Euler Finance korsanı, kırmızı işaretli Şimal Kore adresine 100 ETH gönderdi

Euler Finance, 2023’ün en büyük merkezi olmayan finans (DeFi) saldırısının kurbanı olduğundan beri, kripto topluluğu, saldırganın izini sürme umuduyla zincirdeki 197 milyon dolarlık ganimeti yakından takip etti. Bilgisayar korsanı tarafınca meydana getirilen transferler dizisinin haricinde, 100 Ether (ETH)’lik bir işlemin Şimal Kore bağlantılı aktörlerle ilişkili bir adrese göndermiş olduğu iddia ediliyor.

Blockchain araştırmacısı Chainalysis, Euler’in çalınan fonlarından 100 ETH’nin Şimal Kore bağlantıları olan eski bir hack’te işaretlenmiş bir adrese aktarıldığını tespit etti.

Pazartesi günkü #Euler Finance hack’inde çalınan 100 ETH, #KuzeyKore bağlantılı erkek oyuncular tarafınca meydana gelen önceki bir hack ile ilişkili bir adrese taşındı. Bu, Euler hack’inin #DPRK’nın da işi olduğu yada öteki hacker’lar tarafınca yanlış yönlendirildiği anlamına gelebilir. Mümkün olduğunca daha çok detay paylaşacağız https://t.co/DxvGsc90Z8 pic.twitter.com/5QPphNTyYY

— Chainalysis (@chainalysis) 17 Mart 2023

Bilgisayar korsanı ek olarak niyetini açıklamadan Euler’in konuşlandırıcı hesabına 3.000 ETH aktardı. Sadece, yazı yazıldığı sırada bundan sonrasında başka geçirme yapılmadı. Her iki durumda da, bilgisayar korsanının troll mü yapmış olduğu yoksa Euler Finance’in 20 milyon dolarlık ödül ödülünü hakikaten kabul edip etmediği açık değildi.

Chainalysis, Şimal Kore’nin Euler Finance hack’ine karıştığından şüphelenirken, öteki hacker’lar tarafınca yanlış yönlendirme olasılığının altını çizdi.

İlgili: Euler hacker’ı görünüşe bakılırsa şansını deniyor, kripto karıştırıcıya para gönderiyor

Euler Labs CEO’su Michael Bentley, iki yıl süresince meydana gelen on ayrı denetimin güvenliğini sağladığını açıklayarak 197 milyon dolarlık hack’ten duyduğu hoşnutsuzluğu paylaştı.

Euler devamlı güvenlik odaklı bir proje olmuştur. Güvenlik açığı bulunan kod satırları da dahil olmak suretiyle Euler akıllı sözleşmeleri denetlendi.https://t.co/SvNeoKEGuY

— Michael Bentley (@euler_mab) 16 Mart 2023

Cointelegraph’ın daha ilkin bildirdiği benzer biçimde Halborn, Solidified, ZK Labs, Certora, Sherlock ve Omnisica benzer biçimde blockchain güvenlik firmaları Mayıs 2021’den Eylül 2022’ye kadar Euler Finance üstünde akıllı sözleşme denetimleri gerçekleştirmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir