Euler hacker fonların iadesi için pazarlık yapmayı teklif ediyor

İsim

Kısa sürede Euler Finance’i istismar eden bir bilgisayar korsanı, 20 Mart’ta zincirleme bir mesajda görüldüğü benzer biçimde, çalınan fonların iadesini düzenlemeye çalışıyor.

Hacker, Euler Finance ile iletişime geçti

Etherscan’den alınan kayıtlar, bilgisayar korsanının Euler Finance’in konuşlandırma sözleşmesine bir Ethereum işlemi gönderdiğini gösteriyor. O bildiri şöyleydi:

“Etkilenen hepimiz için bunu kolaylaştırmak istiyoruz. Bizim olmayanı tutmak benzer biçimde bir niyetimiz yok. Güvenli yazışma kurma. Bir anlaşmaya varalım.”

Metin, giriş verisi alanında bulunabilir ve onaltılık kodla biçimlendirilmiştir. Yalnızca UTF-8 biçimine dönüştürüldükten sonrasında okunabilir.

Euler Finance, bilgisayar korsanının teklifini kamuoyuna açıklamadı, sadece Decrypt’in raporları firmanın mesajın bilincinde bulunduğunu gösteriyor.

Proje daha ilkin 16 Mart’ta saldırganın fonların %90’ını 24 saat içinde iade etmesini talep ederek 1 milyon dolarlık bir ödül teklif etmişti. Euler Finance benzer şekilde saldırganla zincir üstünde yazışma kurmaya çalıştı.

Çalınan fonlar nerede?

Euler Finance ilk olarak 13 Mart’ta ortalama 200 milyon dolar karşılığında saldırıya uğradı. Saldırgan, DAI, USDC, WBTC ve öteki varlıklar dahil olmak suretiyle çeşitli kripto para birimlerini çaldı. Proje, o sırada hack’in bilincinde bulunduğunu ve kolluk güçleriyle beraber çalıştığını söylemiş oldu.

Saldırgan, vakadan günler sonrasında 16 Mart’ta Tornado Cash vesilesiyle 1.000 ETH (1.7 milyon $) taşıdı ve çalınan fonların minik bir kısmını bireysel bir kullanıcıya iade etti. Sonrasında, 17 Mart’ta saldırgan, Mart 2022’de Ronin Bridge’e karşı meydana gelen daha önceki bir saldırıyla bağlantılı bir adrese 100 ETH (170.000$) gönderdi.

Arkham Intelligence tarafınca 18 Mart’ta gözlemlenen işlemler, saldırganın 3.000 ETH’yi (5.4 milyon $) Euler Finance’e geri aktardığını da gösteriyor. Bugünün mesajıyla birleşen bu aktarımlar, saldırganın ortaklaşa iş hayata geçirmeye istekli bulunduğunu gösteriyor.

Euler Finance, Ethereum üstüne inşa edilmiş merkezi olmayan bir finans borç verme ve borç alma platformudur.

Kriz, Euler Finance’in mahalli tokeninin değerinin düşmesine niçin olsa da, kısmen toparlandı. Projenin LAÜ jetonunun fiyatı son 24 saatte %30 arttı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir