık Staked Ethereum (stETH) ve 33,8 milyon dolarlık Circle’ın USDC stablecoin’i dahildir.

Saldırıdan günler sonrasında Euler Finance, bilgisayar korsanına çalınan 200 milyon doların %10’unu geri kalanını 24 saat içinde geri vermesi durumunda elinde tutması için bir antak kalma teklif eden bir zincir üstü bildiri gönderdi. Bu olmadığında, Euler Finance, bilgisayar korsanının tutuklanmasına ve tüm fonların iadesine neden olan bilgiler için 1 milyon dolarlık bir ödül vereceğini kamuoyuna duyurdu.

Bugün Euler Vakfı, Euler protokolü saldırganının tutuklanmasına ve saldırgan tarafınca alınan tüm fonların iadesine neden olan bilgiler için ek teşvik sağlaması umuduyla 1 milyon dolarlık bir ödül başlatıyor.

— Euler Laboratuvarları (@eulerfinance) 15 Mart 2023

Görünüşe nazaran 1 milyon dolarlık ödülden yılmayan saldırgan, 16 Mart’ta Euler istismarına bağlı Tornado Cash karıştırma hizmetine bağlı fonları cent’ledi; 10 işlemin toplamı 1.000 ETH’ye yada bugün ortalama 1.78 milyon dolara ulaştı.

Blockchain çözümleme şirketi Chainalysis’e nazaran 2022, DeFi protokolleri, merkezi hizmetler ve daha fazlasında çalınan ortalama 3,8 milyar dolar ile kripto saldırıları ve istismarları için bugüne kadarki en büyük yıl oldu. Şimal Kore bağlantılı bilgisayar korsanlarının 1,7 milyar dolarlık saldırılardan görevli olduğu iddia ediliyor.

Euler Finance saldırısından sonrasında gösterilen bir raporda Chainaylsis, ETH’nin bir kısmının Şimal Kore’nin devlet destekli Lazarus hack grubunun yürüttüğüne inanılan geçen yılki Axie Infinity Ronin köprü hackine bağlı bir cüzdana gönderildiğini bildirdi. Chainalysis, bunun Lazarus’un Euler saldırısına karıştığına işaret edebileceğini yazdı, sadece bununla birlikte ilgisiz bir saldırgan tarafınca yanlış yönlendirme girişimi de olabilir.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir